کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

1
دیابت قندی در کودکان – قسمت اول
دیابت قندی در کودکان – قسمت اول دیابت کودکان معمولا پس از 10 سالگی شروع می شود. در این بیماری ، تولید انسولین در لوزالمعده ( پانکراس ) متوقف میشود. انسولین هورمونی است که سلول ها بای به کارگیری و ذخیره ی گلوکز به آن نیاز دارند. دیابت قندی در کودکان – قسمت اول

دیابت قندی در کودکان – قسمت اول
دیابت کودکان معمولا پس از 10 سالگی شروع می شود. در این بیماری ، تولید انسولین در لوزالمعده ( پانکراس ) متوقف میشود. انسولین هورمونی است که سلول ها برای به کارگیری و ذخیره ی گلوکز به آن نیاز دارند.
نبود انسولین موجب تجمع گلوکز در خون و اختلال فرایندهای شیمیایی بدن می شود. گلوکز مصرف نشده با مقادیر زیاد ادرار دفع می شود ، که موجب تکرر ادرار و تشنگی می گردد. کودکان مبتلا به دیابت قندی باید در سراسر مدت عمر هر روز انسولین تزریق کنند.
علائم :
اگر دیابت درمان نشود یا خوب مهار نشود ، مقدار گلوکز خون به شدت بالا می رود. به علاوه ، چون سلول ها نمیتوانند با مصرف گلوکز انرژی تولید کنند ، بدن مجبور میشود از چربی ها و پروتئین به عنوان منابع انرژی جانشین استفاده کند. این برهم خوردن فرایندهای بیوشیمیایی داخلی بدن ، نوعا موجب علائم زیر میشود :
* تکرر ادرار ( که گاهی موجب خیس کردن رختخواب در کودکانی میشود که قبلا شب ها کنترل ادرار داشته اند )
* تشنگی زیاد
* خستگی و کم توانی
* کم اشتهایی
* کاهش وزن زیاد
در موارد شدیدتر اختلال فرایندهای بیوشیمیایی ، ممکن است علائم زیر نیز بروز کند :
* استفراغ
* تنفس سریع در حد غیرعادی
* خواب آلودگی و گیجی ، که در صورت عدم درمان ممکن است منجر به بیهوشی و کوما شود.

عوارض بیماری
افراد مبتلا به دیابت قندی ، خصوصا افرادی که بیماری در آنها خوب مهار نشود ، در معرض خطر ابتلا به عوارض قلب و گردش خون ، کلیه ها ، چشم ها و دستگاه عصبی هستند. این عوارض در زمان کودکی بروز نمی کند ، بلکه نوعا 10 تا 15 سال پس از شروع بیماری بروز می کند.
آیا باید به پزشک مراجعه کرد؟
اگر تصور می کنید که کودک شما ممکن است به دیابت قندی مبتلا باشد ، فورا با پزشک تماس بگیرید.
اگر در کودک تشخیص دیابت قندی داده شده است ، هر زمانی که در مورد وضعیت کودک نگرانی داشتید باید با پزشک مشورت کنید. اگر کودک شما مبتلا به یک بیماری عفونی یا گاستروآنتریت شود باید بدون فوت وقت با پزشک مشورت کنید ، زیرا این عوارض ممکن است کنترل سطح گلوکز خون را دشوار سازند.
پزشک چه کاری ممکن است انجام دهد؟
اگر پزشک مشکوک به این شود که کودک شما دیابت قندی دارد ، دستور آزمایش ادرار برای سنجش سطح گلوکز خواهد داد. ممکن است آزمایش خون نیز برای تعیین سطح گلوکز به حد غیرعادی بالا باشد ، پزشک احتمالا ترتیب بستری شدن فوری کودک را در بیمارستان خواهد داد.
معمولا در این مرحله ، چند روز بستری شدن در بیمارستان برای آزمایش های مختلف و شروع درمان با انسولین لازم است. مدت ماندن کودک در بیمارستان به سن و وضعیت او بستگی خواهد داشت.
اگر بدن کودک در اثر دفع زیاد ادرار آب زدایی شده باشد ، ممکن است علاوه بر انسولین ، مایعات جایگزینی آب بدن نیز تزریق شود.
کنترل دراز مدت دیابت قندی کودک تحت نظارت پزشکی انجام می گیرد. هدف از این درمان تامین انسولین کافی برای نگه داشتن سطح گلوکز خون در حد طبیعی نیازمند خوردن غذا به صورت منظم و متعادل و دو یا سه بار تزریق انسولین در روز است.
ممکن است گاهی سطح گلوکز خون کودک شما خیلی پایین بیاید ، که منجر به حمله ی ناشی از افت قند خون ( هیپوگلیسِمی ) میشود. این حمله ممکن است از تزریق انسولین خیلی بیشتر از مقدار لازم ، نخوردن یکی از وعده های غذایی ، یا ورزش شدید و ناگهانی رخ دهد.
به شما گفته خواهد شد که چگونه حمله ی افت قند خون را تشخیص دهید و در صورتی که کودک شما به این حمله دچار شد چه اقداماتی باید انجام دهید. پزشک گلوکاگون تجویز خواهد کرد که هنگام حمله ی افت قند خون میتوان به کودک تزریق کرد.
منبع : کتاب همه کودکان سالم اند اگر....
دیابت قندی در کودکان – قسمت اول
بیماری دیابت در کودکانبیماری دیابت در کودکان

بیماری دیابت در کودکان کودک آنلاین: دیابت شایع‌ترین اختلال غدد درون‌ریز در کودکان و نوجوانان است. همچون بزرگسالان، دیابت در کودکان نیز به علت کمبود ترشح یا کارکرد انسولین یا هر دو به وجود می‌آید و موجب اختلال در سوخت‌وساز مواد قندی، پروتئینی و چربی می‌شود. بیماری دیابت در کودکان


دیابت دوران بارداریدیابت دوران بارداری

دیابت دوران بارداری : دیابت دوران بارداری دیابتی است که بدون سابقه قبلی در این دوران بروز می‌نماید و بدین معناست که قند خون زن باردار بالاتر از حد نرمال می‌رود . اگر کسی هم قبل از بارداری دچار دیابت نوع 1 و 2 می‌باشد حتماً بایستی با پزشک مشاوره داشته باشند. دیابت دوران بارداری


دیابت بارداریدیابت بارداری

دیابت بارداری دیابت بارداری به حالتی گفته می ‌شود که در آن بدن نسبت به گلوکز (قند خون)، عدم تحمل پیدا می‌ کند و این حالت همیشه اولین بار در زمان بارداری خود را نشان می ‌دهد. دیابت بارداری


دیابت قندی در کودکان – قسمت دومدیابت قندی در کودکان – قسمت دوم

دیابت قندی در کودکان – قسمت دوم لازم است نحوه ی سنجش مقدار گلوکز در خون کودک و ثبت نتایج را یاد بگیرید . این اندازه گیری ها امکان تنظیم مقدار انسولین تزریقی به کودک شما را فراهم می سازد . همچنین باید نحوه ی تزریق و نیز نحوه ی نگهداری و دور انداختن بطری ها و سرنگ های انسولین را بیاموزید. دیابت قندی در کودکان – قسمت دوم

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران