کودک آنلاین

موضوع مقاله : پس از بارداری

دسته بندی : پس از بارداری

1
افسردگی بعد از زایمان در مادران و پدران
افسردگی بعد از زایمان در مادران و پدران بسیاری از مادران بعد از تولد کودکشان تا اندازه ای دچار افسردگی می شوند. رایج ترین علائم این عارضه ، اضطراب ، ترس ، کاهش اشتها ، بیخوابی ، خستگی مفرط ، گریه ی بی دلیل ، بی توجهی نسبت به نظافت ، از کاهی کوه ساختن ، دوری جستن از روابط اجتماعی و غالبا رفتاری منفی نسبت به شوهر است. افسردگی بعد از زایمان در مادران و پدران

افسردگی بعد از زایمان در مادران و پدران
بسیاری از مادران بعد از تولد کودکشان تا اندازه ای دچار افسردگی می شوند. رایج ترین علائم این عارضه ، اضطراب ، ترس ، کاهش اشتها ، بیخوابی ، خستگی مفرط ، گریه ی بی دلیل ، بی توجهی نسبت به نظافت ، از کاهی کوه ساختن ، دوری جستن از روابط اجتماعی و غالبا رفتاری منفی نسبت به شوهر است.
بسیاری از پدران نمی دانند چگونه میتوانند به همسرانشان کمک کنند تا بر افسردگی خود فایق آیند ، زیرا از آن اطلاعی ندارند. آنها نمی دانند چگونه بر این عارضه غلبه کرده و چطور آن را کاهش دهند. افسردگی پس از زایمان عمدتا به دلیل تغییرات بسیاری است که با سرعتی زیاد به وقوع می پیوندد.
طبعا تولد کودک ، مادر را از حالتی به حالت بسیار متفاوت دیگری سوق می دهد. همه تغییراتی را که پس از زایمان در همسرتان ایجاد میشود در نظر بگیرید. دوره های خواب او مختل شده است. بدن او ناگهان به حالت غیربارداری بازگشته است ، با کاهش سطح تدریجی هورمون های حاملگی و غالب شدن هورمون های پس از تولد، همسرتان تغییرات شدید هورمونی را تجربه می کند.
این تغییرات جسمانی موجب تغییر حالات و احساسات می شود. به عقیده ی من مهم ترین عامل افسردگی پس از زایمان خستگی شدید است. مادر پس از زایمان تحت تاثیر این خستگی شدید قرار گرفته و رمقش گرفته می شود.
افسردگی پس از زایمان در برخی از مادران شدیدتر از دیگران است. در زیر مواردی ارائه میشود که شما را در شناخت این عارضه کمک میکند تا چنانچه یکی از این مشخصات در مورد همسرتان صدق کند بتوانید امکان ابتلا به افسردگی را در او کاهش دهید. این عوامل خطر ابتلا به افسردگی پس از زایمان را در زنان به وجود می آورد.
*اگر همسر شما شغل مناسبی داشته و در حرفه اش از اعتباری عالی برخوردار بوده ممکن است در تطبیق خود با این تغییر وضعیت مشکل داشته باشد . او ممکن است در خصوص ترک شغل جالب تر خود و تبدیل شدن به صرفا یک مادر دارای احساسات متناقضی باشد.
*اگر ازدواج شما از استحکام کافی برخوردار نبوده و شما به اشتباه انتظار داشته اید که وجود یک بچه مشکلات زناشویی تان را حل نماید.
*در صورتی که زایمان مادر تاثیری منفی روی او گذاشته باشد ، زایمانی که همراه با ترس و درد شدید بوده ، به نوعی که مادر اصلا انتظار آن را نداشته است.
*چنانچه مادر و کودک پس از تولد از یکدیگر جدا شده باشند. در دوره حساس پس از تولد ، زمان جدایی مادر و کودک هرچه بیشتر به درازا کشد ، خطر ابتلای مادر به عارضه افسردگی پس از زایمان بیشتر خواهد بود.
*اگر همسر شما دارای سابقه ی قبل از ابتلا به افسردگی بوده ، یا در رویارویی نگرانی ها و تنشهای مختلف ضعیف است.
* وجود یک کودک بسیار ناآرام ( پرنیاز ) ممکن است موجب شروع افسردگی پس از زایمان یا عارضه بی رمق شدن مادر شود.
علاوه بر تلاش برای درک عارضه افسردگی پس از زایمان ، روش هایی وجود دارد که پدران میتوانند با استفاده از آنها مانع بروز این ناراحتی در همسرشان شوند یا درصد بروز آن را تخفیف دهند. به عقیده ی من پدران نقش بسیار مهمی در این زمینه برعهده دارند.دوره آشیان گزینی را گرامی بدارید – طی روز های اول پس از تولد کودک همسرتان را ترغیب کنید تا در اتاق نوزاد و با او باشد. در خلال اولین هفته های پس از تولد ، محیطی را در خانه به وجود آورید که مشوق مادر و کودک در بسر بردن با یکدیگر ، تا حد امکان باشد ، این کار به آنها در ایجاد انگیزش عاطفی و هورمونی مورد نیازشان کمک میکند.
به غریزه آشیان گزینی همسرتان احترام بگذارید. مادران به فرصتی احتیاج دارند تا فارغ از دغدغه های معمول با کودکشان به سر برند.
در حق مادرِ کودکتان مادری کنید – همسرتان نیز به یک مادر نیاز دارد. یا خودتان مسئولیت کارهای او را برعهده بگیرید ، کارهایی که هم انرژی او را تحلیل می برد و هم مانع ارتباط بیشتر مادر و کودک میشود ، یا از شخص دیگری بخواهید که مسئولیت این کار را قبول کند.
در بسیاری از فرهنگ ها ، کسی که به تازگی مادر شده است از کمک زن دیگری که مسئولیت کارهای خانه را به عهده می گیرد ، بهره مند می شود. به طوری که مادر میتواند آزادانه وقت خود را با کودکش بگذراند. شوهر نیز میتواند چنین نقشی را ایفا کند.
دوستان نیز از انجام این کمک برمی آیند. اگر کسی به شما پیشنهاد کرد که کمکتان کند ، دست رد به سینه او نزنید. بگویید (( متشکرم. لطفا برایمان شام درست کن یا کمک کن که خانه را نظافت کنیم.))  همسرتان را ترغیب کنید تا به طور منظم ورزش کند و غذاهای مقوی و خوراکی های مغذی در بین وعده های غذایی صرف کند.
این تشویق را از مرحله حرف به مرحله عمل در آورید ، شرایط و لوازم اجرای این توصیه ها را نیز فراهم کنید ؛ مثلا بچه را از همسرتان بگیرید و به او بگویید : (( عزیزم برو و قدری ورزش کن ، من از بچه نگهداری میکنم.)) همچنین غذاها و خوراکی های مغذی برای او آماده کنید زیرا همسرتان ممکن است به خود بگوید (( وقت غذا خوردن ندارم چون بچه ام خیلی به من احتیاج دارد .))
اندام جدید همسرتان را پذیرا باشید – برای شما به عنوان شوهر واجب است که اندام موجود همسرتان را بپذیرید و مورد تایید قرار دهید. هیچ چیز برای یک زن دلگرم کننده تر از این نیست که بشنود شخصی که به او عشق می ورزد به او بگوید که وی زیباست. من شنیده ام که بعضی مردان پس از زایمان به همسرانشان می گویند که آنها بیش از حد چاق و بدهیکل شده اند.
آنها اصلا نمی دانند که این اظهارات چه لطمه ای به اعتماد به نفس خانم هایشان می زند. از همه این ها مهمتر ، هرگز همسرتان را برای کاهش وزن بعد از زایمان تحت فشار قرار ندهید. 9 ماه طول میکشد که وزن یک زن به وزن زمان زایمان برسد و به طور طبیعی کاهش این وزن و بازگشت به وزن قبل از حاملگی نیز نیازمند 9 ماه زمان است . کاهش وزن آرام و تدریجی متضمن سلامتی اوست.
برای خرید بیرون بروید – زنانی که برای اولین بار مادر شده اند ، غالبا انتظار دارند که بلافاصله پس از زایمان اندام اولیه خود را به دست آورند ، و بتوانند همه لباس های مورد علاقه شان را بپوشند. این توقع غیرواقع بینانه موجب میشود که بسیاری از زنان از اندامی که پس از زایمان هنوز دچار اضافه وزن است ، ناراحت و مستاصل شوند.
در برخی جوامع تاکید زیادی بر داشتن اندام لاغر و قلمی و پوشیدن لباس های مد روز میشود و همین امر موجب میگردد که مادر به دلیل اندام ناموزونش اعتماد به نفس خود را از دست بدهد.
همسرتان را به خرید ببرید و خود را آماده کنید که صبر و حوصله به خرج دهید. برای نخستین بار همسرتان باید در انتخاب لباس ، وظایف مادرانه اش را نیز در نظر بگیرد. به او در انتخاب لباس کمک کنید.
افسردگی پس از زایمان در پدران – بسیاری از پدران نیز خود اندکی غم بعد از زایمان را تجربه می کنند. پدران مثل مادران دچار تغییرات هورمونی و جسمانی نمیشوند. مسائل آنها پس از زایمان عمدتا به واسطه ی افزایش مسئولیت های آنها و تغییراتی است که به دلیل پدر شدن یکباره در سبک زندگیشان به وجود آمده است.
آنها باید از نظر احساسی ، اقتصادی و روابط زناشویی ، خود را با شرایط جدید تطبیق دهند. همین امر سبب می شود که به دوران پس از زایمان به صورت فصلی جدید از ازدواج بنگرند ، فصلی که طی آن باید بیش از هر زمان دیگری در طول زندگی مشترک خود و در کوتاه ترین زمان ، خود را با شرایط جدید تطبیق دهند.
همان طور که با گذشت زمان نگرانی های جزئی مربوط به کودکان رفع می شود ، اندوه و افسردگی پس از زایمان در مادران و پدران نیز پشت سر گذاشته خواهد شد.
منبع : کتاب نقش پدر در مراقبت و تربیت کودک
افسردگی بعد از زایمان در مادران و پدران
افسردگی در بارداریافسردگی در بارداری

افسردگی در بارداری در بارداری به علت سطح بالای تغییرات هورمونی در بدن فرد حامله امکان تغییر شیمیایی در مغز بالا می‌رود و همین باعث بروز افسردگی در زن باردار می‌شود.معمولاً از هر ده زن یک نفر دچار این عارضه می‌گردد. افسردگی در بارداری


افسردگی پس از زایمان افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان :افسردگی پس از زایمان نوعی افسردگی موقتی است که در دوران بارداری و متعاقب آن پس زایمان و به دلیل ترشح هورمون‌های بارداری و زایمان ایجاد می‌شود. این نوع افسردگی به دو شکل بروز می‌کند: نوعی که بلافاصله پس از زایمان آغاز می‌شود که به صورت ملایم بروز کرده و حدود 80% از زنان، پس از زایمان به آن مبتلا می‌شوند . نوع دوم که با تأخیر همراه است. افسردگی پس از زایمان


افسردگی مادر بعد از زایمانافسردگی مادر بعد از زایمان

افسردگی مادر بعد از زایمان تولد نوزاد و اضافه شدن عضو جدید به اعضای خانواده ، میتواند روند زندگی را از وضعیت عادی برای مدتی تغییر دهد. پس از گذراندن دوره استراحت مربوط به زایمان ، بعضی از مادران دچار احساساتی رقیق و همراه آن دچار بحرانی میشوند که شدت آن از دلتنگی و احساس تنهایی تا افسردگی متغیر است. افسردگی مادر بعد از زایمان


افسردگی نوزادانافسردگی نوزادان

افسردگی نوزادان مطالب زیادی در‌رابطه با افسردگی در‌سنین جوانی و نوجوانی وجود دارد ، اما تابحال توجه زیادی به سلامت روانی نوزاد نشده است. چراکه اکثر افراد بر این عقیده اند که نوزاد توانایی درک محیط و اتفاقات اطراف خود را ندارد تا بخواهد تحت تاثیر آنها افسرده شود. افسردگی نوزادان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران