کودک آنلاین

موضوع مقاله : پس از بارداری

دسته بندی : پس از بارداری

0
عفونت بعد از زایمان
بعداز زایمان بدن نسبت به عفونت‌های خاصی آسیب‌پذیر است. برخی عفونت‌های بعد از زایمان در طول زایمان شروع می‌شود اما ممکن‌است تا چند روز یا چند هفته بعد از زایمان خودنمایی نکنند.

عفونت بعد از زایمان
بعداز زایمان بدن نسبت به عفونت‌های خاصی آسیب‌پذیر است. برخی عفونت‌های بعد از زایمان در طول زایمان شروع می‌شود اما ممکن‌است تا چند روز یا چند هفته بعد از زایمان خودنمایی نکنند.
عفونت های رایج عبارتند از:
- اندومتریت، عفونت آندومتر (پوشش داخلی رحم)
- ورم پستان، عفونت پستان
- زخم عفونی
- عفونت مجاری ادراری
•    اندومتریت
اگر سزارین انجام دهید بیشتر در خطر ابتلا به عفونت آندومتر هستید و درصورتی‌که زایمان شما به‌سختی انجام شود احتمال خطر بیشتر می‌شود.
اگر زایمان شما طولانی باشد یا فاصله بین پاره شدن کیسه آب و زایمان زیاد باشد احتمال عفونت بیشتر می‌شود. در میان زنانی که‌از طریق واژن زایمان می‌کنند در افرادی که زایمان با کمک انجام شده است احتمال خطر بیشتر است تا افرادی‌که زایمان به‌صورت خودبه‌خودی و طبیعی انجام شده است.
•    ورم پستان
عفونت ورم پستان در هر 10 مادر شیرده، یک نفر را تحت تاثیر قرار میدهد و بیشتر در مادرانی که نوک سینه ترک خورده دارند دیده می‌شود (در مادرانی که شیر نمی دهند این عفونت به ندرت دیده می شود. این عفونت پیش از خشک شدن شیر نیز دیده می شود).
•    زخم عفونی
اگر سزارین انجام داده باشید و محل برش عفونی شده باشد ( پس از زایمان طبیعی، ممکن‌است این عفونت در محل پارگی اتفاق بیفتد، هرچند این‌حالت غیرمعمول است). 16 درصد زنانی که سزارین می‌کنند، یک هفته پس‌از زایمان این عفونت را مشاهده می‌کنند.•    عفونت مجاری ادراری
پس‌از زایمان، عفونت دستگاه ادراری بسیار رایج است به‌خصوص اگر در مثانه یا اپیدورال برشی ایجاد شده باشد.
علائم عفونت بعد از زایمان
- درد در ناحیه پایین شکم، تب با درجه پایین، بوی بد ترشحات بعداز زایمان ( نشانه‌ای از اندومتریت )
- درد، گرما، قرمزی (معمولاً تنها در یک پستان) و تب، لرز، درد عضلانی، خستگی، یا سردرد ( نشانه‌ای‌از ورم پستان)
- قرمزی، ترشح، تورم، گرمی، یا افزایش حساسیت به لمس و یا درد در اطراف محل برش یا زخم ( برش سزارین، یا پارگی زایمان طبیعی )
- سخت ادرار کردن، دفع دردناک ادرار، احساس نیاز به ادرار فوری اما ادرار ناچیز و یا ادرار مات یا خونی( نشانه‌هایی از عفونتهای دستگاه ادراری)
اگر عفونت داشته باشم باید چه کاری انجام دهم؟
از آنجا که عفونت درمان نشده به سرعت جدی میشود باید به پزشک خود در اوایل بیماری اطلاع دهید. (ممکن است شنیده باشید که تورم پستان میتواند باعث تب با درجه پایین شود. اگر این حالت اتفاق افتاد، فکر نکنید به خاطر تورم پس از زایمان است. حتما با پزشک خود تماس بگیرید)
آنتی‌بیوتیک برای درمان عفونت تجویز می‌شود. حتماً به‌پزشک بگویید که نوزاد شیر می‌دهید زیرا آنتی بیوتیک بر شیر مادر تاثیر می‌گذارد. آنتی بیوتیک‌های خوراکی معمولاً کافی هستند، اما در برخی شرایط ممکن‌است آنتی‌بیوتیک داخل وریدی نیز تجویز شود.
در عرض چند روز پس‌از شروع مصرف آنتی بیوتیک احساس بهتری خواهید داشت اما حتماً دوره را به‌طور کامل مصرف کنید؛ حتی اگر نشانه‌های بیماری ناپدید شده باشند.
از پزشک بپرسید داروها را چه‌مدت باید مصرف کنید و اگر داروها اثری داشتند به‌پزشک خبر بدهید. ممکن است نیاز به‌تعویض دارو داشته باشید و یا ممکن است تغییرات به‌دلایل دیگری باشد.
مقدار زیادی مایعات بنوشید تا از کم‌آبی بدن جلوگیری شود و تا می‌توانید استراحت کنید تا بدن بتواند با عفونت مبارزه کند.
منبع: بارداری به‌زبان آدمیزاد
درمان و پیشگیری از عفونت ادراری در بارداریدرمان و پیشگیری از عفونت ادراری در بارداری

درمان و پیشگیری از عفونت ادراری در بارداری کودک آنلاین: اگر شما هنگام بارداري دچار سيستيت (عفونت مثانه) شويد و يا در اولين معاينه دوران بارداري باكتري در ادرار شما ديده شود بايد به مدت 7 تا 10 روز آنتي بيوتيك خوراكي دريافت كنيد (بسياري از آنتي بيوتيك ها را ميتوان با اطمينان در دوران بارداري مصرف كرد).


مشکلات شیر دادن نوزاد در روزهای بعد از زایمانمشکلات شیر دادن نوزاد در روزهای بعد از زایمان

مشکلات شیر دادن نوزاد در روزهای بعد از زایمان کودک آنلاین: بعد از زایمان، از هر دو مادری که به نوزاد خود شیر می دهند، ممکن است یک نفر آنها در شیر دادن به نوزاد خود مشکل داشته باشند. این مشکلات عبارتند از: مشکلات شیر دادن نوزاد در روزهای بعد از زایمان


مراقبت مادر بعد از زایمان طبیعیمراقبت مادر بعد از زایمان طبیعی

مراقبت مادر بعد از زایمان طبیعی مادر بعد از زایمان ممکن است احساس ضعف و بی حالی نماید ولی با تغذیه ی کافی وکامل و ورزش مناسب و داشتن آرامش میتواند به حالت قبل از حاملگی برگردد و وظیفه ی پرستاری و تغذیه ی نوزاد خود را انجام دهد. مادر بعد از زایمان معمولا احساس تورم و زخم در لگن و باسن خود میکند همچنین در پستان های خود احساس پری و سنگینی می کند. مراقبت مادر بعد از زایمان طبیعی


مراقبت‌های بعد از سزارینمراقبت‌های بعد از سزارین

مراقبت‌های بعد از سزارین :راه رفتن و مصرف داروی ضد درد: اگر پزشک توصیه کرده است که مادر می‌تواند راه برود ، اولین کار او این است که سعی کند راه برود. راه رفتن سبب می‌شود که از مشکلات و عوارض سزارین پیشگیری گردد. اگر مادر درد دارد پزشک داروی خوراکی و در صورت لزوم داروی تزریقی تجویز می‌کند. مراقبت‌های بعد از سزارین

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران