کودک آنلاین

موضوع مقاله : پس از بارداری

دسته بندی : پس از بارداری

1
بازگشت به کار بعد از مرخصی زایمان
بازگشت به کار بعد از مرخصی زایمان مادران شاغل معمولا بعد از تولد نوزاد و گذراندن مرخصی زایمان ، کار خود را از سر می گیرند. اگر مادر میخواهد پس از از این مدت به کار برگردد ، بهتر است نکاتی را رعایت نماید که مهمترین آنها عبارتند از : بازگشت به کار بعد از مرخصی زایمان

بازگشت به کار بعد از مرخصی زایمان
مادران شاغل معمولا بعد از تولد نوزاد و گذراندن مرخصی زایمان ، کار خود را از سر می گیرند. اگر مادر میخواهد پس از از این مدت به کار برگردد ، بهتر است نکاتی را رعایت نماید که مهمترین آنها عبارتند از :
مدتی قبل از تولد نوزاد و چند هفته بعد از آن، توجه خود را از کار بردارید و آن را فراموش کنید. مادرانی که نگران کار هستند و به آن فکر می کنند ، به طور ناخودآگاه از توجه و مراقبت از نوزاد غافل می شوند و از دوران خوش نوزادی کودک و مرخصی خود ، آن طور که باید لذت نمی برند.
غفلت از نوزاد و فاصله گرفتن از او ، حاصل نگرانی و فکر کردن به کار است. بهتر است برای مدتی به مشکلات مربوط به کار فکر نکنید و با خیال آسوده ، وظایف مادری خود را در کنار نوزاد انجام دهید و از این دوره خوش لذت ببرید.
وقتی کار خود را دوباره شروع می کنید ، بهتر است شیردادن به نوزاد را همچنان ادامه دهید . این امر بازگشت به کار را برایتان آسان تر می کند ، زیرا پیوند و دلبستگی بین شما و نوزاد به قوت خود باقی می ماند و کار را عامل از بین رفتن این پیوند و جدایی از نوزاد نمی بینید.
معمولا کارخانه ها و ادارات دارای مهد کودک برای نگهداری از نوزاد هستند و مادران شیرده طبق قانون ، فرصت معینی برای شیردادن نوزاد خود بین ساعات کار دارند.
اگر در محل کار ، امکان دسترسی به نوزاد و شیردادن به او وجود ندارد ، میتوانید به کمک شیر دوش ، شیر خود را هر سه ساعت یک بار بدوشید و در ظرف تمیزی جمع آوری کرده ، در یخچال یا فریزر بگذارید.
شیر جمع آوری شده را به خانه ببرید و به مادر بزرگ یا پرستار بچه سفارش کنید تا در موعد مقرر آن را به کودک بدهد.
قبل از ترک منزل و رفتن برای کار ، و همچنین پس از بازگشت به منزل به نوزاد شیر بدهید. به این ترتیب ، نوزاد هنگام جدا شدن از مادر ، سیر و خوشحال است و ملاقات بعد از کار نیز که با شیر خوردن شروع می شود ، برای او نشاط آور است.
فرصت هایی را که در طول شب و روزهای تعطیل در کنار نوزاد می گذرانید ، غنیمت بشمارید و نوزاد را با شیر خود خوب تغذیه کنید.
به مادر بزرگ یا پرستار بچه سفارش کنید که یک ساعت قبل از آمدن شما به منزل ، به کودک چیزی ندهد و وقتی به خانه آمدید ، بلافاصله تلفن را از پریز بکشید ، دست و روی خود را بشویید و پس از پوشیدن لباس راحت روی صندلی یا مبل راحت بنشینید.
برای رفع خستگی ، چند دقیقه پای خود را دراز کنید و وقتی آماده شدید ، در حالی که به موسیقی آرامی گوش می دهید ، به نوزاد خود شیر بدهید. شیر دادن به نوزاد ، خستگی یک روز کار را از بین می برد. این رفع خستگی احتمالا مربوط به تاثیر تسکین دهنده هورمون پرولاکتین است.
وقتی نوزاد به خواب می رود ، شما نیز با او بخوابید . مادرانی که پس از مرخصی زایمان به کار بر می گردند ، از بیدارینوزاد در طول شب شکایت دارند. بیداری نوزاد باعث بدخوابی و خستگی مادر می شود و کار کردن را در محیط کار دشوار می کند.
نوزاد برای شیرخوردن در شب چند بار بیدار میشود و اگر به موقع به او رسیدگی نشود ، با گریه خود مادر را بیدار میکند. برای کاهش بی خوابی بهتر است نوزاد را در کنار خود بخوابانید تا تغذیه او آسان تر و مزاحمت او کمتر باشد.
شیردادن به نوزاد در شب ، ترشح شیر را ممکن می سازد و از قطع شیر در مادران شاغل جلوگیری می نماید. اگر میخواهید ضمن کار کردن به شیردادن هم ادامه دهید ، بهتر است مقداری از کار منزل را به همسرتان بسپارید.
در محل کار به یاد فرزندتان باشید و وقتی شیر خود را می دوشید ، به عکس او نگاه کنید. فکر کردن به نوزاد و مشاهده عکس او ، به هورمون های مولد شیر کمک میکند و ترشح شیر را آسان می کند.
اگر در خود تغییراتی مانند بزرگ شدن سینه ها و ترشح شیر مشاهده کردید ، نگران نباشید. وقتی بعد از چند هفته به برنامه جدید شیردادن عادت کردید ، این مشکل نیز برطرف میشود.
در غیاب خود نوزاد را به فرد مهربان و مسئولی بسپارید که بتواند جای شما را بگیرد. به او سفارش کنید وقتی نوزاد گریه می کند ، او را بردارد و با او حرف بزند. با پرستار بچه صمیمی و دوست باشید و بگذارید او هم خود را دوست و خواهر شما احساس کند.
برای شرکت مادران در فعالیت های اجتماعی ، امکانات زیادی وجود دارد و شما میتوانید ضمن این که وقت خود را در کنار کودک می گذرانید ، به انجام کار برای کسب درآمد بپردازید.
بعضی از این کارها را میتوان در منزل و در اوقاتی که برای نوزاد و مادر مناسب است انجام داد. روش تعویض کار یا کار نیمه وقت نیز برنامه مناسبی برای مادران شیرده است. در روش تعویض کار ، انجام یک کار معین بین دو یا چند نفر تقسیم می شود تا امکان نگهداری و پرستاری از کودکان فراهم شود.
مادران شاغل میتوانند ضمن مذاکره با کارفرما ، برای انتخاب برنامه مناسب به توافق برسند. اگر مادر نسبت به نگهداری و پرستاری از نوزاد خود آسوده خاطر باشد ، با علاقه به کار خود ادامه می دهد.
منبع : کتاب آمادگی برای زایمان و مراقبت از نوزاد
بازگشت به کار بعد از مرخصی زایمان

اتمام مرخصی پس از زایماناتمام مرخصی پس از زایمان

اتمام مرخصی پس از زایمان کودک آنلاین: شاید فکر بازگشت به کار شما را می‌ترساند و یا به نظرتان می‌رسد که وقت زیادی دارید. شاید از اینکه بخواهید نوزادتان را در خانه بگذارید خیلی ناراحتید و یا شدیداً دوست دارید، دوباره همان زن شاغل قبلی شوید. اتمام مرخصی پس از زایمان


نقش پدر بزرگ و مادر بزرگ برای استقرار اخلاق در وجود فرزندنقش پدر بزرگ و مادر بزرگ برای استقرار اخلاق در وجود فرزند

نقش پدر بزرگ و مادر بزرگ برای استقرار اخلاق در وجود فرزند اما در این جا گروه دیگری از عزیزان ما هستند که نقشی بسیار مهم برای استقرار اخلاق در وجود فرزندمان میتوانند بازی کنند و آن پدر بزرگ و مادر بزرگ های عزیز و مهربان هستند. نقش پدر بزرگ و مادر بزرگ برای استقرار اخلاق در وجود فرزند


مادر شاغلمادر شاغل

مادر شاغل زمانی بود که مادران برای امرار معاش سراغ کار می رفتند ولی امروزه جامعه به شکلی تغییر یافته است که جدا از مسائل مالی ، شرایط کاری نیز برای آنها فراهم میشود ؛ گرچه نمیتوان کتمان کرد که هنوز هم مسائل مالی نقش مهمی را در این رابطه بازی می کند . زنان در واقع با کارکردن می کوشند موقعیت های اجتماعی خود را تقویت کنند. مادر شاغل


مادران شاغل بخوانندمادران شاغل بخوانند

مادران شاغل بخوانند در قدیم خانواده‌ها گسترده‌تر و منسجم‌تر بودند. و چند نسل باهم و در کنار هم زندگی می‌کردند و افراد زیادی در نگهداری و تربیت کودک مادر را حمایت می‌کردند. یاری‌گرفتن از دیگران نشانه قدرت بدانید نه ضعف .

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران