کودک آنلاین

موضوع مقاله : پس از بارداری

دسته بندی : پس از بارداری

0
بهداشت و تقویت موها بعد از زایمان
بهداشت و تقویت موها بعد از زایمان کودک آنلاین: معمولاً بعد از زایمان و دوران شیردهی، مادران شاهد ریزش بیش‌ازحد موها می‌باشند. بهداشت و تقویت موها بعد از زایمان

بهداشت و تقویت موها بعد از زایمان
کودک آنلاین: معمولاً بعد از زایمان و دوران شیردهی، مادران شاهد ریزش بیش‌ازحد موها می‌باشند.
دلایل ریزش مو در این دوران
•    تغییرات هورمونی
هورمون‌های استروژن و پروژسترون، که در دوران بارداری افزایش‌یافته بودند، پس از زایمان به‌طور ناگهانی کاهش می‌یابند. طوری که بدن فرصت کافی برای وفق دادن خود با شرایط جدید را پیدا نمی‌کند.
•    افزایش هورمون پرولاکتین
این هورمون که ترشح شیر را به عهده دارد، سبب کاهش طول عمر موها می‌شود.
•    استرس جسمی و روحی
ازجمله عوامل مؤثر در کاهش مقاومت بدن و همچنین موهاست و متأسفانه پس از زایمان، مادر از هردوی آن‌ها رنج می‌برد.
•    تعداد زایمان‌ها
در اولین ماه بعد از زایمان و شیردهی، موها بسیار ضعیف و بدحالت شده، به‌سادگی می‌شکنند و به‌صورت دسته‌ای می‌ریزند. اما معمولاً پس از مدتی موها مجدداً به حالت اولیه خود برمی‌گردند. اما اگر بر تعداد زایمان‌ها افزوده‌شده و فاصلۀ آن‌ها نیز کم باشد، شدت آسیب ممکن است تا حدی باشد که موها دیگر قادر به رویش نباشند.
•    تغییر عملکرد غدۀ تیروئید
کاهش فعالیت این غده در دوران شیردهی، یکی از علل مهم ریزش موها است.

تقویت موها
برای تقویت موها، قبل از هر چیز باید یک رژیم غذایی متعادل را انتخاب کنیم. زیرا درواقع تغذیه پیاز مو است که رشد صحیح موها را تضمین می‌کند.
- در دوران شیردهی، مصرف مواد غذایی سرشار از مواد معدنی از اهمیت خاصی برخوردار است. زیرا قسمت اعظم آن‌ها وارد شیر مادر شده . بدین ترتیب بدن از این نظر دچار کمبود می‌شود. آهن، کلسیم، روی و مس که فرآورده‌های لبنی از منابع اصلی آن‌ها می‌باشند، باید حتماً از طریق رژیم غذایی به‌طور روزانه وارد بدن مادر شوند. علاوه بر لبنیات، تخم‌مرغ، مرغ و جگر نیز حاوی مواد معدنی قابل‌توجهی هستند.
- از نقش مؤثر ویتامین‌ها در کاهش ریزش مو نباید غافل شد. مصرف روزانه سبزی‌های خام می‌تواند به تأمین نیازهای ویتامینی بدن پاسخ مناسب بدهد.
- مصرف چربی‌ها و شیرینی‌ها به ریزش موها کمک می‌کند. مواد غذایی کنسرو شده و انواع کالباس، که محتوای ویتامینی و مینرالی آن‌ها بسیار کم است، باید از برنامۀ غذایی حذف شوند. مصرف بی‌رویه این‌گونه مواد غذایی همچنین می‌تواند سبب ترشح چربی بیش‌ازحد در پوست سر شود.
- شستشوی غلط موها موجب تضعیف و شکننده شدن موها می‌شود. جهت انجام صحیح این عمل به نکات زیر توجه نمایید:
برای شستشوی موها، هرگز شامپو را مستقیماً و بر روی یک قسمت سر نریزید، بلکه روش صحیح آن است که ابتدا مقداری از شامپو را بر روی کف دست ریخته و سپس به‌آرامی بر روی موها بریزید. به نحوه ماساژ دادن موها در هنگام شامپو زدن نیز باید توجه کافی شود. موها را به‌هیچ‌وجه چنگ نزنید بلکه با ن.ک انگشتان و به‌آرامی آن‌ها را شستشو دهید. برای خشک‌کردن موها، حوله را نباید با سرعت و محکم بر روی موها کشید. زیرا سطح پوست سر از لایه‌هایی پوشانده شده است که به هنگام تماس با آب متورم می‌شوند و اگر با شدت حوله را بر روی آن‌ها بکشیم، احتمال پوسته‌شدن آن‌ها زیاد است.
- موهای خیس را برس نزنید، زیرا به‌سادگی می‌شکنند. پس از خشک‌کردن، با یک شانه چوبی دندانه درشت آن‌ها را به‌آرامی شانه کنید.
- حرارت سشوار نباید زیاد باشد و به هنگام استفاده از آن باید بافاصلۀ کافی از موها نگاه داشته شود.
- برای داشتن موهایی پر، شفاف و شاداب باید جریان خون در پوست سر را افزایش داد. به این منظور سر را پایین آورده و موها را با یک برس مناسب از پایین به سمت بالا شانه بزنید. با انگشتان دست ریشه موها را خیلی آرام بکشید. با نوک انگشتان پوست سر را به‌صورت دایره‌های کوچکی به‌خوبی ماساژ دهید. بعضی از حرکات نرمشی نیز در افزایش جریان خون در ناحیۀ پوست سر بسیار مؤثرند.
- استفاده از محلول تقویت‌کننده موها
یک عدد زرده تخم‌مرغ (محلی بهتر است) را به همراه یک قاشق روغن‌زیتون و یک قاشق روغن کرچک، خوب مخلوط‌کنید و سپس یک قاشق عسل به آن اضافه کنید. موهایتان را کمی مرطوب کنید و این مخلوط را به‌آرامی ابتدا بر روی ریشۀ موها و سپس درازای آن‌ها بمالید. بگذارید موها 20 دقیق در همین حال باقی بمانند. در صورت تمایل می‌توانید با یک نایلون روی آن‌ها را بپوشانید. سپس زیر دوش بروید و به‌آرامی موها را تمیز کنید و بعد شامپو بزنید. این روش درمان برای موهای خسته و خشک بسیار مؤثر است و درعین‌حال تقویت‌کننده بسیار عالی است. این عمل را ماهی یک‌بار می‌توانید انجام دهید.
منبع: کودک من
بهداشت و تقویت موها بعد از زایمان
رنگ کردن مو در بارداری رنگ کردن مو در بارداری

رنگ کردن مو در بارداری اگر بخواهیم عادلانه بگوییم رنگ مو از ترکیبات شیمیایی قوی تشکیل گردیده همین طور رنگ موهای موجود در بازار دارای مقداری کمی مواد خطرناک برای جنین انسان هستند اما چون هنوز آزمایشات دقیق و مستدلی در این زمینه صورت نگرفته هیچ کس نمی‌تواند به طور دقیق میزان خطرناک بودن این رنگ موها را در دوران بارداری مشخص نماید. رنگ کردن مو در بارداری


ورزش و نرمش بعد از زایمانورزش و نرمش بعد از زایمان

ورزش و نرمش بعد از زایمان مادری که میخواهد اندام طبیعی و زیبای قبل از حاملگی خود را بازیابد و دچار کمردردهای مزمن نگردد باید به ورزش و تمرین بپردازد.ورزش و تمرین ،سستی و شل بودن عضلات را اصلاح میکند و چربی هایی را که در قسمت فوقانی ران ها و ناحیه ی باسن و شکم جمع شده است کاهش میدهد. ورزش و نرمش بعد از زایمان


مراقبت مادر بعد از زایمان طبیعیمراقبت مادر بعد از زایمان طبیعی

مراقبت مادر بعد از زایمان طبیعی مادر بعد از زایمان ممکن است احساس ضعف و بی حالی نماید ولی با تغذیه ی کافی وکامل و ورزش مناسب و داشتن آرامش میتواند به حالت قبل از حاملگی برگردد و وظیفه ی پرستاری و تغذیه ی نوزاد خود را انجام دهد. مادر بعد از زایمان معمولا احساس تورم و زخم در لگن و باسن خود میکند همچنین در پستان های خود احساس پری و سنگینی می کند. مراقبت مادر بعد از زایمان طبیعی


افسردگی مادر بعد از زایمانافسردگی مادر بعد از زایمان

افسردگی مادر بعد از زایمان تولد نوزاد و اضافه شدن عضو جدید به اعضای خانواده ، میتواند روند زندگی را از وضعیت عادی برای مدتی تغییر دهد. پس از گذراندن دوره استراحت مربوط به زایمان ، بعضی از مادران دچار احساساتی رقیق و همراه آن دچار بحرانی میشوند که شدت آن از دلتنگی و احساس تنهایی تا افسردگی متغیر است. افسردگی مادر بعد از زایمان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران