کودک آنلاین

موضوع مقاله : پس از بارداری

دسته بندی : پس از بارداری

0
بهبود مادر بعد از زایمان دوم
بهبود مادر بعد از زایمان دوم بعد از زایمان اول علاوع بر عوارض فیزیکی که ناشی از واکنش های هورمونی و فیزیولوژیکی است شاید از نظر روحی نیز دچار نوسانات و افسردگی شده باشید. در زایمان دوم ممکن است این تغییرات عادی را فراموش کنید و خود و کودکتان آماده رو به رو شدن با این تغییرات نباشید.بهبود مادر بعد از زایمان دوم

بهبود مادر بعد از زایمان دوم
بعد از زایمان اول علاوع بر عوارض فیزیکی که ناشی از واکنش های هورمونی و فیزیولوژیکی است شاید از نظر روحی نیز دچار نوسانات و افسردگی شده باشید. در زایمان دوم ممکن است این تغییرات عادی را فراموش کنید و خود و کودکتان آماده رو به رو شدن با این تغییرات نباشید.
اگر این تغییرات روحی و بعضی از ناراحتی های فیزیکی زایمان اول را به یاد بیاورید مقابله با مشکلات زایمان دوم برای شما آسانتر خواهد شد. این خاطرات معمولا رفته رفته فراموش می شوند و بیشتر خانم ها آن را به خاطر نمی آورند.
بعضی از خانم ها درست بعد از زایمان خیلی سر حال و با نشاط هستند. این احساس ممکن است تا چند روز ادامه یابد و مادر فکر کند که قدرت و نیروی لازم را برای انجام هر کاری دارد. او فکر می کند که میتواند علاوه بر مراقبت از نوزاد و کودک به امور منزل نیز رسیدگی کند و از مهمان ها پذیرایی نماید.
در این شرایط مادر جوان به زودی خسته می شود و اگر در کارهای خود میانه روی را رعایت نکند به سرعت نیرو و نشاط خود را از دست می دهد و فرسوده میشود.
همکاری و کمک شوهر در این شرایط حساس برای حفظ روحیه و سلامت همسرش خیلی موثر است. شوهر باید انجام کارهای جاری منزل را به عهده بگیرد تا خانم بتواند به امور شخصی ، خواب و استراحت بپردازد.
پدر می تواند مراقبت از کودک را به عهده بگیرد و با او بازی کند تا ناراحتی های روحی مادر روی او تاثیر نامطلوب نگذارد. اگر مادر احساس دلتنگی و افسردگی دارد نباید با کودک طوری رفتار نماید که او خود را مقصر  بداند و احساس گناه نماید. کودک باید بداند که ضعف و خستگی مادر به علت زایمان است که به زودی از بین می رود و مادر نیرو و نشاط قبلی خود را بازمی یابد.
احساس دلتنگی و افسردگی بعد از زایمان در بعضی از خانم ها به زودی از بین نمی رود و گاهی بدتر می شود. اگر به طور دائم مایوس هستید و مراقبت از خود و فرزندانتان برای شما مشکل است شاید به افسردگی بعد از زایمان دچار شده اید. این عارضه بعد از زایمان امری عادی و قابل درمان است و برای رهایی از آن باید به پزشک مراجعه کنید.
ناراحتی های فیزیکی و خستگی بدنی نیز امری عادی است که در زایمان دوم به خاطر زحمت بیشتر معمولا شدیدتر می شود. یکی از مسایل مهم که در این شرایط به آن توجه نمی کنند ، کم خونی یا کمبود گلبول های قرمز خون است.این نارسایی ناشی از خونریزی و اختلالات متابولیکی هنگام زایمان است . برای رفع این نارسایی می توان به خوردن قرص آهن و ویتامین های دوره بارداری تا هنگام معاینه شش ماهگی ادامه داد. اگر احساس خستگی شدید می کنید فشار خون خود را اندازه بگیرید ؛ زیرا کم خونی می تواند این عوارض را به وجود آورد.
پس دردهای زایمان یکی از علل دیگر ناراحتی و خستگی بعد از زایمان دوم است. این دردها شامل دردهای قولنجی در ناحیه شکم است که مربوط به جمع شدن عضلات رحم برای بازگشت به حالت عادی می باشد. جمع شدن رحم پس از زایمان اول محسوس نیست ولی پس از زایمان دوم که رحم بزرگتر است به راحتی بار اول نیست.
پس دردها معمولا هنگام شیردادن به نوزاد ظاهر می گردند زیرا همان هورمونی که باعث تولید و ترشح شیر می شود به جمع شدن رحم نیز کمک می نماید . بسیاری از خانم ها با خوردن قرص استامینوفن قبل از شیردادن این دردها را آرام می کنند.
مهمترین ناراحتی فیزیکی پس از زایمان دوم احساس ضعف و خستگی شدید است. بیشتر مادران عقیده دارند که خستگی و ضعف بعد از زایمان دوم ، شدیدتر و تنش زاتر از سایر ناراحتی های فیزیکی حتی دردناک تر از درد زایمان است.
خستگی و ضعف را میتوان به بی خوابی یا بدخوابی مربوط دانست. با تولد فرزند دوم مادر مجبور است در طول شب به فاصله 3 تا 4 ساعت برای شیر دادن به نوزاد از خواب بیدار شود. مسئولیت مراقبت از کودک بزرگ نیز فرصت استراحت و حتی یک خواب کوتاه را در طول روز از مادر می گیرد و جبران بی خوابی شب را غیر ممکن می سازد.
از این رو پدر و سایر افراد خانواده باید با همکاری خود این فرصت را برای مادر به وجود آورند تا او بتواند نیرو و نشاط خود را به دست آورد. در صورت امکان باید روزانه مدتی کودک و نوزاد را برای گردش با ماشین یا در کالسکه از منزل بیرون برد یا وقتی که نوزاد در خواب است کودک را با تماشای تلویزیون یا بازی مورد علاقه اش سرگرم کرد.
خوب است برنامه روزانه طوری تنظیم شود که کودک نیز همزمان با نوزاد به خواب رود.
مادری که به تازگی صاحب فرزند دوم شده است اگر بخواهد تمام امور مربوطه به نوزاد و مسئولیت های خانه داری را همراه با هم انجام دهد به خستگی مفرط وی خواهد انجامید. بنابراین با برنامه ریزی صحیح می تواند از فرصتی که بچه ها در خواب هستند برای انجام کارهای خانه استفاده نماید.
این گونه مادران در هفته های اول بعد از زایمان میتوانند از کمک دوستان و آشنایان نیز برای انجام بعضی از کارهای خانه مانند خرید و تهیه غذا استفاده کنند و دست پخت آنها را به عنوان هدیه نوزاد قبول نمایند.
مادران شاغل که مسئولیت سنگین تری به عهده دارند و با تولد نوزاد کارهای اداریشان ناتمام مانده یا متوقف گردیده ممکن است لحظات فراغت خود را به پاسخگویی تلفنی برای حل و فصل امور اداری صرف کنند. البته در هفته های اول بعد از زایمان دوم فعالیت شدید و کار زیاد منزل به تنشها و خستگی مادر می افزاید و گاهی باعث بیماری می شود.
نباید در این دوره با فعالیت زیاد نیروی بدنی را از بین برد و خود را خسته و فرسوده کرد. مراقبت از خود و استراحت نیروی از دست رفته را به بدن بازمیگرداند و مادر میتواند پس از چند ماه به آسانی فعالیت عادی خود را از سر بگیرد.
منبع:کتاب فرزند دوم پیامدها و راه حل ها
بهبود مادر بعد از زایمان دوم
افسردگی مادر بعد از زایمانافسردگی مادر بعد از زایمان

افسردگی مادر بعد از زایمان تولد نوزاد و اضافه شدن عضو جدید به اعضای خانواده ، میتواند روند زندگی را از وضعیت عادی برای مدتی تغییر دهد. پس از گذراندن دوره استراحت مربوط به زایمان ، بعضی از مادران دچار احساساتی رقیق و همراه آن دچار بحرانی میشوند که شدت آن از دلتنگی و احساس تنهایی تا افسردگی متغیر است. افسردگی مادر بعد از زایمان


افسردگی بعد از زایمان در مادران و پدرانافسردگی بعد از زایمان در مادران و پدران

افسردگی بعد از زایمان در مادران و پدران بسیاری از مادران بعد از تولد کودکشان تا اندازه ای دچار افسردگی می شوند. رایج ترین علائم این عارضه ، اضطراب ، ترس ، کاهش اشتها ، بیخوابی ، خستگی مفرط ، گریه ی بی دلیل ، بی توجهی نسبت به نظافت ، از کاهی کوه ساختن ، دوری جستن از روابط اجتماعی و غالبا رفتاری منفی نسبت به شوهر است. افسردگی بعد از زایمان در مادران و پدران


بهداشت و تقویت موها بعد از زایمانبهداشت و تقویت موها بعد از زایمان

بهداشت و تقویت موها بعد از زایمان کودک آنلاین: معمولاً بعد از زایمان و دوران شیردهی، مادران شاهد ریزش بیش‌ازحد موها می‌باشند. بهداشت و تقویت موها بعد از زایمان


مراقبت مادر بعد از زایمان طبیعیمراقبت مادر بعد از زایمان طبیعی

مراقبت مادر بعد از زایمان طبیعی مادر بعد از زایمان ممکن است احساس ضعف و بی حالی نماید ولی با تغذیه ی کافی وکامل و ورزش مناسب و داشتن آرامش میتواند به حالت قبل از حاملگی برگردد و وظیفه ی پرستاری و تغذیه ی نوزاد خود را انجام دهد. مادر بعد از زایمان معمولا احساس تورم و زخم در لگن و باسن خود میکند همچنین در پستان های خود احساس پری و سنگینی می کند. مراقبت مادر بعد از زایمان طبیعی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران