کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
اختلالات ادراکی اجتماعی در کودکان
اختلالات ادراکی اجتماعی در کودکان کودک آنلاین: در دوران اولیۀ ایجاد رشتۀ تحصیلی ناتوانی در یادگیری، بر شناسایی اختلالات پردازشی (ادراک، توجه، حافظه، شناخت) و اختلالات تحصیلی (خواندن، نوشتن، هجی کردن، ریاضی) تأکید می‌شد. اختلالات ادراکی اجتماعی در کودکان

اختلالات ادراکی اجتماعی در کودکان
کودک آنلاین: در دوران اولیۀ ایجاد رشتۀ تحصیلی ناتوانی در یادگیری، بر شناسایی اختلالات پردازشی (ادراک، توجه، حافظه، شناخت) و اختلالات تحصیلی (خواندن، نوشتن، هجی کردن، ریاضی) تأکید می‌شد. سپس طی مدت بیست سال، والدین مرتباً اظهار می‌کردند که علاوه بر مشکلات تحصیلی، فرزندشان دوستی ندارد و با کودکان کوچک‌تر بهتر ارتباط برقرار می‌کند. این کودکان مطالب اشتباه را درزمانی نابجا به کار می‌بردند.
والدین متوجه شده بودند که مشکلات ناتوانی در یادگیری درواقع ماورای مسائل آموزشی است. این ناهنجاری، در رشد اجتماعی و احساسی این کودکان تأثیر می‌گذارد.
کارشناسان امر به همین نتیجه رسیدند و تشخیص دادند که بسیاری از افراد در ارتباط برقرار کردن با دیگران و درک محدودیت‌های اجتماعی دچار اشکال می‌شوند. این مشکلات تحت عنوان اختلالات ادراکی – اجتماعی شناخته‌شده است. باوجوداینکه این اختلال مانند برخی از مشکلات دیگر، غالب نیست، اما مشکلات مهمی برای کودکان، نوجوانان و خانواده‌هایشان ایجاد می‌کند.
بعضی ارتباطات سادۀ اجتماعی ممکن است برای این کودکان مصیبت‌بار باشد. به‌عنوان‌مثال، ممکن است آن‌ها در درک حالت‌های صورت و زبانِ بدن مشکل داشته باشند و نتوانند بر اساس حالت شخص تشخیص دهند که مخاطب آن‌ها خوشحال، غمگین یا عصبانی است. چنین مشکلی همراه با اختلالات زبانی منجر به دشوار شدن ارتباطات می‌شود.
بسیاری از کودکانی که مشکل ناتوانی ندارند، ممکن است درزمانی خاص رفتارهای حماقت‌آمیز از خود بروز دهند اما حتی اگر آموزگار هم آن‌ها را منع نکند، آن‌ها پس از مدتی به چنین رفتارهایی خاتمه می‌دهند. اما کودکی که در یادگیری ناتوان است، نمی‌تواند حدود اعمال و رفتار خود را درک کند و ممکن است آن‌قدر آن را تکرار کند تا آموزگار او را از کلاس اخراج کند.
بیشتر دانش‌آموزانی که در یادگیری ناتوان هستند، احساس می‌کنند که بی‌دلیل در خانه و مدرسه مورد سرزنش قرار می‌گیرند. زمانی که آن‌ها موضوع را توضیح می‌دهند، اغلب مشخص می‌شود که آموزگار و والدین فرصت‌های بسیار زیادی در اختیار کودک گذاشته‌اند تا رفتار نامناسب خود را اصلاح کند. البته واضح است که کودک به‌هیچ‌وجه متوجه این فرصت نشده است.
توانایی تشخیص این موقعیت‌های اجتماعی در چنین کودکانی تضعیف‌شده است. والدین اغلب موقعیت‌های مشابهی را توصیف می‌کنند و می‌گویند: او نمی‌داند چه موقع دست از کار بکشد.
ناتوانی جهت تفسیر موقعیت‌های اجتماعی به حالت‌های صورت و زبان بدن محدود نمی‌شود. این افراد ممکن است ماهیت مکانی را نیز درک نکنند. انتظارات افراد یا گروهی را که با او کار یا معاشرت می‌کنند، تشخیص نمی‌دهند و از حالت‌های ظریف و نهفته در ارتباطات اجتماعی لذت نمی‌برند.کودکان و نوجوانانی که دچار این اختلال هستند اغلب تصویر ناخوشایند خودمحور از خود در ذهن‌ها باقی می‌گذارند. ممکن است آن‌ها نتوانند خود را جای شخص دیگری فرض کنند و همین امر باعث می‌شود که آن‌ها خودمحور به نظر برسند. آن‌ها زمانی گیج و مبهوت می‌گردند که متوجه می‌شوند افراد چنین برداشتی از آن‌ها دارند.
دانش‌آموزانی که در فراگیری ناتوان هستند، بدون آنکه به نتایج گفته‌هایشان بیندیشند، معمولاً افکارشان را به‌صراحت بر زبان می‌آورند. آموزگاران و والدین نمونه‌های زیادی را از چنین اظهارنظرهایی ذکر می‌کنند. حداقل اِشکال این اظهارنظرها آن است که نابجا ذکرشده‌اند: تو واقعاً فکر می‌کنی که این کراوات برای این پیراهن مناسب است؟ یا آزاردهنده بوده‌اند: عکس تو در کتاب سال خیلی زشت است.
نکتۀ مهم آن است که این حرف‌ها از روی بدذاتی نیست. کودکانی که دچار این اختلال نیستند، متوجه می‌شوند که این اظهارنظرها احساسات اشخاص را جریحه‌دار می‌کند.
والدین کودکانی که در یادگیری ناتوان هستند، اغلب می‌گویند که فرزندشان رازنگهدار نیست. این کودکان اغلب درک نمی‌کنند که آنچه در خانه گفته می‌شود، بهتر است از چهاردیواری خانه بیرون نرود و کلمات و جملاتی را که در هنگام خشم و عصبانیت گفته می‌شود نباید در حضور دیگران به زبان آورد.
به‌عنوان‌مثال، خانواده‌ای با اتومبیل خود راهی تعطیلات طولانی شده است و در این اثنا برای دیدن پدربزرگ و مادربزرگ توقف می‌کنند. مسیر خانۀ پدربزرگ نامناسب است و مادر خانواده از اینکه مجبور است این مسیر و تأخیر را تحمل کند گله‌مند‌است. زمانی که خانواده به خانۀ پدربزرگ می‌رسند، مادر از دیدن پدرشوهر و مادر شوهر خود اظهار خوشحالی می‌کند، اما پسر ده‌سالۀ او که دچار ناتوانی در فراگیری است، بی‌مقدمه می‌گوید: اما تو که در اتومبیل حرف‌های دیگری می‌زدی!
این کودکان نمی‌توانند به‌درستی احتیاجات خود را بیان کنند و متوجه نیستند که خواستۀ خود را بی‌مقدمه اعلام کردن، درست نیست. برای کودکی که در یادگیری ناتوان است، اختلالات ادراکی – اجتماعی بیش از اختلالات تحصیلی تضعیف‌کننده است. این اختلالات باعث می‌شود که توانایی فرد در جهت دوست‌یابی کم شود، موقعیت اجتماعی شدن را محدود کند و کودک را هدف توبیخ والدین و آموزگاران خود قرار دهد. بعضی از بزرگسالان نمی‌فهمند که چگونه چنین کودکان باهوشی، قادرند چنین مطالبی را بیان کنند.
منبع: کلیدهای برخورد با ناتوانی در یادگیری
اختلالات ادراکی اجتماعی در کودکان
زندگی اجتماعی کودکان – بخش سومزندگی اجتماعی کودکان – بخش سوم

زندگی اجتماعی کودکان یادگیری قوانین و مقررات شهری برای کودکان کاری جالب و سرگرم کنند هاست . زمانی که همراه فرزندتان سوار اتومبیل هستید ، جهت یابی شمال ، جنوب ، مشرق و مغرب‌را به او یاد بدهید. شناسایی مسیرها ، محله ها و خیابان ها را با او تمرین کنید. زندگی اجتماعی کودکان


کودکان قضاوتی و کودکان ادراکی  - بخش اولکودکان قضاوتی و کودکان ادراکی - بخش اول

کودکان قضاوتی و کودکان ادراکی - بخش اول کودک آنلاین: موضوع مورد بررسی در چهارمین بعد از ابعاد چهارگانه شخصیتی، روش های مختلفی است که انسان ها برای سازماندهی جهان اطراف شان به کار می گیرند. از این لحاظ مردم به دو گروه قضاوتی یا ادراکی تقسیم می شوند. کودکان قضاوتی و کودکان ادراکی - بخش اول


رشد اجتماعی نوزادانرشد اجتماعی نوزادان

رشد اجتماعی نوزادان کودک آنلاین: کودکان از همان لحظه که به دنیا پا می‌گذارند به‌خوبی برای تعامل با والدین خود مجهزند؛ آن‌ها دارای غرایز اجتماعی هستند که والدینشان را تشویق می‌کند با کودک خود تبادل پیام کنند. به‌عبارت‌دیگر هم والدین و هم نوزاد برای اختلاط دوطرفه‌ای که زیربنای تمامی تعامل‌های اجتماعی است، آماده‌اند. رشد اجتماعی نوزادان


اختلالات شبه جسمانی در کودکاناختلالات شبه جسمانی در کودکان

اختلالات شبه جسمانی در کودکان آیا تاکنون برای شما و نزدیکانتان پیش‌آمده است که از شدت ناراحتی، عصبانیت یا نگرانی، سردرد بگیرید، احساس کنید دست چپتان تیر ‌می کشد، یا حالت تهوع به شما دست بدهد، حتماً با خود فکر می‌کنید بیماری خاصی به سراغتان آمده است، به پزشک مراجعه کنید، معاینه شوید، مورد آزمایشات دقیق قرار گیرید و تمام نتایج به‌دست‌آمده حاکی از کارکرد طبیعی بدن شما باشد؟ اختلالات شبه جسمانی در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران