کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

10
انگل کرمک (اُکسیور) در کودکان
انگل کرمک (اُکسیور) در کودکان انگل در روده ی کودک ممکن است مشکلاتی به وجود آورد مخصوصا اگر تعداد انگل زیاد و آلودگی شدید باشد.این مشکلات عبارتند از :1- از بین رفتن موادغذایی اصلی و ضروری به وسیله ی انگل که برای رشد کودک لازم است و در نتیجه باعث سوء تغذیه ی کودک میگردد. انگل کرمک (اُکسیور) در کودکان

انگل کرمک (اُکسیور) در کودکان
انگل در روده ی کودک ممکن است مشکلاتی به وجود آورد مخصوصا اگر تعداد انگل زیاد و آلودگی شدید باشد.این مشکلات عبارتند از :
1-    از بین رفتن موادغذایی اصلی و ضروری به وسیله ی انگل که برای رشد کودک لازم است و در نتیجه باعث سوء تغذیه ی کودک میگردد.
2-    از دست رفتن مقداری خون از بدن کودک
3-    ایجاد ضایعاتی در محلی از روده که انگل در آنجا زندگی میکند.
4-    جلوگیری از اعمال حیاتی بعضی اعضای بدن و حتی ایجاد انسداد روده
5-    ایجاد حساسیت در بدن کودک
انگل کرمگ یا اُکسیور
کرمک یکی از شایع ترین انگل هایی است که کودکان را مبتلا می سازد. این کرم بسیار کوچک و شبیه یک تکه نخ سفید باریک میباشد.طول کرم نر در حدود 2 تا 5 میلی متر و ماده ی آن 8 تا 13 میلی متر است.
محل زیست کرم های بالغ معمولا در ابتدای روده بزرگ می باشد.در این محل کرم توسط لب هایش خود را به جدار روده می چسباند.کرم ماده پس از بارور شدن موقعی که کودک در خواب است از روده به طرف مقعد حرکت میکند و در شیارهای مقعد و پوست ناحیه ی باسن کودک هزاران تخم می ریزد.
خروج کرم از مقعد و حرکت آن در ناحیه ی باسن کودک ایجاد ترک و خارش میکند و سبب بی خوابی ،بی قراری و حالت عصبانیت کودک میگردد.در دختران خارش مقعد ممکن است سبب شود که کودک دستگاه تناسلی خود را آلوده نماید به طوری که گاهی حتی کرم وارد دستگاه تناسلی دختران میشود و سبب خارش شدید و ترشح از واژن میگردد.
خاراندن دائم ناحیه ی باسن نیز ممکن است ایجاد زخم و خونریزی کند.کرمک در موارد نادر ممکن است وارد آپاندیس کودک شود و ایجاد آپاندیسیت نماید.درمان انگل کرمک : کودک مبتلا و همه ی افراد خانواده که علائم ابتلا دارند باید همزمان درمان گردند.چون داروهایی که برای انگل کرمک داده میشوند فقط روی کرمک های بالغ اثر دارد و روی تخم انگل اثر ندارد از این رو دارو در نوبت به فاصله دوهفته داده میشود تا نوبت اول برروی انگل های بالغ روده و نوبت دوم روی کرمک هایی که در دوهفته بعد از تخم کرمک به وجود می آیند اثر کند و آنها را از بین ببرد.رعایت بهداشت به طور قاطع کمک ننده است ولی با وجود رعایت بهداشت ،گاهی آلودگی، اتفاقی است.
جلوگیری از ابتلای مجدد کودک به انگل کرمک
برای پیشگیری باید به نکات زیر توجه فرمایید:
•    چون دست های آلوده و مخصوصا زیر ناخن ها،منشأ اصلی آلودگی مجدد و همچنین انتقال تخم کرم به دیگران است بنابراین کوتاه کردن ناخن ها و شستشوی مکرر دستها ، به خصوص پس از دفع مدفوع و قبل از خوردن غذا بسیار موثر است.
•    حمام گرفتن و شستشوی مکرر ناحیه ی باسن کودک بخصوص صبح زود که طفل از خواب برمیخیزد نیز مفید خواهد بود.
•    چون تخم کرم معمولا در لباس های زیر و ملحفه های تختخواب کودک ریخته میشود مادر باید لباس های زیر و ملحفه ها را درصورت امکان هرروز با آب گرم بشوید.
•    اگر مادر در هنگام خواب لباس کیسه ای به تن کودک کند تا او نتواند به ناحیه ی مقعد و نشیمن گاه خود دست بزند و بخاراند از انتشار تخم کرم به دیگران جلوگیری خواهد شد.
•    مادر باید سعی کند کودک مبتلا را در موقع خواب از کودکان دیگر جدا بخواباند.
•    شستشو و ضدعفونی کردن کف اتاقها و تهویه ی اتاق مخصوصا محل بازی کودکان و کلاس درس از انتشار تخم کرم به دیگران جلوگیری خواهد کرد.
•    درصورت ابتلای یک نفر از خانواده باید تمام افراد خانواده همزمان درمان گردند.درمان تمام افراد خانواده ابتلای مجدد را به تعویق خواهد انداخت.
منبع: کتاب من و کودک من
انگل کرمک (اُکسیور) در کودکان
انسداد روده در کودکانانسداد روده در کودکان

انسداد روده در کودکان مسدود شدن جزئی یا کامل روده ی بزرگ یا کوچک را انسداد روده می نامند. در این عارضه عبور غذا از روده مسدود میشود که منجر به درد پیچشی شکم میشود. معمولا برای انسداد روده درمان لازم است. انسداد کامل روده اگر درمان نشود ممکن است کشنده باشد. انسداد روده در کودکان


بیماری آپاندیسیت در کودکان بیماری آپاندیسیت در کودکان

بیماری آپاندیسیت در کودکان آپاندیس لوله ی کوچک و کرم شکلی است که از نخستین بخش روده ی بزرگ منشعب شده است. این عضو هیچ وظیفه ی شناخته شده ای ندارد و بنا به دلایل نامعلومی ، گاهی عفونی و ملتهب می شد ، که به آن آپاندیسیت می گویند. آپاندیسیت از علل شایع درد شکم در کودکان زیر 16 سال است که نیازمند عمل جراحی است. بیماری آپاندیسیت در کودکان


اختلالات شبه جسمانی در کودکاناختلالات شبه جسمانی در کودکان

اختلالات شبه جسمانی در کودکان آیا تاکنون برای شما و نزدیکانتان پیش‌آمده است که از شدت ناراحتی، عصبانیت یا نگرانی، سردرد بگیرید، احساس کنید دست چپتان تیر ‌می کشد، یا حالت تهوع به شما دست بدهد، حتماً با خود فکر می‌کنید بیماری خاصی به سراغتان آمده است، به پزشک مراجعه کنید، معاینه شوید، مورد آزمایشات دقیق قرار گیرید و تمام نتایج به‌دست‌آمده حاکی از کارکرد طبیعی بدن شما باشد؟ اختلالات شبه جسمانی در کودکان


بیماری‌های التهابی روده کودکانبیماری‌های التهابی روده کودکان

بیماری‌های التهابی روده کودکان بیماری‌های التهابی روده شامل بیماری کرون و کولیت اولسراتیو است، که هر دو آن‌ها موجب التهاب مزمن روده می‌شود. کولیت اولسراتیو و بیماری کرون در کودکان زیر هفت سال نادر است و در نوجوانان شیوع بیشتری دارد. علل این بیماری‌ها معلوم نیست اما در بعضی از خانواده‌ها شیوع بیشتری دارند. بیماری‌های التهابی روده کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران