کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

6
دارو برای شب ادراری کودکان
شب ادراری کودکان در بیشتر کودکان، شب ادراری با انجام دادن توصیه‌های ذکر شده در مقالات گذشته درمان می‌گردد و نیازی به تجویز دارو نیست، ولی اگر سن کودک 9 تا 10 سال می‌باشد و توصیه‌های ذکر شده مؤثر نبوده است و کودک هنوزدچار شب ادراری است، پزشک ناچار دارو تجویز می‌کند. شب ادراری کودکان

دارو برای شب ادراری کودکان
در بیشتر کودکان، شب ادراری با انجام دادن توصیه‌های ذکر شده در مقالات گذشته درمان می‌گردد و نیازی به تجویز دارو نیست، ولی اگر سن کودک 9 تا 10 سال می‌باشد و توصیه‌های ذکر شده مؤثر نبوده است و کودک هنوز دچار شب ادراری است، پزشک ناچار دارو تجویز می‌کند.
چون شب ادراری خطری برای کودک به همراه ندارد، بنابراین باید داروهایی تجویز شود که بی‌خطر باشد. متاسفانه چنین دارویی وجود ندارد. با توجه به این موضوع نام داروهایی که برای شب ادراری تجویز می‌شود و عوارض آنها ذکر می‌گردد.
1- داروهای ضد افسردگی (توفرانیل)
مطالعات زیادی در مورد کاربرد این‌دارو در شب ادراری انجام گرفته است.این دارو سبب انقباض عضلۀ اسفنکتر مثانه و درنتیجه جمع شدن ادرار در مثانه می‌گردد. مقدار دارو حدود 50 میلی گرم در سن هشت تا دوازده سالگی و 75 میلی‌گرم در کودکان بزرگتر از دوازده سال تجویز می‌شود.
این دارو به صورت قرص می‌باشد و کودک باید قبل از خواب آن را مصرف کند.این دارو را نباید در کودکان کوچکتر از شش سال تجویز کرد. اثر این‌دارو در هفته‌های اول حتی همان شب اول مصرف، مشاهده خواهد شد و کودک در رختخواب خود ادرار نخواهد کرد.
بهرین اثر این دارو در کودکانی است که ظرفیت مثانۀ طبیعی دارند و فقط بعضی از شب‌ها دچار شب ادراری می‌گردند و کمترین نتیجه را در کودکانی دارد که ظرفیت مثانۀ آنها کم است.
عوارض و خطرات‌این دارو
این‌دارو بسیار سمی و کشنده است. بعضی از کودکان که‌دچار شب ادراری هستند و از این جهت رنج می‌برند، مبادرت به خوردن بیش از حد این دارو می‌کنند که درنتیجه سبب مرگ آنها می‌شود. عوارض دیگر این دارو، زیاد شدن تعداد ضربان قلب کودک در حال استراحت و بالا رفن فشار خون کودک و حتی نامرتب شدن جریان قلب می‌باشد.2- داروهای ضد انقباض (اکسی بوتینین)
داروهایی که اثر ضد انقباض دارند اگر به کودک داده شود بر روی مثانه‌ای که در حال انقباض اس اثر کرده و درنتیجه آن را شل می‌کند. مطالعات انجام گرفته نشان داده است در کودکانی که توفرانیل اثر نداشته،این دارو مؤثر بوده است. مقدار این دارو 5 میلی گرم در سن هشت سالگی قبل از خواب تجویز می‌گردد. ناراحتی‌های قلبی که با به کار بردن توفرانیل به وجود می‌اید با به کار بردن این دارو دیده نشده است.
روش به‌کار بردن دارو:
یکی از دو داروی توفرانیل یا اکسی بوتینین را برای مدت یک هفته باید تجویز کرد. اگر با مصرف‌این دارو در مدت یک هفته شب ادراری کودک متوقف گردید، می‌توان دارو را برای مد بیشتری ادامه داد تا کودک به مدت یک ماه کاملاً ادرار خود را کنترل نماید.
سپس میتوان دارو را به تدریج در خلال دو تا چهار هفته کم و سپس قطع کرد. اگر شب ادراری عود کرد، دارو را میتوان برای مدت سه ماه دیگر تجویز کرد. غیر از به کار بردن دارو، کودک باید توصیه های دیگر (ورزش مثانه، نوشیدن مایعات در روز)، عمل کند تا از عود شب ادراری جلوگیری شود.
3- دِسموپِرِسین (هورمون آنتی دیورتیک)
این‌دارو به صورت خوراکی، قطره یا اسپری داخل بینی به‌کار برده می‌شود. کودکانی که تحت درمان با این دارو قرار می‌گیرند، شب ادراری آنها قطع و پس از قطع دارو شب ادراری آنها ممکن است عود کند.
اثرات سمی ناشی از داروهای دیگر در مورد این دارو کمتر دیده می‌شود (در موارد نادری ممکن است موجب کاهش ملح سدیم خون و تشنج گردد)، بنابراین اگر پزشک تصمیم دارد دارویی تجویز کند، بهتر است از این دارو استفاده نماید. مقدار آن 20 میکروگرم در موقع خواب می‌باشد.
منبع: رفتار پدر و مادر با کودک و نوجوان
شب ادراری کودکان
شب ادراری کودکانشب ادراری کودکان

شب ادراری کودکان شب ادراری عبارت است از دفع غیرارادی ادرار هنگام خواب بعد از سنی که معمولاً کنترل ادرار در کودکان برقرار می‌شود. چون زمان کنترل ادرار در همۀ کودکان یکسان نیست، بنابراین اگر کودکی بعد از سن پنج سالگی هنوز شب در رختخواب خود ادرار می‌کند، دچار شب ادراری است. شب ادراری کودکان


درمان شب ادراری کودکان سه تا شش ساله – بخش اولدرمان شب ادراری کودکان سه تا شش ساله – بخش اول

درمان شب ادراری کودکان اگر کودک از دوران شیرخواری به‌بعد دچار شب ادراری بوده و پزشک هم تشخیص داده است که عفونت یا ضایعات عضوی دستگاه ادراری و یا بیماری موجب شب ادراری او نشده و مسئلۀ روانی و احساس عدم آرامش و یا از دست دادن علاقۀ پدر و مادر نسبت به کودک در کار نیست، پدر و مادر باید با توجه به سن کودک نسبت به درمان شب ادراری او اقدام نمایند. درمان شب ادراری کودکان


درمان شب ادراری کودکان 6 تا 8 سالهدرمان شب ادراری کودکان 6 تا 8 ساله

درمان شب ادراری کودکان کودکانی که دچار شب ادراری هستند، اغلب دارای مثانۀ کوچک می‌باشند، بنابراین مثانۀ این کودکان باید گشاد گردد. بهترین روش برای این کار، ورزش مثانه است که در نتیجه مثانه گشاد می‌شود و حجم بیشتری از ادرار را در خود جای میدهد. درمان شب ادراری کودکان


علل و درمان شب‌ادراری در کودکانعلل و درمان شب‌ادراری در کودکان

علل و درمان شب‌ادراری در کودکان به‌طورکلی شب‌ادراری را می‌توان به دو عامل اولیه و ثانویه تقسیم کرد که هر یک علت و روش درمان جداگانه و مخصوص به خود را دارند. شکل بیشتر کودکان شب ادرار، مربوط به نوع اولیه این عارضه است. در این خصوص کودک، اصولاً کنترل شبانه ندارد و مطلقاً نباید کودک را به دلیل نداشتن کنترل در خواب مؤاخذه کرد. علل و درمان شب‌ادراری در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران