کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

9
استفراغ در کودکان
استفراغ در کودکان خارج شدن ناگهانی و همراه با فشار مواد غذایی از معده را استفراغ می گویند.بعضی از کودکان قبل از استفراغ دچار حالت تهوع (دل بهم خوردن) میگردند.تهوع و استفراغ یکی از علائم شایع اختلال دستگاه گوارش میباشد. استفراغ در کودکان

استفراغ در کودکان
خارج شدن ناگهانی و همراه با فشار مواد غذایی از معده را استفراغ می گویند.بعضی از کودکان قبل از استفراغ دچار حالت تهوع (دل بهم خوردن) میگردند.تهوع و استفراغ یکی از علائم شایع اختلال دستگاه گوارش میباشد.
علل تهوع و استفراغ
1-    پرخوری : تهوع و استفراغ ممکن است نتیجه ی پرخوری باشد.کودک در
 یا روز تعطیل یا ایام عید به مهمانی میرود و چون مواد غذایی مختلف در اختیار اوست (میوه،شیرینی،بستنی و...) زیادتر از معمول می خورد و به دنبال آن هنگام شب دچار تهوع و استفراغ میگردد ولی صبح روز بعد خوب است و مشکل ندارد.
2-    مسمومیت غذایی : آلودگی غذاها (مخصوصا غذاهایی که در بیرون از خانه در اغذیه فروشی ها تهیه میشود) به میکروب ها و ویروس ها ،قارچ ها و سموم و خوردن آنها موجب تهوع و استفراغ میگردد.
3-    بیماریهای عفونی شدید و انسداد روده: ابتلای کودک به آپاندیسیت حاد التهاب پرده های مغز (مننژیت) یا انسداد روده موجب تهوع و استفراغ های پی در پی او میگردد.
اگر استفراغ کودک دارای خصوصیات زیر باشد هرچه زودتر باید او را نزد پزشک ببرید:
1-    اگر حالت تهوع و استفراغ کودک بعد از استفراغ های غذایی ادامه دارد و بی حال شده است.
2-    اگر کودک بیش از 6 نوبت استفراغ نماید.
3-    اگر کودک استفراغ های زرد یا سبز رنگ میکند.
4-    اگر کودک در نتیجه ی استفراغ دچار کم آبی بدن گردد.
پزشک بعد از گرفتن شرح حال و معاینه ی دقیق کودک در صورتیکه علت استفراغ مهم باشد از آزمایشگاه کمک میگیرد و اقدامات لازم درمانی را انجا میدهد یا اینکه کودک را تحت نظر قرار میدهد تا مشخص شود علت استفراغ چیست.
پدر و مادر کودکی که استفراغ میکند چه باید بکند؟
1-    در زمانی که کودک حالت استفراغ دارد یک دست خود را به پیشانی و دست دیگر را به ناحیه ی شکم او بگذارید تا به راحتی استفراغ کند.
2-    موقعی که استفراغ کودک تمام شد به او اطمینان دهید که استفراغ او مهم نیست سپس اطراف دهان او را پاک کنید و با حوله ی مرطوب خنک صورت او را تر کنید و یکی دوجرعه آب خنک به او بدهید که دهانش را بشوید و مواد استفراغی را که در دهان و اطراف دندان های او وجود دارد خارج نماید.
3-    سپس او را روی تختش بخوابانید و ظرفی نزدیک او قرار دهید که اگر خواست استفراغ کند در آن بریزد.
4-    برای جلوگیری از کم آب شدن بدن در صورتی که کودک میل دارد مادر میتواند کم کم و به مقدار جزئی مایعات خنک مانند آب سرد ،آب میوه های رقیق (از نوعی که کودک دوست دارد)نوشابه های بدون گاز و... به او بدهد تا هرچه میل دارد بخورد.
5-    اگر تهوع و استفراغ کودک در نتیجه ی پرخوری باشد هیچ دارویی نیاز نیست.در صورتی که کودک اسهال داشته باشد درمانی که در مقاله مربوط به اسهال ذکر شده باید انجام گیرد.
منبع :کتاب من و کودک من
استفراغ در کودکان

اسهال و استفراغ در نوزاداناسهال و استفراغ در نوزادان

اسهال و استفراغ در نوزادان کودک آنلاین: در کودکان معمولاً ویروس ها موجب اسهال و استفراغ می شوند. دست های خود را مکرر بشویید؛ زیرا اسهال ویروسی بسیار مسری است. در صورت ادامه و استفراغ بعد از چند بار تغذیه، احتمال کم شدن آب بدن نوزاد وجود دارد. اسهال و استفراغ در نوزادان


تهوع کودکان در اتومبیلتهوع کودکان در اتومبیل

تهوع کودکان در اتومبیل وقتی خود ما جوان و کم سال بودیم ، بسیاری‌از بچه‌ها در خیابان‌ها در اثر سوار شدن‌در اتومبیل دچار تهوع می‌شدند و اغلب این تهوع را در روزهای تعطیل آخر هفته‌در اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها شاهد بودیم که پدر و مادر و بچه‌ها بهترین لباس های خود را می‌پوشیدند تا به‌گردش یا به‌دیدار اقوام و آشنایان خود بروند. تهوع کودکان در اتومبیل


برگرداندن غذا در کودکانبرگرداندن غذا در کودکان

برگرداندن غذا در کودکان کودک آنلاین: نشخوار کردن از کلمۀ لاتین Ruminare گرفته شده است که به معنای جویدن مواد برگشتی از معده است و معادل یونانی آن merycism می باشد که بالا آوردن غذا از معده، جویدن دوباره و بلع مجدد معنی می دهد.


برگرداندن و بالاآوردن شیر در نوزادانبرگرداندن و بالاآوردن شیر در نوزادان

برگرداندن و بالاآوردن شیر در نوزادان در بالای معده و در زیر لوله‌ی مری دریچه‌ای بنام دریچه مری معده‌ای قرار دارد که این دریچه بعد از خوردن شیر بسته می‌شود تا شیر از معده به مری برنگردد ولی اگر این دریچه از ابتدای خلقت سست باشد بعد از شیر خوردن کاملاً بسته نمی‌شود و شیر به مری و در آخر دهان کودک برمی‌گردد و شیرخوار آن را به بیرون می‌ریزد. در این حالت رفلاکس در نوزادان صورت می‌گیرد. برگرداندن و بالاآوردن شیر در نوزادان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران