کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
بیماری پورپورای هِنوخ – شونلاین در کودکان
بیماری پورپورای هِنوخ – شونلاین در کودکان در این بیماری رگ‌های کوچک خونی شکننده می‌شوند و خون از آن‌ها نشت می‌کند . نشت خون به درون پوست منجر به جوش‌های مشخصی می‌شود که ویژه‌ی این عارضه است و نشت خون به درون مفاصل ، کلیه‌ها و مجرای گوارشی موجب علائم مختلف دیگر می‌گردد. بیماری پورپورای هِنوخ – شونلاین در کودکان

بیماری پورپورای هِنوخ – شونلاین در کودکان
در این بیماری رگ‌های کوچک خونی شکننده می‌شوند و خون از آن‌ها نشت می‌کند . نشت خون به درون پوست منجر به جوش‌های مشخصی می‌شود که ویژه‌ی این عارضه است و نشت خون به درون مفاصل ، کلیه‌ها و مجرای گوارشی موجب علائم مختلف دیگر می‌گردد.
این بیماری در کودکان 2 تا 10 ساله نسبتاً شایع است و معمولاً خطرناک نیست. علت آن ناشناخته است اما ممکن است به یک واکنش حساسیتی یا عفونت میکروبی مربوط باشد.
علت بیماری احتمالاً یک واکنش خود ایمنی در عروق خونی کوچک در سراسر بدن است که باعث التهاب و گرفتاری مویرگ‌ها می‌شود. عامل شعله‌ور کننده این واکنش ناشناخته است، ولی حملات اغلب در پی یک عفونت مجاری تنفسی فوقانی (ویروسی یا باکتریایی)، مصرف برخی داروها به خصوص داروهای آنتی بیوتیک، دیکلوفناک و رانیتیدین و حتی گزش حشرات رخ می‌دهند.
علائم :
علائم احتمالی عارضه عبارت است از :
•    جوش‌های متشکل از نقطه‌های پر خون صورتی ، قرمز یا ارغوانی که وقتی فشار داده می‌شوند ناپدید نمی‌شوند. این جوش‌ها که در همه‌ی موارد بیماری وجود دارند ابتدا روی باسن و پشت دست‌ها و پاها ظاهر می‌شوند به خصوص دور قوزک پا و آرنج و سپس به جلوی دست و پا گسترش می‌یابند.
•    درد و تورم مفاصل.
•    درد شکم ، اکثراً همراه با استفراغ و اسهال
•    وجود خون در مدفوع
•    التهاب کلیه‌ها یکی از عوارض احتمالی این بیماری است که معمولاً موجب بروز هیچ علامتی نمی‌شود.
آیا باید به پزشک مراجعه کرد؟
ظرف 24 ساعت از شروع علائمی که احتمالاً نشان‌دهنده‌ی پورپورای هنوخ – شونلاین در کودکتان هستند باید به پزشک مراجعه کنید.
پزشک چه کاری ممکن است انجام دهد؟
پزشک کودک را معاینه می‌کند. اگر نتواند از روی علائم کودک تشخیص قطعی بدهد ، برای بررسی احتمالات دیگر ، دستور آزمایش خون و ادرار می‌دهد. وجود سلول‌های قرمز خون و پروتئین در ادرار نشانه‌ی التهاب کلیه‌هاست.
اگر علائم خفیف باشد ، هیچ درمانی لازم نیست. ممکن است برای درد حاد شکم ، داروهای کورتیکواستروئیدی تجویز شود که احتمالاً موجب بهبودی سریع خواهد شد. اگر کلیه‌ها مبتلا شده باشند پزشک ممکن است آزمایش‌های ادرار و خون را برای اطمینان از رو به بهبود بودن عارضه تکرار کند.
چه کمکی می‌توانم بکنم؟
اگر علائم کودک موجب درد یا ناراحتی او شده است می‌توانید استامینوفن بدهید. اگر کودک بخواهد می‌تواند در رختخواب استراحت کند.
چشم‌انداز:
پورپورای هنوخ – شونلاین ممکن است فقط چند روز تا یک ماه به طول انجامد که در طول این مدت علائم ممکن است گاهی بروز کنند و گاهی ناپدید شوند. بیشتر کودکانی که به این بیماری مبتلا می‌شوند به طور کامل بهبود می‌یابند و عوارض بلندمدتی برای آن‌ها رخ نمی‌دهد.
در اکثر موارد ، التهاب کلیه‌ها در صورت بروز ظرف چند روز بهبود می‌یابد اما در برخی کودکان کلیه‌ها تا دو سال ملتهب می مانند.
منبع : کتاب همه کودکان سالم‌اند اگر....
بیماری پورپورای هِنوخ – شونلاین در کودکان

رینیت حساسیتی در کودکان رینیت حساسیتی در کودکان

رینیت حساسیتی در کودکان التهاب غشای بینی در اثر واکنش حساسیتی ، رینیت حساسیتی نام دارد. رینیت حساسیتی دو نوع دارد : نوع فصلی که تب یونجه نیز نام دارد و فقط در بهار و تابستان رخ می دهد و نوع سالیانه که در تمام سال ممکن است رخ دهد. رینیت حساسیتی اغلب به صورت خانوادگی بروز می کند و در میان کودکانی که حساسیت های دیگر نیز دارند شایع تر است. رینیت حساسیتی در کودکان


عفونت استخوان و مفصل کودکانعفونت استخوان و مفصل کودکان

عفونت استخوان و مفصل کودکان کودک آنلاین: عفونت استخوان یا مفصل بیشتر زمانی رخ می‌دهد که میکروب‌ها از طریق جریان خون از یک محل آلوده، همچون زخم یا دمل در محل دیگری از بدن، به استخوان یا مفصل می‌رسند. در برخی موارد، عفونت مستقیماً از بافت آلودۀ مجاور سرایت می‌کند. عفونت استخوان و مفصل کودکان


ناراحتی های تنفسی کودکانناراحتی های تنفسی کودکان

ناراحتی های تنفسی کودکان والدین تازه کار معمولا در مورد تنفس کودک نگران می شوند ، چون گاهی تنفس او نامنظم و گاهی بسیار سطحی است ، طوری که نمیتوانند آن را بشنوند یا حرکات قفسه سینه اش را ببینند . ناراحتی های تنفسی کودکان


بیماری سوریاس در کودکان بیماری سوریاس در کودکان

بیماری سوریاس در کودکان در این ناراحتی مزمن پوستی ، لکه های قرمز ،پوسته پوسته و ضخیمی روی دست ها و پاها ، تنه یا پوست سر ظاهر می شود. کودکان بالای 10 سال بیشترین احتمال ابتلا به این عارضه را دارند. این جوش ها معمولا خارش ندارد ، اما سوریاس میتواند ناراحت کننده باشد و کودک ممکن است از ظاهر آنها ناراحت شود. بیماری سوریاس در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران