کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

5
آسیب پیچ خوردگی مفصل و رگ به رگ شدن در کودکان
آسیب پیچ خوردگی مفصل و رگ به رگ شدن در کودکان کلمات رگ به رگ شدن و پیچ خوردگی اصطلاحاتی است که برای پارگی وترها ، رباط ها و عضلات به کار می رود. عضلات عامل حرکات روزانه ی ما نظیر صحبت کردن ، خوردن ، راه رفتن ، بلند شدن و دویدن هستند. آسیب پیچ خوردگی مفصل و رگ به رگ شدن در کودکان

آسیب پیچ خوردگی مفصل و رگ به رگ شدن در کودکان
یادآوری نکات مهم
1-    اهمیت پیچ خوردگی یک وتر کمتر از شکستگی استخوان نیست.
2-    ترمیم رگ به رگ شدن و پیچ خوردگی ها بین یک تا دوهفته طول می کشد.
کلمات رگ به رگ شدن و پیچ خوردگی اصطلاحاتی است که برای پارگی وترها ، رباط ها و عضلات به کار می رود. عضلات عامل حرکات روزانه ی ما نظیر صحبت کردن ، خوردن ، راه رفتن ، بلند شدن و دویدن هستند.
عضوی طناب شکل و سفت در انتهای عضلات قرار دارد که وتر یا تاندون نام دارد و به استخوان متصل می شود. هنگامی که ما عضله ای را آگاهانه منقبض می کنیم استخوان به دلیل اتصال وتر عضله به آن حرکت میکند.
رباط ها یا لیگمانها نزدیک مفاصل یا محل اتصال دو استخوان به یکدیگر قرار دارند. رباط ها – که از بافتهایی محکم تشکیل شده اند – از حرکات بیش از حد مفاصل جلوگیری می کنند. دامنه ی حرکت وترها بسیار وسیع است و از حرکات بسیار ظریف بند انگشتان تا حرکاتی مانند پریدن را در بر میگیرد.
ممکن است هر یک از این ساختمان ها طی فعالیت های بدنی ، وزنه برداری یا سایر ورزش ها آسیب ببیند و چون از عضوهایی نظیر شانه ها ، آرنج ، زانو و مچ پا بیش از اعضای دیگر استفاده می شود احتمال آسیب این اعضا بیشتر است . در بیشتر مواقع ما از اهمیت پیچ خوردگی یا رگ به رگ شدن غافلیم و اغلب تصور میکنیم چنانچه استخوان نشکسته باشد به درمان و مراقبت پزشکی نیازی نیست.
درحالی که عکس این مسئله صادق است برای ترمیم رگ به رگ شدن رباط ها یا پیچ خوردگی وترها نیاز مبرمی به استراحت وجود دارد.
استخوان شکسته با ایجاد استخوان تازه در محل آسیب جوش میخورد. برای جوش خوردن و ترمیم وترها و رباط ها  باید آنها را به محل اولیه بازگرداند و میزان کشش و فشار آنها را در حد طبیعی ثابت نگه داشت و بیشتر اوقات وترها و رباط ها به هنگام کشیدگی آسیب می بینند.
وقتی می گوییم  مچ پای کسی رگ به رگ شده یعنی رباط های حافظ مچ پا کشیده شده  و وقتی از پیچ خوردگی ساق پا صحبت می کنیم یعنی وتر عضلات پشت پا کشیده شده است. ( این وتر را با قرار دادن دست در پشت زانو و بالا آوردن ساق پا در مقابل یک نیروی بازدارنده میتوان احساس کرد.)پیشگیری از پیچ خوردگی و رگ به رگ شدن
باید پیش از شروع هر نوع ورزش یا فعالیتی بدن را برای تحمل فشارهای ناشی از آن آماده کرد. اهمیت بدنسازی و شروع تدریجی ورزش را برای کودکان و نوجوانان باید تشریح کرد. در صورتی که فردی قصد وزنه برداری یا دویدن در مسافتهای طولانی را دارد این امر باید تدریجی صورت گیرد یعنی ابتدا مسافتهای کوتاه را بدود و یا وزنه ها را به تدریج اضافه کند تا بدنش بتواند در مقابل فشار های آن ورزش مقاوم شود.
به کودک بگویید پیش از آغاز ورزش های سنگین حتما برای مدت کوتاهی بدنش را گرم کند. با این کار جریان خون در عضلات وترها و رباطهای درگیر در ورزش سریع تر می شود. انجام نرمش های کششی برای آمادگی و نرمی بدن پیش از ورزش روش مناسبی است که کودک باید آن را در پیش بگیرد. آمادگی و بدنسازی مناسب از آسیب های ورزشی پیشگیری می کند و باعث بهبود بالفعل کارایی اعضا می شود.
هنگام پیچ خوردگی و رگ به رگ شدن چه کنیم ؟
در صورت رگ به رگ شدن یا پیچ خوردگی باید به هر دوجنبه ی درمان یعنی اینکه آسیب در مرحله ی  حاد است یا نوتوانی توجه کرد. در دو سه روز اول از حرکت عضو آسیب دیده خودداری کنید تا بار وزن روی آن قرار نگیرد زیرا هنوز ناحیه ی آسیب دیده ملتهب و متورم است و افزودن فشار اضافی تنها به افزایش آسیب می انجامد.
هر بار به مدت 20 دقیقه کیسه ی یخ را در موضع آسیب دیده قرار دهید و هر دو ساعت یک بار این عمل را تکرار کنید. اگر عواملی همچون حساسیت و آلرژی وجود نداشته باشد پزشک داروهای ضدالتهاب تجویز خواهد کرد. تورم و درد با مصرف مسکن و بالاآوردن عضو آسیب دیده و قرار دادن آن روی یک متکا یا تشکچه بهتر می شود.
پزشک پس از دو روز اجازه ی حرکات مختصر و آرام را می دهد  ولی باید مراقب آسیب مجدد بود. اگر مچ پای کودک پیچ خورده باشد حرکات ابتدا در جهت بالا و پایین انجام می شود البته توجه داشته باشید که هرگز مچ پا را به طرفین حرکت ندهید پس از چند روز کودک اجازه می یابد تا به آرامی وزن خود را روی پایش قرار دهد و عضو آسیب دیده را در تمامی جهات حرکت دهد.
اگر با این کار درد افزایش یابد باید دوباره فعالیت ها را کم و برای راهنمایی به پزشک مراجعه کنید.
برای کودکانی که دچار پیچ خوردگی های شدید شده اند استفاده از آتلهای پلاستیکی ، کیسه های بادی و حتی آتلهای گچی مناسب است. کودک پس از 2 تا 4 هفته به فعالیت های عادی باز میگردد. در این حالت باید کاملا صبور بود. چون بازگشت به کار و فعالیت پیش از بهبود کامل سبب آسیب مجدد و حتی دردهای مزمن می شود.
منبع : کتاب دستورات ایمنی و مراقبت از آسیب های کودکان
آسیب پیچ خوردگی مفصل و رگ به رگ شدن در کودکان
دررفتگی مادرزادی مفصل ران نوزاداندررفتگی مادرزادی مفصل ران نوزادان

دررفتگی مادرزادی مفصل ران نوزادان از هر هزار نوزاد یکی به دررفتگی مادرزادی مفصل ران مبتلاست.در این ناهنجاری سر استخوان ران خارج از حفره ی استخوان لگن قرار دارد یا ناپایدار است و احتمال بیرون لغزیدن آن وجود دارد. دررفتگی مادرزادی مفصل ران نوزادان


عفونت استخوان و مفصل کودکانعفونت استخوان و مفصل کودکان

عفونت استخوان و مفصل کودکان کودک آنلاین: عفونت استخوان یا مفصل بیشتر زمانی رخ می‌دهد که میکروب‌ها از طریق جریان خون از یک محل آلوده، همچون زخم یا دمل در محل دیگری از بدن، به استخوان یا مفصل می‌رسند. در برخی موارد، عفونت مستقیماً از بافت آلودۀ مجاور سرایت می‌کند. عفونت استخوان و مفصل کودکان


مشکلات شایع استخوان بندی نوزادان، شیرخواران و کودکانمشکلات شایع استخوان بندی نوزادان، شیرخواران و کودکان

مشکلات شایع استخوان بندی نوزادان، شیرخواران و کودکان تغییر شکل زانو و ساق پاها این نوع انحراف پا در نوزادان، شایع و طبیعی است و با رشد کودک بهبود می یابد و تصویربرداری ضرورت ندارد. پدر و مادر باید بدانند اگر ساق پای نوزاد آنها به شکل پرانتز است، مهم نیست و زمان لازم است تا بهبود یابد. مشکلات شایع استخوان بندی نوزادان، شیرخواران و کودکان


لغزش سر استخوان ران و بیماری پرتس در کودکانلغزش سر استخوان ران و بیماری پرتس در کودکان

لغزش سر استخوان ران و بیماری پرتس در کودکان رشد استخوان های بلند در نزدیکی دو سر استخوان در صفحه های رشد که سر استخوانها را از بدنه ی آنها جدا می کنند ، انجام می شود. لغزش سر استخوان ران اختلالی است که در آن سر فوقانی استخوان ران که بخشی از مفصل ران را تشکیل می دهد می لغزد و در موقعیت غیرطبیعی قرار می گیرد. لغزش سر استخوان ران و بیماری پرتس در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران