کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

1
تالاسمی در کودکان
تالاسمی در کودکان تالاسمی که از اشکال موروثی کم‌خونی است ، بیشتر بین مردم مدیترانه ، آفریقا و آسیا رخ می دهد . دو نوع تالاسمی وجود دارد : تالاسمی ماژور اختلال خطرناکی است که‌در صورت عدم درمان موجب کندی رشد و تغییر شکل جمجمه می شود. تالاسمی در کودکان

تالاسمی در کودکان
تالاسمی که از اشکال موروثی کم‌خونی است ، بیشتر بین مردم مدیترانه ، آفریقا و آسیا رخ می دهد . دو نوع تالاسمی وجود دارد : تالاسمی ماژور اختلال خطرناکی است که‌در صورت عدم درمان موجب کندی رشد و تغییر شکل جمجمه می شود.
تالاسمی مینور معمولا هیچگونه علائمی را سبب نمیشود.
علت تالاسمی چیست؟
تالاسمی از نقصی‌در ژن مربوط به‌تولید هموگلوبین ( رنگدانه ی حامل اکسیژن‌در سلول های قرمز خون ) ناشی می شود. کودکی که ژن معیوب را از هر دو والدین خود به‌ ارث ببرد ، به تالاسمی ماژور مبتلا میشود ، که موجب عدم توانایی تولید هموگلوبین عادی میشود.
سلول های قرمز خون کوچک و ظریف می شوند و به‌آسانی در‌هم می شکنند ، که منجر به‌کم خونی شدید می شود . اگر ژن معیوب فقط از یکی از والدین به ارث برسد ، نتیجه ی آن تالاسمی مینور خواهد بود.
سلول های قرمز نیز اندکی کوچک تر از حالت عادی خواهند بود.
علائم تالاسمی در کودکان :
کودکان مبتلا به تالاسمی ماژور علائم کم‌خونی را دارند که از نوزادی آغاز میشود. این علائم شامل موارد ذیل است :
* رنگ پریدگی پوست
* خستگی مزمن
* تنگی نفس
اگر کودک شما علائم کم خونی را دارد ، باید وقت معاینه ی پزشکی بگیرید.


تالاسمی در کودکان


تالاسمی در کودکان


درمان تالاسمی چیست ؟
تالاسمی با آزمایش خون معلوم میشود. برای کودکان مبتلا به تالاسمی ماژور ، از چند ماهگی به‌طور ماهیانه خون تزریق میشود. اما ممکن است تزریق خون مداوم نهایتا موجب صدمه به‌اعضای داخلی بدن ، همچون قلب و کبد شود ، زیرا این اعضا از آهن انباشته میشوند.
از این مشکل با تزریق منظم ماده ای به‌نام دسفریوکسامین میتوان پیشگیری کرد . تالاسمی مینور نیاز به‌درمان ندارد.
چگونه میتوان از تالاسمی پیشگیری کرد؟
والدین یا بستگان نزدیک کودک مبتلا به تالاسمی و هر فردی که مبتلا به تالاسمی است و بخواهد دارای فرزند شود ، بهتر است مورد مشاوره ی ژنتیکی قرار گیرد تا خطر داشتن کودک مبتلا به تالاسمی برآورده شود.
امکان آزمایش والدین‌در مراکز تخصصی وجود دارد . اگر جنین به تالاسمی مبتلا باشد ، والدین می توانند درخواست سقط جنین کنند.
سلول های خونی‌در تالاسمی ماژور
خون مبتلایان به تالاسمی ماژور زیر میکروسکوپ کمرنگی غیرطبیعی سلول های قرمز خون را نشان می دهد. این سلول ها شکننده اند و به‌سرعت خرد میشوند که منجر ‌به‌‌کم خونی شدید می شود.
عوارض تالاسمی ماژور
انباشتگی آهن اغلب موجب صدمه به‌غدد درون ریز شده و باعث اختلال کار هیپوفیز ، هیپوگنادیسم ، دیابت ، کم کاری تیروئید و پاراتیروئید میشود. یکی از شایع ترین عوارض دیده شده‌در‌ بیماران مبتلا به تالاسمی کم کاری تیروئید می باشد.
چشم انداز
کودکان مبتلا به تالاسمی ماژور در صورتی که تزریق خون و دسفریوکسامین به‌طور منظم به‌آنها انجام شود ، چشم انداز خوبی برای رشد و تکامل عادی دارند و بسیاری از آنها تا میانسالی ادامه ی حیات می دهند.
منبع : کتاب همه کودکان سالم اند اگر...
تالاسمی در کودکان
تالاسمی در کودکان
کم خونی در کودکانکم خونی در کودکان

کم خونی در کودکان منظور از کم خونی (آنمی) کم بودن مقدار هموگلوبین در خون است. هموگلوبین رنگدانه ای در سلولهای قرمز خون است که اکسیژن را از ریه ها به بافت های بدن حمل میکند. اگر هموگلوبین کم باشد بافتها به اندازه ی کافی اکسیژن دریافت نمیکند. کم خونی در کودکان


کم خونی سلول داسی شکل در کودککم خونی سلول داسی شکل در کودک

کم خونی سلول داسی شکل در کودک کم خونی سلول داسی شکل که در نواحی مالاریاخیز شایع است بیماری خونی ارثی خطرناکی است که در آن سلول های قرمز خون تغییر شکل داده و به شکل داس درمی آیند. سلول های ((داسی)) ممکن است رگ های ریز خونی را مسدود کنند. کم خونی سلول داسی شکل در کودک


کم خونی در دوران بارداریکم خونی در دوران بارداری

کم خونی در دوران بارداری :در دوران بـارداری نیاز بدن زن باردار به آهن به میزان زیادی افزایش میابد. آهن به منظور تولید هموگلوبین خون ضروری می‌باشد و دوران بارداری زمانی است که مقدار خون بدن شخص باردار تا ۵۰% حد طبیعی بیشتر می‌شود. برای تولید هموگلوبین به میزان لازم که حجم خون مناسب ساخته شود آهن اضافی لازم است. بدن شما مقداری آهن اضافی نیز برای مصارف جفت و جنین نیاز دارد. کم خونی در دوران بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران