کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
سوء استفاده از مواد در نوجوانان
سوء استفاده از مواد در نوجوانان منظور از سوء استفاده از مواد ، استفاده از دارو یا ماده ی شیمیایی برای تغییر نحوه ی کار ذهن است. این امر قبل از نوجوانی نادر است و در پسران شایع تر از دختران است. سوء استفاده از مواد در نوجوانان

سوء استفاده از مواد در نوجوانان
منظور از سوء استفاده از مواد ، استفاده از دارو یا ماده ی شیمیایی برای تغییر نحوه ی کار ذهن است. این امر قبل از نوجوانی نادر است و در پسران شایع تر از دختران است.
موادی که بیش از همه از آنها سوء استفاده میشود الکل ، توتون ، مواد حلّال ( چسب ، بنزین ، گاز فندک ، تینر ،...) حشیش ( ماری جوانا ) ، آمفتامینها ( اسپیدها ، شامل Ecstasy ) و ال اس دی هستند. سوءاستفاده از مواد مخدر قوی ، همچون هروئین یا کوکائین ، معمولا در این گروه سنی رخ نمی دهد.
علت چیست ؟
کودکان مواد را برای لذت ، هیجان یا تجربه آزمایش می کنند تا همرنگ گروه همسالان خود شوند یا احساس کنند بزرگ شده اند. برخی ممکن است از مواد برای تسکین اضطراب و افسردگی ناشی از مشکلات مدرسه یا خانه استفاده کنند.
برای اقلیتی از کودکان ، ماده ی مورد سوءاستفاده نقطه ی کانونی زندگی آنها می شود ، یعنی یک وابستگی جسمانی یا روانشناختی یا هر دو به آن شکل می گیرد. وقتی که دارو برای تسکین مشکلات عاطفی به کار رود احتمال این وابستگی بیشتر است.
استفاده از مواد حلّال
استنشاق مواد حلال در نوجوانان سنین پایین تر شایع تر است. این کار ممکن است منجر به صدمه به مغز ، کبد یا کلیه ها شود.
چگونه میتوان پیشگیری کرد؟
اگر دیگر اعضای خانواده مواد ممنوعه مصرف نکنند ، احتمال استفاده ی کودک از آنها کمتر است. اگر دیگر افراد خانواده سیگار نکشند ، احتمال کسب این عادت توسط کودک نیز کمتر است.
نهی کودک فایده ای ندارد. با فرزندتان درباره ی موادی که ممکن است به او تعارف شود حرف بزنید و صادقانه شرح دهید که ضرر آنها چیست و چه خطرات قانونی وجود دارد. اگر فرزند شما علایق و سرگرمی هایی داشته باشد ک وقت او را پر کند ، قطعا مصونیت بیشتری در قبال سوء استفاده از مواد دیگر شاید دشوار باشد ، مگر اینکه به طور منظم مصرف شوند. مواد مختلف آثار مختلفی دارند ، اما تغییر رفتارهای عمومی زیر نشان می دهد فرد احتمالا به طور منظم از ماده ای سوء استفاده می کند :
•    تغییر برنامه ی خواب
•    خواب آلودگی یا کم توانی عمومی
•    عصبی ، بدخلق ، یا پرخاشجو بودن غیرعادی
•    تغییر اشتها
•    افزایش مدت زمان مصروف در خارج از خانه
•    دروغگویی و پنهان کاری
چه کمکی میتوانم بکنم؟
اگر احتمال می دهید فرزندتان از ماده ای سوءاستفاده می کند ، واکنش شدید نشان ندهید . سعی کنید علت را دریابید تا بتوانید کمک مناسب را به او بنمایید . مثلا اگر فرزندتان به دلیل مشکلات عاطفی مواد مخدر مصرف می کند ، توجه و حمایت بیشتر از او ممکن است اعتماد به نفس لازم برای توقف عمل را به وی بدهد.
اگر احتمال می دهید فرزندتان به ماده ای وابسته شده است ، به پزشک مراجعه کنید. گروه های داوطلب ، مراکز مشاوره و شماره تلفن های مشاوره برای ارائه راهنمایی در مورد نحوه ی حمایت از کودک و درمان او موجود است.
چشم انداز :
بیشتر کودکانی که از مواد سوء استفاده می کنند فقط گاهی چنین می کنند و پس از مدتی تجربه کردن ، آن را کنار می گذارند. بسیار نادر است که کودکی در عمل خود تا جایی پیش رود که به مواد مخدر قوی روی آورد.
کودکی را که وابسته به ماده ای شده باشد معمولا میتوان یاری کرد، مشروط به اینکه مشکل را درک کرده و به طور قاطع خواهان کمک برای ترک عادت خود باشد.
منبع : کتاب همه کودکان سالم اند اگر ...
سوء استفاده از مواد در نوجوانان
واکنش والدین به مصرف مواد مخدر در کودکان سیزده سالواکنش والدین به مصرف مواد مخدر در کودکان سیزده سال

واکنش والدین به مصرف مواد مخدر در کودکان سیزده سال والدین باور نمی کنند که احتمالا فرزندان آنها مواد مخدر یا الکل مصرف می کنند. کودکان در سنین قبل از نوجوانی به طور مداوم در برابر پیام هایی علیه مواد مخدر در مدرسه ، خانه ، تلویزیون و روزنامه قرار دارند. واکنش والدین به مصرف مواد مخدر در کودکان سیزده سال


مراقبت بیشتر از کودکان در دوران پیش از نوجوانیمراقبت بیشتر از کودکان در دوران پیش از نوجوانی

مراقبت بیشتر از کودکان در دوران پیش از نوجوانی کودکان معمولا در ابتدای دوران نوجوانی مسئولیت پذیر هستند. در عمل ، مقررات مربوط به موارد ایمنی را رعایت می کنند و کار خوب و بد را از هم تشخیص می دهند ؛ در عین حال ، گاهی اوقات رفتارهای غیرمنطقی دارند ، پس به مراقبت مداوم والدین احتیاج دارند. مراقبت بیشتر از کودکان در دوران پیش از نوجوانی


فرهنگ پذیری در نوجوانان – قسمت اولفرهنگ پذیری در نوجوانان – قسمت اول

فرهنگ پذیری در نوجوانان – قسمت اول می دانیم که اگر نوجوانان و جوانان به فرهنگ و جامعه دیگری تعلق داشته باشند ، در محیط جدی با موضوع ها ، مسائل و مشکلات جدیدی رو به رو میشود و صرف نظر از این که خود او چگونه این راه را پشت سر می گذارد ، تحت تاثیر حالات ، نظریات و رفتار ما میتواند شرایط و وضعیت خودش را بهتر و یا بدتر ببیند. فرهنگ پذیری در نوجوانان – قسمت اول


حرمت نفس پایین در نوجوانان و آسیب های آنحرمت نفس پایین در نوجوانان و آسیب های آن

حرمت نفس پایین در نوجوانان و آسیب های آن مطالعاتی در زمینه ی فتار بد نوجوانان در 7 یا 8 مرحله ، همه و همه نشان می دهد آن زمانی که حرمت نفس و عزت نفس فردی و یا نوجوانی پایین است او را واقعا با مشکلات و مسائل ، خودش را درگیر می کند و برخی از اوقات می تواند او را از پا در آورد از جمله : حرمت نفس پایین در نوجوانان و آسیب های آن

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران