کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
درمان سرماخوردگی در کودکان
درمان سرماخوردگی در کودکان دارویی وجود ندارد که سرماخوردگی را درمان یا کوتاه کند، بنابراین دوران سرماخوردگی باید طی شود. داروهایی که پزشکان برای سرماخوردگی تجویز می‌کنند، به‌منظور از بین بردن ناراحتی‌های کودک می‌باشد. درمان سرماخوردگی در کودکان

درمان سرماخوردگی در کودکان

کودک آنلاین: دارویی وجود ندارد که سرماخوردگی را درمان یا کوتاه کند، بنابراین دوران سرماخوردگی باید طی شود. داروهایی که پزشکان برای سرماخوردگی تجویز می‌کنند، به‌منظور از بین بردن ناراحتی‌های کودک می‌باشد. اگر پدر و مادر به توضیحاتی که در زیر داده می‌شود عمل نمایند، معمولاً احتیاج به بردن کودک نزد پزشک نخواهند داشت.

- نگه‌داشتن کودک در خانه و اتاق

کودکی که مبتلا به سرماخوردگی شده است، باید از افراد (به جز افراد نزدیک خانواده) برای سه یا چهار روز اول بیماری دور نگه داشته شود و مخصوصاً او را نباید به مهدکودک، کودکستان و دبستان برد، همچنین کودکان سالم دیگر را نباید به خانۀ خود دعوت کنید تا کودکان سالم به بیماری کودک شما مبتلا نشوند، بلکه کودک شما نیز که به علت سرماخوردگی برای ابتلا به بیماری‌های دیگر آمادگی دارد، از ابتلا به بیماری‌های دیگر در امان باشد.

- دادن مایعات

در هنگام سرماخوردگی، کودک اشتهای خود را از دست می‌دهد و علاقه‌ای به خوردن غذا ندارد، بنابراین پدر و مادر نباید او را به غذا خوردن مجبور نمایند، بلکه باید آنچه کودک میل دارد، مخصوصاً مایعات و آن‌هم به‌دفعات (شیر، چای و شکر یا عسل و چند قطره آبلیمو، آبمیوه و سوپ مرغ) در اختیار او بگذارند. اشتهای کودک پس از چند روز بهتر می‌شود و به خوردن غذا میل پیدا می‌کند.

- داروهای ضد درد و ضد تب

استامینوفن و ایبوپروفن برای پایین آوردن تب و برطرف کردن درد و تحریک‌پذیری کودک مؤثر است و می‌توانید به کودک بدهید.

- گرفتگی بینی

مهم‌ترین مشکل سرماخوردگی در کودکان، گرفتگی بینی است که مانع خواب و شیر خوردن کودک می‌گردد. برای جلوگیری و رفع گرفتگی بینی، اقدامات زیر بسیار کمک‌کننده است:

v    ایجاد بخارآب در محل نگهداری کودک؛ ایجاد بخارآب چه سرد و چه گرم هر دوهوای اتاق را مرطوب و احتقان دستگاه تنفسی را کم و سرفه‌های کودک را کمتر می‌کند. دستگاه بخار سرد با حرکت پروانه دستگاه در داخل آب شیر، آب را به ذرات ریز تبدیل و در هوا منتشر می‌کند و هوا را مرطوب می‌نماید.

دستگاه بخار گرم؛ در این نوع آب شیر با گرم شدن المنت دستگاه آب را جوش می‌آورد و تولید بخار می‌گردد ولی کمتر موجب رشد میکروب‌ها و قارچ‌ها می‌شود. چون با درجه حرارت زیاد، بخار تولید می‌شود برای کودکان کوچک مناسب نیست.

v    چکاندن قطرۀ بینی؛ در شیرخواران، آب‌نمک استریل (کلرورسدیم) سبب باز شدن و همچنین مرطوب شدن ترشحات داخل بینی شیرخوار می‌گردد. داروهای بازکننده مجاری بینی مانند فنیل آفرین را می‌توان در مواقع گرفتگی شدید به کاربرد. قطره‌های بینی را 15 تا 20 دقیقه قبل از شیر دادن و در موقع خواب، آن‌هم با تجویز پزشک و مقداری که توصیه‌شده است، در بینی همان طرف کودک بچکانید.

v    خارج کردن ترشحات از بینی کودک؛ با مکنده‌های کوچک پلاستیکی (پُوار) یا سرنگ‌های پلاستیکی نرم می‌توان ترشحات بینی کودک را خارج ساخت. اگر ترشحات بینی کودک غلیظ است، ابتدا باید چند قطره کلرورسدیم داخل بینی او بریزید و سپس بینی را تخلیه کنید. همچنین هرروز اطراف و داخل بینی را با محلول روغنی یا کرم‌های سادۀ مرطوب‌کننده، چرب نمایید تا از خشک شدن و زخم شدن پوست و مخاط بینی او جلوگیری گردد. اگر کودک به حد کافی بزرگ است، درزمانی که دچار سرماخوردگی نیست، باید به اویاد بدهید که ترشحات بینی خود را با فین کردن داخل دستمال‌کاغذی خارج کند.
v    دادن داروهای ضد احتقان و شربت‌های سینه؛ بعضی از تحقیقات نشان داده است که داروهای ضد احتقان مجاری هوایی کودکان، مانند شربت یا قرص سرماخوردگی که داروهای آنتی‌هیستامین و داروهای ضد احتقان دارد، تورم مخاط بینی را کاهش می‌دهد و ممکن است مفید باشد، ولی سرفه‌های کودک را کم نخواهد کرد. بعضی از مواقع ممکن است سرفه‌های کودک شدید و ممتد باشد و کودک اظهار درد در قفسۀ صدری کند. علت درد قفسۀ صدری یا درد شکم در هنگام سرفه کردن ممتد کودک این است که تمام عضلات قفسۀ صدری به کار گرفته می‌شود و این عضلات خسته و دردناک می‌گردند.

آیا دادن عسل، مانند شربت‌های سینه، سرفه را کم می‌کند؟

نوشیدن چای و آب عسل (یک قاشق عسل در یک لیوان آب و چند قطره لیموترش) برای سرفه بسیار

مؤثر است. در یک مطالعه نشان داده‌شده است که دادن دو قاشق عسل هنگام خواب با آب، سرفه‌های شبانۀ کودک را مانند شربت‌های مسکن (دکسترومتورفان) کم کرده است و خواب کودک را بیشتر نموده است. چون امکان مسمومیت بوتولیسم در کودکان کوچک‌تر از یک سال با دادن عسل وجود دارد، در سنین کمتر از یک سال به کودک عسل داده نشود.

- بالا نگه‌داشتن سر و قفسۀ سینه در هنگام خواباندن کودک

به هنگام سرماخوردگی، اگر موقع خوابیدن، سر و قفسۀ سینۀ کودک مخصوصاً شیرخوار بالا باشد بهتر می‌خوابد، بنابراین باید بالشی زیر تشک کودک قرار دهید تا سر و قفسۀ سینۀ او بالاتر از پایین تنۀ او قرار گیرد، حتی اگر کودک نیمه نشسته خوابانده شود بهتر است. در بعضی از مواقع به شکم خواباندن کودک شیرخوار به دفع ترشحات بینی او کمک می‌کند.

- مالیدن روغن‌های مختلف به قفسۀ سینۀ کودک

گرچه مالیدن روغن‌های مسکن ممکن است درد قفسۀ سینۀ کودک را کم کند و به کودک آرامش دهد ولی ازنظر علمی کار درستی نیست و نباید انجام بگیرد.

- دادن آنتی‌بیوتیک

دادن انتی بیوتیک در سرماخوردگی ساده و بدون عارضه، هیچ اثری ندارد و در چنین حالتی نباید به کودک آنتی‌بیوتیک داده شود. هیچ‌گاه نباید آنتی‌بیوتیک‌های باقیمانده از بیماری قبلی کودک را که نگه‌داشته‌اید به کودک بدهید، زیرا نه‌فقط فایده‌ای ندارد بلکه ممکن است مشکلاتی نیز به وجود آورد.

منبع: من و کودک من

درمان سرماخوردگی در کودکان
درمان سرماخوردگی  خردسالان بدون دارودرمان سرماخوردگی خردسالان بدون دارو

درمان سرماخوردگی خردسالان بدون دارو : با نزدیک شدن به فصل پاییز به شروع و شیوع بیماری‌های ویروسی نیز نزدیک می‌شویم.سرماخوردگی یک بیماری ویروسی است که دارای علائمی مانند آبریزش بینی گلو درد سرفه و عطسه می‌باشد.بیش از200 نوع ویروس در ایجاد سرماخوردگی نقش دارند و بنابراین علائم آن بسته به نوع ویروس ایجادکننده می‌تواند کاملاً متفاوت باشد . درمان سرماخوردگی خردسالان بدون دارو


واكسن آنفولانزا و سرماخوردگی برای کودکان واكسن آنفولانزا و سرماخوردگی برای کودکان

اکثر متخصصین کودکان توصیه میکنند دارند که کودکان بالای شش ماه بایستی واکسن آنفولانزا را دریافت کنند . انجمن متخصصین کودکان امریکا توصیه میکنند بجهت واکسیناسیون کودکان بعد از شش ماهگی بایستی دوبار واکسن آنفولانزا تزریق شود تا واکسن موثر واقع شود . وکسن هموفیلوس واکسن پنجگانه


درمان سرماخوردگی و آنفولانزا در بارداریدرمان سرماخوردگی و آنفولانزا در بارداری

درمان سرماخوردگی و آنفولانزا در بارداری بیشتر مادران باردار از سرماخوردگی ، آنفولانزا یا حساسیت رنج می برند . نباید از داروی تجویز شده توسط پزشک عادی بدون مشورت با متخصص خود مصرف کنید. درمان سرماخوردگی و آنفولانزا در بارداری


راهکارهای مقابله با سرماخوردگی در کودکانراهکارهای مقابله با سرماخوردگی در کودکان

راهکارهای مقابله با سرماخوردگی در کودکان کودک آنلاین: کودکان به دفعات به سرماخوردگی دچار می شوند؛ به ویژه اگر خواهر یا برادر بزرگترشان ویروس سرماخوردگی را از مدرسه به خانه بیاورد. تا حدود دو ماهگی، باید از تماس نوزاد با افراد سرماخورده ای که عضو خانواده نیستند، جلوگیری کنید. راهکارهای مقابله با سرماخوردگی در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران