کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
دیابت قندی در کودکان – قسمت دوم
دیابت قندی در کودکان – قسمت دوم لازم است نحوه ی سنجش مقدار گلوکز در خون کودک و ثبت نتایج را یاد بگیرید . این اندازه گیری ها امکان تنظیم مقدار انسولین تزریقی به کودک شما را فراهم می سازد . همچنین باید نحوه ی تزریق و نیز نحوه ی نگهداری و دور انداختن بطری ها و سرنگ های انسولین را بیاموزید. دیابت قندی در کودکان – قسمت دوم

دیابت قندی در کودکان – قسمت دوم
چه کمکی میتوانم بکنم؟
لازم است نحوه ی سنجش مقدار گلوکز در خون کودک و ثبت نتایج را یاد بگیرید . این اندازه گیری ها امکان تنظیم مقدار انسولین تزریقی به کودک شما را فراهم می سازد . همچنین باید نحوه ی تزریق و نیز نحوه ی نگهداری و دور انداختن بطری ها و سرنگ های انسولین را بیاموزید.
یک جنبه ی مهم دیگر از مراقبت کودک مبتلا به دیابت قندی این است که دقت کنید رژیم غذایی صحیح داشته باشد.
در این مورد باید از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید . باید وعده های غذایی را با دقت بیشتری آماده کنید و زمان آنها را نیز منظم سازید. کودک شما باید رژیم غذایی طبیعی و متعادلی داشته باشد که حاوی نسبت های ثابتی از چربی ها ، پروتئین و کربوهیدرات ها باشد.
میزان کالری غذا در هر روز باید ثابت باشد. برای کودک بالای 5 سال ، اندکی بیش از یک سوم رژیم غذایی باید از چربی ها تشکیل شود ، حدود 15 درصد باید از پروتئین تشکیل شود و بقیه باید از کربوهیدرات ها باشد.
کودکان زیر 5 سال میتوانند چربی بیشتری مصرف کنند. رژیم غذایی کودک باید از نظر الیاف حل شدنی و حل نشدنی غنی باشد . الیاف حل نشدنی در لوبیای پخته و غذاهایی که با جو درست می شود مانند حلیم جو یافت می شود ؛ نان و ماکارونی تهیه شده از گندم کامل نیز حاوی الیاف حل نشدنی هستند.
لازم نیست برای کودک مبتلا به دیابت غذاهای خاص درست کنید. یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای همه اعضای خانواده مفید خواهد بود.


اگر کودک شما بنا به هر دلیلی کم اشتهاست ، مهم است که همان مقدار انرژی را که از یک رژیم غذایی سالم میتوان دریافت کرد به شکل نوشیدنی های گلوکزدار دریافت کند . دقت کنید که به کودک مقدار عادی انسولین را برسانید.
ورزش ممکن است موجب افت قند خون شود ، بنابراین اگر کودک قصد شرکت در یک مسابقه ی ورزشی یا تمرین های ورزشی سنگین را دارد ، ممکن است لازم باشد رژیم غذایی و مقدار انسولین تزریقی به او را تغییر دهید. از پزشکی که درمان کودک را تحت نظر دارد در این مورد راهنمایی بخواهید.
کودک باید یک کارت شناسایی پزشکی یا بازوبند داشته باشد که مشخص کند مبتلا به دیابت قندی است و چه داروهایی مصرف می کند. ضروری است که همه ی افراد دخیل در مراقبت از کودک ، همچون معلمان او ،بدانند اگر کودک دچار حمله ی افت قندخون شد چه باید بکنند.
همچنان که کودک بزرگتر میشود ، باید او را تشویق کرد که هر چه بیشتر مسئولیت کنترل دیابت خود را بر عهده بگیرد. در واقع ، حتی کودکان خیلی خردسال میتواند زود یاد بگیرند که خودشان انسولین تزریق کنند ، سطح گلوکز خون خود را آزمایش و ثبت کنند ، نیاز به منظم غذا خوردن را بفهمند ، و علائم افت قند خون را بشناسند و با آن مقابله کنند.
اگر کودک من دچار افت خون شد چه کنم؟
علائم اصلی افت قندخون درد شکم، عرق کردن ، سرگیجه یا گیجی است . اگر کودک هر یک از این علائم را داشت ، فورا نوشیدنی شیرین یا غذای شیرین ، همچون شکلات یا بیسکوییت به او بدهید. اگر از خوردن یا نوشیدن امتناع می کند ، یا گلوکز خون چنان افت کرده است که کودک خواب آلوده یا حتی بیهوش شده است ، به او گلوکاگون تزریق کنید تا سطح گلوکز خون به حد عادی بازگردد.
چشم انداز
در صورتی که سطح گلوکز خون به خوبی کنترل شود ، کودک قاعدتا باید بتواند زندگی عادی داشته باشد ، به مقدار عادی ورزش کند ، و احتمال بروز هرگونه عوارضی کاهش خواهد یافت. اما در تمام مدت عمر لازم خواهد بود که بر سطح گلوکز خون خود مراقبت کند و هر روز انسولین تزریق کند.
منبع : کتاب همه کودکان سالم اند اگر...
دیابت قندی در کودکان – قسمت دوم
دیابت قندی در کودکان – قسمت اولدیابت قندی در کودکان – قسمت اول

دیابت قندی در کودکان – قسمت اول دیابت کودکان معمولا پس از 10 سالگی شروع می شود. در این بیماری ، تولید انسولین در لوزالمعده ( پانکراس ) متوقف میشود. انسولین هورمونی است که سلول ها بای به کارگیری و ذخیره ی گلوکز به آن نیاز دارند. دیابت قندی در کودکان – قسمت اول


بیماری دیابت در کودکانبیماری دیابت در کودکان

بیماری دیابت در کودکان کودک آنلاین: دیابت شایع‌ترین اختلال غدد درون‌ریز در کودکان و نوجوانان است. همچون بزرگسالان، دیابت در کودکان نیز به علت کمبود ترشح یا کارکرد انسولین یا هر دو به وجود می‌آید و موجب اختلال در سوخت‌وساز مواد قندی، پروتئینی و چربی می‌شود. بیماری دیابت در کودکان


دیابت بارداریدیابت بارداری

دیابت بارداری دیابت بارداری به حالتی گفته می ‌شود که در آن بدن نسبت به گلوکز (قند خون)، عدم تحمل پیدا می‌ کند و این حالت همیشه اولین بار در زمان بارداری خود را نشان می ‌دهد. دیابت بارداری


دیابت دوران بارداریدیابت دوران بارداری

دیابت دوران بارداری : دیابت دوران بارداری دیابتی است که بدون سابقه قبلی در این دوران بروز می‌نماید و بدین معناست که قند خون زن باردار بالاتر از حد نرمال می‌رود . اگر کسی هم قبل از بارداری دچار دیابت نوع 1 و 2 می‌باشد حتماً بایستی با پزشک مشاوره داشته باشند. دیابت دوران بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران