کودک آنلاین

موضوع مقاله : پس از بارداری

دسته بندی : پس از بارداری

1
ایجاد دلبستگی با نوزاد – بخش دوم
ایجاد دلبستگی با نوزاد – بخش دوم یکی از روش های عالی برای دلبستگی، در صورتی که محدودیت پزشکی نداشته باشد، قرار دادن نوزاد به طور عریان و در تماس مستقیم روی شکم مادر است، به طوری که سر نوزاد بین سینه مادر قرار بگیرد. برای جلوگیری از سرماخوردگی نوزاد، باید سر و پشت نوزاد را با حوله گرمی پوشاند.

ایجاد دلبستگی با نوزاد – بخش دوم
•    چگونگی ایجاد پیوستگی
برای چند دقیقه خود را در اتاق زایمان و هنگام تولد نوزاد مجسم کنید و بهترین روش برقراری پیوند را مشاهده نمایید.
یکی از روش های عالی برای دلبستگی، در صورتی که محدودیت پزشکی نداشته باشد، قرار دادن نوزاد به طور عریان و در تماس مستقیم روی شکم مادر است، به طوری که سر نوزاد بین سینه مادر قرار بگیرد. برای جلوگیری از سرماخوردگی نوزاد، باید سر و پشت نوزاد را با حوله گرمی پوشاند.
این اولین تماس، آغاز یک پیوند عاطفی است. در این وضعیت که تمام بدن نوزاد با شکم و سینۀ مادر تماس دارد، گرمای بدن مادر به نوزاد منتقل می شود. در اولین ساعت پس از تولد، مادر و نوزاد بهترین حساسیت و تاثیرپذیری را نسبت به یکدیگر دارند.
در دقایق اول پس از تولد، نوزاد وارد حالتی به نام هوشیاری آرام می شود که طی آن بهترین آمادگی را برای ارتباط با محیط اطراف خود دارد.
در این حالت نوزاد با هوشیاری به چشم های مادر نگاه می کند و خود را به سینۀ او می چسباند. این یک تعامل یا بده بستان، بین مادر و نوزاد برای خشنودی و رفع نیاز یکدیگر است.
نوزاد به آغوش گرم و امن مادر نیاز دارد و مادر از بغل کردن و نوازش او لذت می برد. جای شگفتی است که در این مدت چگونه نوزاد، نسبتاً بی حرکت و در کمال آرامش به مادر می چسبد.
در این لحظه نوزاد به شدت شیفتۀ چیزهایی است که می بیند، می شنود و یا احساس می کند و دوست ندارد هیچ حرکتی این آرامش را برهم زند. در این لحظات و هنگامی که نوزاد از سینۀ گرم مادر تغذیه می کند و به آهنگ دلنشین زمزمه او گوش می کند، اولین رشته های پیوند عاطفی به هم گره می خورد و طولی نمی کشد که نوزاد خود را پیوسته به مادر احساس می نماید.
برای ایجاد یک پیوند عاطفی خوب که پیوستگی معنی داری را به دنبال داشته باشد، رعایت نکات زیر مفید است:
- اگر زایمان در محیطی آرام و فارغ از نگرانی صورت گیرد، معمولاً پیوند بین مادر و نوزاد تقویت می شود. ولی یک زایمان سخت و ناراحت که ناشی از ترس، درد و نگرانی است؛ غالباً این پیوند را سست می کند. برای زوج های جوان و مادرانی که از زایمان می ترسند، شرکت در کلاس های آمادگی برای رفع نگرانی ضروری است.
- مدتی با نوزاد تنها بمانید. پس از تولد و بعد از اینکه کارکنان وظایف خود را نسبت به مادر و نوزاد انجام دادند، اگر مادر و نوزاد در وضع خوبی باشند، بهتر است آنها را تنها بگذارند.
یک جمع خانوادگی سه نفری شامل مادر، پدر و نوزاد، عامل مهمی در تحکیم پیوند اولیه است. این محفل خصوصی، برای دلگرمی و پیوستگی خانواده لازم است و نباید آن را بر هم زد.
- مادر باید شیر دادن به نوزاد را بلافاصله پس از تولد شروع کند. بعضی نوزادان در ساعت های اول میل شدیدی به لمس کردن و گرفتن سینه مادر دارند.
طبق توصیۀ پزشکان اطفال، نوزاد را باید بلافاصله پس از تولد روی سینۀ مادر قرار داد. تماس کودک با سینۀ مادر و مکیدن آن، هورمونی به نام اکسین توسین تولید می کند که ورود آن به جریان خون، به انقباض عضلات و جمع شدن رحم کمک نموده، خونریزی بعد از زایمان را کاهش می دهد.
اکسی توسین به نوبۀ خود، باعث ترشح هورمون دیگری به نام پرولاکتین می شود که برای تولید شیر لازم است.
- نوزاد را پس از تولد در بغل بگیرید. چنانچه قبلاً ذکر شد، بهترین راه برقراری پیوند آن است که بلافاصله پس از تولد، نوزاد را خشک کرده و قبل از پوشاندن لباس او را طوری روی سینۀ مادر بخوابانند که سینۀ او روی شکم مادر قرار بگیرد.
اگر در این حالت تمام بدن نوزاد را نوازش کنید، نوزاد از این تماس مستقیم بیشتر لذت می برد. دیدن مادر در حالی که با انگشتان خود نوزاد را ناز می کند و مشاهده پدر که به نشانه حمایت از نوزاد، با دست خود سر او را نوازش می کند، هیجان انگیز است.
ناز و نوازش نوزاد دارای تاثیرات مثبت پزشکی نیز می باشد. پوست بزرگترین عضو بدن است و اعصاب زیادی به آن ختم می شوند. نوازش پوست، تنفس نوزاد را که در بدو تولد معمولاً نامنظم است، هماهنگ و منظم می سازد.
- با نگاه عمیق به نوزاد توجه کنید. نوزاد را رو به روی خود نگه دارید، به طوری که چشمانتان در یک سطح افقی مقابل هم قرار گیرد. بهترین فاصله ای که نوزاد شما را خوب می بیند 25 سانتیمتر است.
بیشتر نوزادان در ساعت اول پس از تولد، در حالتی به نام هوشیاری آرام به سر می برند و در این مدت نسبت به ساعت های بعد که معمولاً به خواب می روند، چشمان خود را بیشتر باز نگه می دارند.
نگاه مستقیم در چشمان نوزاد در حالت هوشیاری آرام، احساس لطیف و عمیقی در مادر به وجود می آورد. پس از تولد معمولاً در چشم نوزاد پماد می مالند که تصویر مادر را در چشم نوزاد تار می کند و مزاحم این پیوند می شود.
بهتر است از پرستار بخواهید که مالیدن پماد را مدتی به تعویق اندازد تا در این دوره حساس و تاثیرپذیر، خاطره و تصویر مبهمی از مادر در ذهن نوزاد برجا نماند.
- با نوزاد خود حرف بزنید. مادر معمولاً به طور طبیعی، با صدایی دلنواز و با آهنگی دلنشین با نوزاد حرف می زند. گوش نوزاد با این صدا آشناست و می توان واکنش او را که با زمزمه های مادر هماهنگ است، مشاهده کرد.
در آغوش گرفتن نوزاد، شیردادن به او، حرف زدن با او و نگاه کردن در چشم های او، چنان پیوند و پیوستگی محکمی ایجاد می کند که مادر نمی تواند از این موجود که در حمل زایمان او رنج زیادی تحمل کرده است، دل بردارد و از او جدا شود.

منبع: آمادگی برای زایمان و مراقبت از نوزاد
ایجاد دلبستگی با نوزاد – بخش دوم
ایجاد دلبستگی با نوزاد – بخش اولایجاد دلبستگی با نوزاد – بخش اول

ایجاد دلبستگی با نوزاد – بخش اول کودک آنلاین: دلبستگی یا پیوستگی را می توان یک پیوند فیزیکی و عاطفی دانست که هنگام تولد بین والدین و نوزاد برقرار شده و رفته رفته محکمتر می شود. دلبستگی ادامۀ پیوندی است که در دوران بارداری، بین مادر و کودک به وجود آمده و در وجود مادر به کمک احساس و آگاهی از آنچه در درون او می گذرد، تقویت شده است

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران