کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

4
جراحی لوزه در کودکان
جراحی لوزه در کودکان : لوزه‌ها بخشی از غدد لنفاوی هستند که مسئول سیستم دفاعی بدن می‌باشند.اما آنچه جالب توجه است این است که برداشتن آن‌ها موجب کاهش سیستم ایمنی بدن نمی‌شود و بقیه اجزای این سیستم به طور جبرانی نبود لوزه‌ها را پوشش می‌دهند. جراحی لوزه در کودکان

جراحی لوزه در کودکان

لوزه‌ها بخشی از غدد لنفاوی هستند که مسئول سیستم دفاعی بدن می‌باشند.اما آنچه جالب توجه است این است که برداشتن آن‌ها موجب کاهش  سیستم ایمنی بدن نمی‌شود و بقیه اجزای این سیستم به طور جبرانی نبود لوزه‌ها را پوشش می‌دهند.
عمل برداشتن لوزه یکی از جراحی‌های شایع در سنین کودکی می‌باشد و معمولاً به دلیل عفونت‌های  مکرر و حاد لوزه سوم صورت می‌پذیرد . تعداد دفعات التهاب و عفونت لوزه بایستی  بیشتر از سه بار صورت گرفته باشد. با یک بار التهاب معمولاً تجویز نمی‌گردد.
در موارد زیر معمولاً با پیشنهاد پزشک گوش و حلق و بینی توصیه می‌شود:
1-عفونت‌های حاد چرکی تکرارشونده لوزه‌ها
2- عفونت با تب بالا در لوزه کودکان که منجر به تشنج شود.
3- عفونت‌های مزمن لوزه که به درمان‌های دارویی جواب ندهد.
4- بوی بد دهان که به علت مشکلات معده و دندانی نباشد.
5-بزرگی یک طرفه لوزه مشکوک به بدخیمی.
6- آبسه اطراف لوزه.
7- بزرگی لوزه‌ها در اثر عفونت‌های باکتریال که به درمان طبی پاسخ نداده و انسداد راه هوایی حاد ایجاد کند.8- وقفه تنفسی هنگام خواب و تنفس با دهان باز در شب‌ها.
9- بزرگی لوزه‌ها در حدی که در خط وسط به هم برسند.
10- اختلال در اکسیژن‌رسانی به سبب انسداد راه هوایی ناشی از بزرگی لوزه‌ها که به عوارض ریوی بینجامد.
11- اختلال در رشد عمومی به خصوص در بچه‌ها.
12- اختلال در گفتار ناشی از بزرگی لوزه‌ها و آدنوئید.
13- اختلال در رشد استخوان‌های فک و صورت به علت تنفس دهانی طولانی مدت در بچه‌ها.
14- لوزه‌های حفره حفره که باعث گیر کردن مواد غذایی در داخل آن‌ها شود.
جراحی لوزه
برداشتن لوزه از راه دهان صورت می‌گیرد.  راه‌های مختلفی که برای برش لوزه استفاده می‌شود  شامل ابزار سنتی جراحی،  است.برخی پزشکان تراش دادن بخشی از لوزه را در کودکان بجای برداشتن کامل لوزه ترجیح می‌دهند زیرا که در این روش سریع درد کمتر و بهبود سریع‌تری دارد اما عیب آن این است که ممکن است دوباره عود کند.
پس از عمل
عمل لوزه پرهیز غذایی ندارد تنها چند روز پس از جراحی بایستی از غذاهای نرم و رقیق استفاده کرد و از غذاهای پر ادویه و تند اجتناب نمود.
 عوارض عمل
احتمال دارد بعد از عمل لوزه فرد دچار  خونریزی شود که سریعاً بایستی توسط پزشک مورد معاینه قرار گیرد.بقیه عوارض آن بندرت دیده‌شده ازجمله  : اختلال تکلم، اختلال چشایی و افزایش وزن در برخی کودکان است.
 جراحی لوزه در کودکان

لوزه‌های حلق و لوزه‌ی سوم (آدنوئید) در کودکانلوزه‌های حلق و لوزه‌ی سوم (آدنوئید) در کودکان

لوزه‌های حلق و لوزه‌ی سوم (آدنوئید) در کودکان :به طور طبیعی در دو طرف حلق هر کودکی دو توده نسج لنفاوی که آن را لوزه می‌نامند وجود دارد. لوزه‌ها در شیرخواران کوچک می‌باشند. در دوران قبل از سنین مدرسه به طور طبیعی بزرگ هستند و با افزایش سن و رسیدن به سن بلوغ کاملاً از بین می‌روند. لوزه‌ها در حلق کودکان ممکن است به صورت برجستگی‌های پایه‌دار و یا فرورفته وجود داشته باشند. لوزه‌های حلق و لوزه‌ی سوم (آدنوئید) در کودکان


مشکلات لوزه در کودکانمشکلات لوزه در کودکان

مشکلات لوزه در کودکان تورم لوزه ها با میکروبی به نام استرپتوکوک ایجاد می شود. کودک به شدت احساس کسالت می کند و تا چند روز تب و سردرد شدیدی دارد و استفراغ می کند. لوزه های کودک قرمز و متورم می شوند و بعد از دو روز، لکه های سفید روی آن دیده می شوند. بچه های بزرگتر ممکن است از گلو درد هم شکایت کنند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران