کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

4
علائم و درمان آبله مرغان در کودکان
علائم و درمان آبله مرغان در کودکان :بیماری آبله‌مرغان یکی از بیماری‌های بثوری و مسری است که اگر واکسن آن به کودکان تزریق نگردد کودکان و بزرگ‌سالان به آن مبتلا می‌شوند. بیماری آبله‌مرغان کاملاً مسری است به طوری که اگر کودک سالم در هر سنی با کودک مبتلا به آبله‌مرغان تماس پیدا کند ویروس مستقیماً از راه هوا یا به وسیله ترشحات دهان و بینی کودک بیمار وارد دستگاه تنفس کودک سالم می‌شود و پس از10 تا 21 روز علائم بیماری در او ظاهر می‌گردد. علائم و درمان آبله مرغان در کودکان

علائم و درمان آبله‌مرغان در کودکان
بیماری  آبله‌مرغان یکی از بیماری‌های بثوری و مسری است که اگر واکسن آن به  کودکان تزریق نگردد کودکان و بزرگ‌سالان به آن مبتلا می‌شوند. بیماری آبله‌مرغان کاملاً مسری است به طوری که اگر کودک سالم در هر سنی با کودک مبتلا به  آبله‌مرغان تماس پیدا کند ویروس مستقیماً از راه هوا یا به وسیله ترشحات دهان و بینی کودک بیمار وارد دستگاه تنفس کودک سالم می‌شود و پس از10 تا 21 روز علائم بیماری در او ظاهر می‌گردد.

علائم بیماری  آبله‌مرغان
کودک 24 ساعت قبل از پیدایش دانه‌ها  مبتلا به تب مختصر ، درد مختصر شکم ، بی‌حالی و بی‌اشتهایی می‌گردد  سپس دانه‌ها ظاهر می‌شوند. در بعضی از کودکان علائم قبل از دانه‌ها آن قدر خفیف است که مادر و کودک از آن اطلاع نمی‌یابند.
دانه‌ها ابتدا به صورت دانه‌های قرمز و برجسته در سینه ، شکم و پشت ظاهر می‌شوند و خارش دارند. سپس دانه‌ها در مدت چند ساعت آبکی شده و در 24 ساعت رنگ تیره به خود می‌گیرد و بالأخره دَلِه می‌بندد.دانه‌ها در خلال 3 تا 4 روز دسته‌دسته در نقاط دیگر بدن مانند صورت ، دهان ، حلق و پوست سر ظاهر می‌گردد. تعداد و انتشار دانه‌ها بر روی بازوان و ساق پا نسبت به سینه و شکم کمتر می‌باشد.
دانه‌های که دله دارند ممکن است یک یا دو هفته طول بکش تا دلۀ آن‌ها جدا شود و بیفتد. پوست محل دله ها برای مدت کمی فرو رفته و صورتی رنگ باقی خواهند ماند و سپس رنگ طبیعی به خود می‌گیرد و هیچ اثری از دانه‌ها باقی نخواهد ماند  مگر آنکه در نتیجه خاراندن دانه‌ها عفونی گردد و ضایعات عمیق پوستی ایجاد شود.
دانه‌های آبله‌مرغان خارش زیادی دارند و کودکان معمولاً از خارش دانه‌ها احساس ناراحتی می‌کند  مخصوصاً اگر هوای اتاق گرم یا
لباس زیاد به کودک پوشانده شود. خفیف یا شدید بودن دانه‌های آبله‌مرغان بستگی به واکنش بدن در مقابل ویروس این بیماری دارد.درمان  آبله‌مرغان
اگر کودک تب دارد  مادر می‌تواند به او استامینوفن بدهد  اگر بدن کودک خارش زیادی دارد مادر می‌تواند با مشورت پزشک از داروهای آنتی هیستامین که  اثر ضد خارش و خواب‌آور دارد به مقدار کم به کودک بدهد. رژیم غذایی کودک بهتر است در مدت بیماری  بیشتر از مایعات باشد. چنانچه لباس بیش از حد یا تنگ به کودک بپوشانید یا اتاق نگهداری کودک گرم باشد  بدن او عرق می‌کند و خارش دانه‌ها زیادتر خواهد شد. بنابراین مادر باید لباس‌های کودک را کم نموده و زود به زود تعویض نماید. برای جلوگیری از خاراندن  باید ناخن‌های کودک کوتاه شوند.

دوران واگیری آبله‌مرغان
در حدود 24 تا 48 ساعت قبل از پیدایش دانه‌ها و نیز در دورانی که دانه‌های آبکی در پوست کودک وجود دارد  بیماری واگیردار می‌باشد. زمانی که تمام دانه‌های بدن کودک به شکل دله درآمد  بیماری دیگر واگیردار نیست ولی بهتر است کودک موقعی به مدرسه برود که تمام دله ها افتاده باشد.
هرچه کودکان سالم با کودکان مبتلا به  آبله‌مرغان  برخورد و تماس کمتری داشته باشند  آبله‌مرغان به شکل خفیف تر در آن‌ها حاصل می‌شود و هرچه برخورد و تماس بیشتر باش  ممکن است بیماری به صورتی شدید تر در آن‌ها پدیدار گردد.آیا نوزادان نیز مبتلا به  آبله‌مرغان می‌شوند؟
اگر مادر قبل خود مبتلا به  آبله‌مرغان شده باشد  نوزاد او تا چند ماه اول تولد نسبت به بیماری مصون می‌باشد (مصونیت مادری)  ولی نوزاد به تدریج این مصونیت را از دست می‌دهد و در سن یک سالگی برای ابتلا به  آبله‌مرغان آمادگی کامل خواهد داشت.

آیا ممکن است که کودکی دو بار به  آبله‌مرغان مبتلا شود؟
کودکی که یک بار به  آبله‌مرغان مبتلا شود  برای همیشه مصون می‌باشد. ولی ممکن است ویروس آبله‌مرغان در کودکی که قبلاً آبله‌مرغان گرفته است  ایجاد بیماری دیگری نماید که آن را زونا می‌نامند.بیماری زونا برخلاف آبله‌مرغان واگیردار نبوده و خصوصیت این بیماری خارش و سوزش شدید دانه‌ها می‌باشد.
نکاتی که بهتر است در رابطه با علائم و درمان آبله‌مرغان در کودکان بدانید:
•    دانه‌های آبله‌مرغان را در مراحل مختلف یعنی: دانه‌های آبداری که وسط آن‌ها فرو رفته، دانه‌های دله دار و بالأخره دانه‌هایی که دله آن‌ها خشک شده است می‌بینید.
•    دانه‌های آبله‌مرغان در دهان و حلق ابتدا به صورت تاول ابتداهایی ظاهر می ابتدا گردد که به سرعت پاره شده و زخم‌هایی سطحی ایجاد می‌کند و همچنین ممکن است دانه‌هایی در چشم و دستگاه تناسلی دیده شود.
•    بیماری  آبله‌مرغان ممکن است در برخی کودکان بسیار خفیف باشد به طوری که فقط چند دانه در سطح بدن دیده شود و یا برعکس آن قدر شدید باشد که تمام سطح بدن را بپوشاند و کودک نیز دچار تب شدید گردد.
•    اگر کودکی در یک خانواده دچار آبله‌مرغان شود  در حدود 13 تا 17 روز بعد  کودکان دیگر آن خانواده مبتلا می‌شوند.
•    همه مادران آبستن باید سعی کنند تا با کودکان مبتلا به بیماری‌های ویروسی تماس نداشته باشند.
منبع:کتاب من و کودک من
علائم و درمان آبله‌مرغان در کودکان
بیماری آبله مرغان در کودکانبیماری آبله مرغان در کودکان

بیماری آبله مرغان در کودکان آبله مرغان عفونت ویروسی خفیفی است که با جوش های متمایز خارش دار و تب خفیف مشخص میشود. آبله مرغان از عفونت های شایع دوران کودکی است که عمدتا کودکان زیر 10 سال را مبتلا می کند. بالاترین میزان شیوع آن در اواخر زمستان و بهار است. بیماری آبله مرغان در کودکان


 آبله مرغان کودکان آبله مرغان کودکان

آبله مرغان کودکان : آبله‌مرغان از بیماری‌های معمول کودکان است به خصوص کودکان زیر دوازده سال که در این بیماری جوش‌هایی تاول مانند و خارش دار سرتاسر نقاط بدن ظاهر می‌شوند و بیماری با علائمی مثل بیماری آنفولانزا بروز می‌کند. نشانه‌های آبله‌مرغان خودبه‌خود و بدون نیاز به درمان معمولاً از بین می‌روند، اما در تمام طول بیماری کودک مبتلا بایستی در خانه بماند و استراحت کند. آبله مرغان کودکان


آبله مرغان ، دیفتری و فلج اطفال در کودکانآبله مرغان ، دیفتری و فلج اطفال در کودکان

آبله مرغان ، دیفتری و فلج اطفال در کودکان اولین نشانه آبله مرغان معمولا چند جوش است که روی بدن و صورت می زند. این جوش ها مثل جوش های معمولی برجسته هستند ، ولی در نوک آنها تاول ریزی قرار دارد که محتوی آب زرد رنگی است. آبله مرغان ، دیفتری و فلج اطفال در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران