کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

2
میگرن در کودکان
میگرن در کودکان میگرن یکی از عوامل مهم سردرد در کودکان به خصوص دختران است و تا سن پانزده سالگی حدود یک بیستم کودکان دچار حمله ی میگرنی میشوند.میگرن کودکان اغلب متفاوت از میگرن بزرگسالان است و بعضی مواقع تشخیص آن مشکل می باشد. میگرن در کودکان

میگرن در کودکان
میگرن یکی از عوامل مهم سردرد در کودکان به خصوص دختران است و تا سن پانزده سالگی حدود یک بیستم کودکان دچار حمله ی میگرنی میشوند.میگرن کودکان اغلب متفاوت از میگرن بزرگسالان است و بعضی مواقع تشخیص آن مشکل می باشد.
در کودکان با سن کمتر علائم میگرن اغلب دردهای شکمی عود کننده می باشد و سردرد یک طرفه و حالت تهوع که از علائم تیپیک بیماری بزرگسالی است ممکن است رخ ندهد.
عامل ایجاد بیماری چیست؟
اینکه چرا میگرن در کودکان ایجاد میشود هنوز شناخته نشده است اما حدس زده میشود ممکن است عامل ژنتیک دراین قضیه دخیل باشد.تصور میشود میگرن به علت تغییر در جریان خون عروق خونی داخل جمجمه به وجود می آید.
همچنین ممکن است به علت تغییرات موقتی در سطوح مواد شیمیایی موجود در مغز ایجاد شود که در این حالت ممکن است در هرجایی از بدن علائمی از میگرن ایجاد شود.مواد معینی که میتوانند باعث تحریک حملات میگرن شوند، شناخته شده اند.
این مواد شامل بعضی از انواع غذاها (شکلات، پنیر ) و بعضی از مواد استنشاقی مثل ادکلن و دود تنباکو میباشند.
علائم بیماری
در کودکان زیر هشت سال علامت بیماری ممکن است سردرد نباشد.علائم ممکن است به تدریج و در طی چندساعت ایجاد گردند و کودک ممکن است این علائم را تجربه کند:
•    درد در وسط شکم
•    رنگ پریدگی
•    خستگی
•    استفراغاغلب این علائم تا چند روز ادامه می یابند.درصورتی که کودک بزرگتر شد اما همچنان میگرن داشت علائم میگرن مانند بزرگسالان خواهد شد.این علائم طی چند ساعت ایجاد میشود و ممکن است شامل :
•    ناهنجاری های بینایی مثل دیدن نورهای برق زننده
•    سردرد که به صورت تیپیک در یک طرف سر دیده میشود.
•    حالت تهوع و استفراغ
•    تنفر از نور روشن
به ندرت ممکن است کودک به صورت موقتی دچار ضعف در یکی از دست و پاهای خود شود.
چه کاری میتوان انجام داد؟
ممکن است پزشک با توجه به علائم بیماری میگرن را تشخیص دهد.گه گاهی آزمایشاتی مانند اسکن سی تی یا MRI ترتیب داده می شود و در کودکان با سن کمتر ممکن است از اسکن اولتراسوند شکم استفاده گردد.استراحت کامل در اتاق تاریک می تواند به بهبود کودک کمک کند.
برای کاهش سردرد و یا درد شکمی می توان از مسکن کمک گرفت. در صورتی که علائم شدید باشد احتمالا پزشک داروهای اختصاصی تجویز خواهد کرد.به عنوان درمان طولانی مدت جهت پیشگیری از ادامه ی حملات میگرن ممکن است داروهای بتابلوکر تجویز شوند.
رژیم غذایی کودک نیز ممکن است جهت حذف غذاهای محرک میگرن ممکن است مورد بررسی قرار گیرد.
به وسیله ی درمان معمولا میتوان علائم میگرن را کنترل کرد.با بالا رفتن سن علائم بیماری اغلب کاملا ناپدید میشود گرچه در بعضی موارد این حملات در بزرگسالی نیز ادامه می یابد.
منبع: کتاب بیماریهای کودکان
میگرن در کودکان
سردرد های ادواری در کودکانسردرد های ادواری در کودکان

سردرد های ادواری در کودکان تقریبا همه ی کودکان گاهی به سرددر مبتلا می شوند. اما برخی از کودکان دچار سردردهای ادواری میشوند که ممکن است شدیدا مخل فعالیت های آنها و مانع از انجام تکالیف درسی شان شود. دو شکل عمده ی سردرد ادواری ، میگرن و سردرد عصبی است. سردرد های ادواری در کودکان


سردردهای بارداریسردردهای بارداری

سردردهای بارداری :به دلیل تغییر در هورمون‌های بارداری یکی از عوارضی که در دوران بارداری ممکن است در برخی مادران باردار بروز کند سردردهای دوران بارداری می‌باشد.سردرد یکی از مسایل شایع مادران باردار است که ممکن است به صورت شدید یا خفیف شخص باردار را دچار کند. سردردهای بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران