کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
درمان اختلال وسواسی – جبری کودکان (قسمت اول)
درمان اختلال وسواسی – جبری کودکان : دو کار وجود دارد که شما به‌عنوان والدین باید انجام دهید. اول اینکه به‌کودک خود نزدیک شوید و وارد دنیای درونی او شوید تا بتوانید افکار او را بشناسید. دوم اینکه باید او را از بخش ترسناک دنیای افکار خود دور کنید

درمان اختلال وسواسی – جبری کودکان
دو کار وجود دارد که شما به‌عنوان والدین باید انجام دهید. اول اینکه به‌کودک خود نزدیک شوید و وارد دنیای درونی او شوید تا بتوانید افکار او را بشناسید. دوم اینکه باید او را از بخش ترسناک دنیای افکار خود دور کنید و به‌او کمک کنید که به‌سمت افکار و رفتارهای یهنجارتر گام بردارد.
با این حال، از آنجایی که OCD یک بیماری پیچیده است، شما به‌کمک متخصصان احتیاج دارید. لازم است که شما و متخصصان با همکاری هم در مورد اختلال اطلاعات فراهم کنید و در مورد برنامه درمانی مناسب تصمیم‌گیری کنید.
در حال حاضر تفکر کلی این است که دو روش برای مقابله با این اختلال وجود دارد. اول دارو درمانی در حذف یا کم کردن افکار وسواسی مؤثر شناخته شده است. دوم، برنامۀ شناخت درمانی همراه با یک متخصص باتجربه که شامل مواجهه با افکار وسواسی ترسناک و جلوگیری از انجام تشریفات اجباری کودک می‌شود.
به‌عنوان بخشی از فرآیند درمان، باید با کودک کار شود تا ماهیت این افکار تکراری را تغییر دهد که به‌این مهارت، خودگویی مثبت گفته می‌شود.
اگر نشانه‌ها شدید باشد معمولاً توصیه می‌شود که ابتدا درمان با دارو شروع شود. با این حال در شرایطی که نشانه‌ها شدت کمتری دارد و بیشتر قابل کنترل است، درمان شناختی – رفتاری میتواند تغییرات قابل توجهی ایجاد کند.
برای نزدیک شدن به‌دنیای درونی کودک، شما باید نسبت به‌کارهایی که‌کودک انجام میدهد، هوشیار باشید. اگر متوجه رفتاری شدید که کمی عجیب است، از کودکتان بخواهید به‌شما بگوید که چکار می‌کند و در فکر او چه میگذرد.
شما باید این افکار و اعمال عجیب را به‌حالت طبیعی برگردانید. ارزیابی کنید که آیا کودک شما نسبت به‌افکار و احساسات خود آگاهی دارد یا خیر. مثلاً می‌توانید بپرسید: چقدر تو باهوشی که میدونی تو ذهنت چه خبره و احساست رو میشناسی. برام بیشتر از فکرهایی که داری بگو.
برای او توضیح دهید که گاهی ما در ذهنمان افکار سمج داریم که نمی‌توانیم به‌راحتی آنها را از سرمان خارج کنیم. ممکن‌است این افکار مدام از ما بخواهند کاری انجام دهیم که برای ما کاملاً قابل درک نیست. به‌کودک خود اطمینان دهید که داشتن افکار سمج اصلاً اشکال ندارد اما وقتی این افکار مانع انجام کارهای مهم‌تر زندگی می‌شوند، باید آنها را از بین برد یا کاهش داد.
همین‌طور که شما بیشتر با دنیای ذهنی کودکتان آشنا می‌شوید، به‌او اطمینان دهید که نگرانی‌هایش فقط مختص او نیست و این افکار وسواسی هستند.
اختلال وسواسی – جبری یک جور سکسکۀ مغزی است که باعث می‌شود نگرانی‌های ما مدام در ذهنمان تکرار شوند. برای او توضیح دهید که تقصیر او نیست که دچار این افکار نگران کننده است، بلکه تقصیر اختلال وسواسی – جبری است و کودکان دیگری هم هستند که مانند او دچار همین وضعیت هستند.
به‌او بگویید که شما درک می‌کنید که او احساس می‌کند با دیگران کمی متفاوت است اما هرطور که باشد برای شما عزیز است. شما می‌توانید با کمک هم مشکل را پیدا کنید و آن را از بین ببرید.
وقتی که شما کودک خود را ترغیب کنید که افکارش را با شما در میان بگذارد و شما به‌او نشان بدهید که افکارش شما را پریشان نمی‌کند، در واقع به‌او کمک می‌کنید تا به‌سمت سلامتی حرکت کند.
به‌دست آوردن اطلاعات
برای اینکه بتوانید به‌کودکتان کمک کنید تا از این افکار ترسناک رها شود، لازم است که شما و تیم درمانی در مورد تجربیات کودک اطلاعات بیشتری داشته باشید. شما باید بدانید که وقتی کودک دچار این افکار است به‌چه چیزی فکر می‌کند و چه‌چیزهایی سبب می‌شوند که این افکار در ذهن او فعال شوند.
در مورد اعمال وسواسی کودک، شما باید بدانید که کودک دقیقاً چه‌کار می‌کند و این اعمال چه موقع و کجا رخ می‌دهند و چقدر طول می‌کشند.
در برخی موارد، کودک مشتاق است که در مورد این مسائل با شما صحبت کند و کار شما این است که بادقت و خونسردی به‌صحبت‌های کودک که واقعاً ناراحت کننده هستند، گوش دهید. وقتی کودک شما دربارۀ هیولاهایی که از بین دیوار می‌آیند، صحبت می‌کند، عادی برخورد کنید و خیلی خونسرد و با آرامش به‌صحبت‌های او گوش دهید.
به‌خاطر داشته باشید که این یک سکسکۀ مغزی است و قابل درمان می‌باشد. این کودک بالاخره میتواند در مورد مسائلی که او را بسیار ناراحت و پریشان کرده است با کسی صحبت کند برایش بسیار آرامش بخش است. وقتی که شما در مورد این افکار و رفتارهای وسواسی حرف می‌زنید، کودک یاد می‌گیرد که این یک راز نیست بلکه مسئله‌ای واقعی است که باید درک شود.
بعضی از بچه‌ها آنقدر ازین افکاری که در سر دارند، ناراحتند که نمی‌خواهند آنها را با والدین در میان بگذارند که مبادا با این کار، والدین خود را نیز دچار ناراحتی کنند. آنها از این می‌ترسند که والدین تصور کنند؛ فرزندشان دیوانه است.
گاهی باری کودکان راحت‌تر است که با درمانگر یا روانپزشک صحبت کنند چرا که او کودکان دیگری که به‌این مشکل دچار بوده‌اند را دیده است. او میتواند به‌کودک شما اطمینان دهد که با کمک همدیگر می‌توانند این افکار را از بین ببرند.
منبع: با کودک بدقلق و ناآرام چه کنیم؟

درمان اختلال وسواسی – جبری کودکان (قسمت دوم)درمان اختلال وسواسی – جبری کودکان (قسمت دوم)

درمان اختلال وسواسی : شرایط کودک را برایش توضیح دهید تا حالا شما سعی می‌کردید در حالی که کودک در مورد افکار ترسناک و داستان‌های عجیبش با شما صحبت می‌کند، آرامش خود را حفظ کنید و گوش دهید.


دلایل ایجاد کننده اختلال وسواسی – جبری در کودکاندلایل ایجاد کننده اختلال وسواسی – جبری در کودکان

دلایل ایجاد کننده اختلال وسواسی – جبری : در مورد افرادی که‌به اختلال وسواسی – جبری دچارند، الگوهای رفتاری ابتدایی که به‌طور طبیعی کنار گذاشته می‌شود، درنتیجۀ اشکال در این منطقه، فعال می‌شوند.


اختلال وسواسی – جبری کودکان (بخش دوم)اختلال وسواسی – جبری کودکان (بخش دوم)

اختلال وسواسی – جبری کودکان : تشریفات می‌تواند بخش طبیعی از فرآیند رشد کودک باشد. بین سنین دو تا هشت سالگی این امر طبیعی است که کودکان سعی می‌کنند از طریق رفتارهای تکراری محیط خود را کنترل کنند. به‌خصوص در موقع خوابیدن، این رفتارها بسیار شایع است.


تقویت یادگیریهای کودکان با اختلالات یادگیری – روش چند حسیتقویت یادگیریهای کودکان با اختلالات یادگیری – روش چند حسی

مربیان و متخصصان بسیاری برای ترمیم و تقویت یادگیریهای کودکان‌با اختلالات یادگیری، به‌استفاده از حواس مختلف این کودکان و تحریک آنان پرداخته‌اند، اما روش خانم دکتر گریس فرنالد که در آن توازن و تعادلی برای استفاده از حس بینایی، حس شنوایی و حس لامسه مورد نظر است و آنرا روش تعقیب حسی نیز می‌گویند، از بقیه روشهای حسی کامل‌تر و دستورالعملهای آن مشخص‌تر است.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران