کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

1
تب کودکان
تب کودکان تب عبارت است از دمای‌بدن 7/37‌درجه سانتی گراد( 100 درجه فارنهایت ) یا بیشتر . در صورتی که‌دمای بدن کودک شیرخوار ( با وجود پاشویه کردن ) بالا باقی بماند ؛ یعنی اگر در حد 39 درجه‌سانتی گراد ( 2/102 درجه فارنهایت ) باشد ، فوری با پزشک مشورت کنید. تب کودکان

تب کودکان
تب عبارت است از دمای‌بدن 7/37‌درجه سانتی گراد( 100 درجه‌فارنهایت ) یا بیشتر . در صورتی که‌دمای بدن کودک شیرخوار ( با وجود پاشویه کردن ) بالا باقی بماند ؛ یعنی اگر در حد 39 درجه‌سانتی گراد ( 2/102 درجه فارنهایت) باشد ، فوری با پزشک مشورت کنید.
محدوده دمای طبیعی بدن 37- 36  درجه‌سانتی گراد ( 6/98-8/96 درجه فارنهایت) است . اگر دمای بدن‌از 7/37‌درجه سانتی گراد‌( 100 درجه فارنهایت) بالاتر برود ، فرد به تب مبتلا شده است ، البته میزان بالا بودن تب ، لزوما منعکس کننده وخامت بیماری نیست.
در مجموع ، تب به تنهایی بیماری نیست ، بلکه علامت بیماری است.دمای بدن کودک – به غیر از زمان ابتلا به بیماری – میتواند تحت تاثیر زمان خاصی از روز و میزان فعالیت کودک باشد ؛ برای مثال ، پس از یک بازی پرجنب و جوش فوتبال ،‌دمای بدن کودک میتواند به طور موقتی از 38 درجه‌سانتی‌گراد ( 4/100 درجه‌فارنهایت ) فراتر رود.
آیا خطرناک است ؟
دمای بدن‌بالای 7/37‌درجه سانتی‌گراد ( 100 درجه‌فارنهایت ) را در کودک شیرخوار زیر 6 ماه ، همیشه جدی بگیرید. اگر دمای بدن‌همچنان بالا باقی بماند ، احتمال کمی برای ابتلا به تشنج نیز وجود دارد.
علائم همراه / علل شایع
1 . اگر کودک سرفه و آبریزش بینی دارد ،ممکن است سرماخورده باشد.
2 . اگر کودک سرفه ، گلودرد و بدن درد دارد ،ممکن است‌دچار آنفولانزا شده‌باشد.
3 . اگر کودک گلودرد و در بلع مشکل دارد ،ممکن است‌دچار تورم لوزه شده باشد و اگر صدایش خشن شده است ، ممکن‌است‌دچار تورم حنجره شده باشد. همچنین اگر غدد گردنی او متورم شده باشد، امکان دارد مبتلا به تب غده ای شده‌باشد.
4 . اگر کودک بثوراتی به صورت جوش های قرمز رنگ همراه با خارش داشته باشد که از بالاتنه شروع شده اند ، ممکن‌است مبتلا به آبله مرغان باشد.
5 . اگر کودک ابتدا آبریزش بینی و تحریکات چشمی داشته باشد و سپس بثورات قرمز مایل به قهوه ای رنگ پیدا کند ، ممکن‌است دچار سرخک شده باشد.
6 . اگر دو طرف صورت کودک و ناحیه ی زیر چانه ی او متورم‌شده‌باشد،امکان دارد به بیماری اوریون مبتلا شده باشد.
7 . اگر گوش های کودک دردناک شده باشد( در این صورت کودکان خیلی کوچک گریه می کنند و گوش های خود را می کشَند )ممکن است کودک به عفونت گوش میانی دچار شده باشد.
8 . اگر کودک اسهال داشته باشد ، ممکن است‌ به تورم معده یا روده و یا به مسمومیت غذایی مبتلا‌شده‌باشد.
9 . اگر کودک یا شیرخوار به سرعت یا به سختی نفس می کشد ، ممکن‌است دچار بیماری برونشیت ( خروسک ) شده باشد. باید فوری با پزشک تماس بگیرید.
10 . اگر کودک قادر به خم کردن گردن خود نیست و از روشنایی نور نیز روی بر می گرداند ، امکان دارد دچار مننژیت شده باشد. باید فوری با پزشک تماس بگیرید.

تب کودکان


تب کودکان

اولین کاری که باید انجام دهم چیست؟
1 . اگر تصور می کنید کودک تب دارد ، دمای بدن‌او را اندازه گیری کنید ، سپس 20 دقیقه بعد نیز دوباره این کار را تکرار کنید.
2 . کودک را در تخت بخوابانید. بیشتر لباس هایش را درآورید و فقط با یک ملحفه ی نازک او را بپوشانید ( حتی اگر هوای اتاق سرد باشد ).
3 . تب بالای 40‌درجه سانتی گراد ( 104‌درجه‌فارنهایت ) را با پاشویه کردن تمام بدن کودک با آب ولرم پایین بیاورید ( آب را روی قسمت داخلی مچ دست خود امتحان کنید. دمای آن باید مطلوب باشد. برای انجام این کار ، یک حوله یا اسفنج را در آب معمولی خیس کنید ، طوری که آب از آن بچکد. از سر کودک شروع کنید و با حرکات آرام ، تمام سطح بدن او را مرطوب کنید. وقتی احساس کردید حوله یا اسفنج گرم شده ، آن را عوض کنید.
4 .دمای بدن کودک را هر 5 دقیقه یک بار بررسی کنید. وقتی به 38‌درجه سانتیگراد ( 4/100‌درجه‌فارنهایت ) رسید ، پاشویه را متوقف کنید. هرگز کودک را با آب سرد پاشویه نکنید ؛ زیرا این کار باعث انقباض عروق خونی میشود و از دفع گرما جلوگیری می کند. بنابراین‌دمای بدن کودک افزایش می یابد.
5 . فقط در صورتی به کودک استامینوفن بدهید که سایر روش های کاهش تب موثر واقع نشده باشند. هرگز به کودک زیر 12 سال آسپرین ندهید ( به خصوص ، اگر علائم آبله مرغان یا آنفولانزا داشته باشد ).
6 . کودک را تشویق کنید که برای جلوگیری از کم آبی بدنش ، در فواصل منظم مقدار کمی مایعات بنوشد.
آیا باید با پزشک مشورت کنم ؟
در مواجهه با بیماری کودکان زیر 6 ماه ، فوری با پزشک مشورت کنید. در مواجهه با کودکی که دچار تشنج شده است یا سابقه ی تشنج دارد و یا سابقه ی خانوادگی این بیماری را دارد ، فوری با پزشک تماس بگیرید . همچنین اگر تب او بیش از 24 ساعت طول کشید ، یا علائم نگران کننده دیگری مشاهده کردید ، فوری با پزشک مشورت کنید.
پزشک چه کاری انجام می دهد؟
اگر علت زمینه ای بیماری ، تب یا عفونت باکتریایی باشد ، احتمال دارد که پزشک آنتی بیوتیک تجویز کند. اگر بیماری کودک شبیه آبله مرغان یا سرماخوردگی باشد ، پزشک هیچ دارویی نمی دهد و فقط درباره ی استراحت کودک توصیه هایی می کند
من چه کمکی میتوانم بکنم ؟
* یک کمپرس سرد یا پارچه ی خیس روی پیشانی کودک قرار دهید.
* برای گرفتن تب کودک ، او را از خواب بیدار نکنید ؛ چون خواب او مهم تر است.
منبع : کتاب بهداشت کودک
تب کودکان
تب کودکان
تب در نوزادان و شیرخوارانتب در نوزادان و شیرخواران

تب در نوزادان و شیرخواران :بالا رفتن غیرطبیعی دمای بدن از37 ‌درجه سانتی‌گراد به بالاتر را تب گویند . نوزادی که دچار تب شده دارای علائمی مانند پیشانی و بدنی گرم و داغ و ظاهری بی‌حال و بدخلق خواهد بود.برای پی بردن به تب در نوزادان و شیرخواران بهتر است با تب سنج دمای بدن نوزاد را اندازه‌گیری کنید زیرا تب بالا در نوزادان و شیرخواران باعث بروز تشنج و ناهنجاری‌های مغزی می‌گردد. تب در نوزادان و شیرخواران


تب واکسن در شیرخواران و نوزادانتب واکسن در شیرخواران و نوزادان

تب واکسن در شیرخواران و نوزادان اگر فرزندتان در زمان واكسيناسيون تب داشته باشد، بايد واكسن زدن را تا بهتر شدن حال او به تأخير انداخت. علایم تشنج در کودکان ممکن است پس از تزریق واکسن نوزادان و شیرخواران دچار تب بالای 39 درجه شوند


تشنج ناشی از تب در کودکانتشنج ناشی از تب در کودکان

تشنج ناشی از تب در کودکان تشنج ناشی از تب نوعی تشنج است که از دمای بالای بدن یعنی دمای بالاتر از 39 درجه سانتی گراد که همراه عفونت در بخشی از بدن غیر از مغز روی می دهد، ناشی می شود. تشنج ناشی از تب ممکن است در کودکان 6 ماهه تا 5 ساله رخ دهد. این نوع تشنج هر چند وحشت آور است معمولا خطرناک نیست. تشنج ناشی از تب در کودکان


تغذیه کودک تب دارتغذیه کودک تب دار

تغذیه کودک تب دار پی بردن به تب کودک کار ساده است و والدین معمولا گرم شدن بدن و برافروختگی صورت کودک را نشانه تب او می دانند. بنابه تعریف دقیق تر اگر دمای رکتال کودک از دمای طبیعی 37 درجه تجاوز کند و به 38 درجه یا بیشتر برسد این تغییر را باید نشانه تب کودک دانست. تغذیه کودک تب دار

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران