کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
بیماری مخملک در کودکان
بیماری مخملک در کودکان مخملک معمولا با گلودرد ، استفراغ ، تب و سردرد شروع می شود. دانه ها یکی دو روز بعد بیرون می ریزند. این دانه ها ابتدا در نواحی گرم و مرطوب بدن یعنی پهلو ها ، کشاله های ران و پشت کودک که روی آن می خوابد پیدا میشوند. بیماری مخملک در کودکان

بیماری مخملک در کودکان
مخملک :
مخملک معمولا با گلودرد ، استفراغ ، تب و سردرد شروع می شود. دانه ها یکی دو روز بعد بیرون می ریزند. این دانه ها ابتدا در نواحی گرم و مرطوب بدن یعنی پهلو ها ، کشاله های ران و پشت کودک که روی آن می خوابد پیدا میشوند.
از فاصله دور به صورت یک لایه قرمز به نظر می رسد  ، ولی اگر از نزدیک به آنها نگاه کنید متوجه لکه هایی کوچک قرمز روی پوست می شوید .
 این لکه ها ممکن است روی تمام بدن و در کناره های صورت پخش شوند ، ولی ناحیه اطراف دهان سفید باقی می ماند.
گلو قرمز می شود و گاهی قرمزی آن شدت می گیرد . پس از مدتی رنگ زبان سرخ میشود. قرمزی زبان ابتدا از گوشه های آن شروع میشود و بعد به تمام زبان می رسد. اگر فرزند شما تب کرده و گلودرد دارد ، حتما به پزشک اطلاع بدهید.
امروزه مخملک به اندازه قدیم خطرناک نیست. مخملک بیماری کاملا جداگانه ای است درست مثل سرخک ، میکروب منحصر به خود را دارد.
 عامل این بیماری نوعی استرپتوکوک است. این میکروب عامل ایجاد گلو درد ، تورم غدد لنفاوی و گوش دردهای عفونی است و در کودکان دو تا هشت ساله ، مخملک را هم ایجاد می کند.
در زمان های قدیم و قبل از آن که مردم بفهمند مخملک یک نوع عفونت استرپتوکوکی است ، بسیار از آن وحشت داشتند چون از افرادی که از نظر مکانی بسیار دور از آنها بودند ، این مرض را می گرفتند.
آنها گمان می کردند بیماری به وسیله اسباب و وسائلی که فرد بیمار استفاده می کند به فرد سالم منتقل میشود.
امروزه ما می دانیم که کودک سالم میکروب مخملک را از طریق میکروب هایی که شخص مبتلا به گلودرد یا شخص حامل استرپتوکوکی داشته ( بدون آن که ظاهرا مرضی هم داشته باشد ) دریافت می کند.
مخملک را باید فورا و با نهایت دقت توسط یکی از آنتی بیوتیک هایی که دوره بیماری را کوتاه و امکان بروز عوارض جانبی آن را کم می کند ، درمان کرد . دارو باید به شکلی داده شود که دوره معالجه 10 روز طول بکشد.


 


عوارض جانبی مخملک عبارتند از :
* عفونت گوش
* تورم غدد گردن
* نفریت ( عفونت کلیه ها که باعث می شود خون و آلبومین وارد ادرار شوند )
* تب روماتیسمی
این عوارض ممکن است هر زمانی ظاهر شوند ولی معمولا ده پانزده روز بعد از قطع تب و زمانی که کودک ظاهرا خوب شده است دیده میشوند. برای همین هم بیمار مبتلا به مخملک باید سه هفته کامل تحت نظر باشد ، هر نشانه جدیدی را به پزشک اطلاع دهید.
هر چند احتمال دارد که مخملک خیلی راحت در یک موسسه پخش شود ، ولی در مدارس روزانه عادی خیلی مسری نیست. بنابراین اگر از طرف مدرسه برایتان یادداشتی آمد که او در معرض ابتلای به مخملک قرار گرفته است ، چندان نگران و برانگیخته نشوید.
احتمال ابتلای او به این بیماری خیلی کم است. اگر قرار باشد کودک مبتلا شود ، معمولا علائم آن در ظرف یک هفته بعد از تماس او با بیمار ، مشخص می شود و مقررات قرنطینه جاهای مختلف با یکدیگر فرق می کنند.
منبع : کتاب تغذیه و تربیت کودک
بیماری مخملک در کودکان
مخملک در کودکانمخملک در کودکان

مخملک در کودکان این بیماری که زمانی نسبتا شایع بود ، از زمان ظهور آنتی بیوتیک ها در کشورهای توسعه یافته نادر شده است. مخملک از مواد سمی محصول میکروب ها ناشی می شو. یکی از ویژگی های غالب آن جوش های وسیعی است که همه ی سطح بدن را می پوشاند.


بیماری اوریون کودکان بیماری اوریون کودکان

بیماری اوریون کودکان اوریون یک بیماری عفونی در میان کودکان است که از زمان کشف واکسیناسیون ،شیوع آن کمتر شده است و به طور عمده ، کودکان بالاتر از 2 سال را مبتلا می کند. بیماری اوریون کودکان


مننژیت در کودکانمننژیت در کودکان

مننژیت در کودکان التهاب مننژت ها ( غشاهای پوشاننده ی مغز و طناب نخاعی) مننژیت نام دارد. این بیماری از عفونت میکروبی یا ویروسی ناشی میشود. علائم مننژیت ویروسی خفیف است اما مننژیت میکروبی ممکن است موجب مرگ شود. مننژیت در کودکان


بیماری کورک کودکانبیماری کورک کودکان

بیماری کورک کودکان کورک ، یک برجستگی بزرگ ، حساس و قرمز است که در اثر عفونی شدن یک پیاز مو توسط باکتری ها ( استافیلوکوکها ) ایجاد می شود. این برجستگی پر از چرک ، به تدریج به سطح پوست می آید و بعد از حدود 2-3 روز پاره میشود. همچنین ممکن‌است به خودی خود و بدون پاره شدن بهبود یابد و به آهستگی از بین برود. بیماری کورک کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران