کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

1
بیماری‌های التهابی روده کودکان
بیماری‌های التهابی روده کودکان بیماری‌های التهابی روده شامل بیماری کرون و کولیت اولسراتیو است، که هر دو آن‌ها موجب التهاب مزمن روده می‌شود. کولیت اولسراتیو و بیماری کرون در کودکان زیر هفت سال نادر است و در نوجوانان شیوع بیشتری دارد. علل این بیماری‌ها معلوم نیست اما در بعضی از خانواده‌ها شیوع بیشتری دارند. بیماری‌های التهابی روده کودکان

بیماری‌های التهابی روده کودکان
کودک آنلاین: بیماری‌های التهابی روده شامل بیماری کرون و کولیت اولسراتیو است، که هر دو آن‌ها موجب التهاب مزمن روده می‌شود. کولیت اولسراتیو و بیماری کرون در کودکان زیر هفت سال نادر است و در نوجوانان شیوع بیشتری دارد. علل این بیماری‌ها معلوم نیست اما در بعضی از خانواده‌ها شیوع بیشتری دارند.
بیماری کرون
بیماری کرون که زمانی بیماری نادری بود، شیوع فزاینده‌ای یافته است. هرچند این عارضه می‌تواند هر بخشی از مجرای گوارشی را ملتهب سازد، اغلب فقط بر آخرین بخش رودۀ کوچک اثر می‌گذارد. در اثر التهاب مزمن، جدارۀ روده بسیار ضخیم می‌شود و ممکن است ضخم‌های عمیقی در آن شکل بگیرد. بیماری کرون توانایی رودۀ کوچک در جذب مواد مغذی از غذا را کاهش می‌دهد.
علائم
علائم بیماری کرون اغلب به‌تدریج ایجاد می‌شود و شامل موارد ذیل است:
- اسهال: درصورتی‌که رودۀ بزرگ آسیب‌دیده باشد، خون، چرک یا مخاط در مدفوع دیده می‌شود.
- درد شکم                         - تب                      - تهوع
- ناکافی بودن رشد یا تأخیر در بلوغ
- کاهش وزن و کم‌اشتهایی
- گاهی، زخم شدن مقعد
عوارض
ضخیم شدن جدارۀ روده ممکن است داخل روده را به‌قدری باریک کند که روده مسدود شود. عوارضی که در بقیه نقاط داخل بدن ایجاد می‌شود ممکن است آرتریت و التهاب چشم باشد.
آیا باید به پزشک مراجعه کرد؟
اگر علائم بیشتر از چند روز دوام یابد، باید کودکتان را نزد پزشک ببرید. بیماری کرون کمتر احتمال دارد علت علائم باشد تا اختلالات دیگری همچون عفونت روده. اما اگر پزشک به بیماری کرون مشکوک شود، برای اطمینان از تشخیص، آزمایش‌هایی در بیمارستان به عمل می‌آید، ازجمله رادیوگرافی با باریم و آندوسکوپی روده‌ها.درمان چیست؟
اگر کودک شما به بیماری کرون مبتلا باشد، ممکن است داروهای ضدالتهابی برای او تجویز شود، یا رژیم غذایی مایع حاوی پروتئین‌های خردشده به اجزای کوچک‌تر، که جذب آن‌ها آسان‌تر است، تجویز گردد. در موارد شدید و اگر کودک دچار سوءتغذیه شدید شده باشد، ممکن است دارو و مواد مغذی به‌صورت تزریقی به او داده شود. ممکن است تزریق خون به کودک نیز لازم باشد. اگر عارضه با درمان پزشکی بهبود نیابد یا عوارض بیماری بروز کند، ممکن است عمل جراحی برای برداشتن بخش‌های آسیب‌دیدۀ روده انجام شود.
بیماری کولیت اولسراتیو
در این عارضه، رودۀ بزرگ و راست‌روده ملتهب و زخمی می‌شود. اغلب حملۀ اول بیماری بدترین حملۀ آن است، و بعدازآن ممکن است علائم بیماری در مدت‌زمان طولانی افت‌وخیز کند.
علائم
اسهال خونی علامت عمدۀ این بیماری است. ممکن است علائم زیر نیز وجود داشته باشد:
- درد شکم             - احساس پری روده                   - تب                             - تهوع
- بی‌اشتهایی            - کمی رشد یا کاهش وزن                 - احساس ناخوشی عمومی
مراجعه به پزشک
اگر کودک شما اسهال خونی و درد شکم دارد باید ظرف 24 ساعت مورد معاینۀ پزشک قرار گیرد. عفونت میکروبی شایع‌ترین علت این علائم است، اما اگر شک به کولیت اولسراتیو وجود داشته باشد، ممکن است آزمایش‌هایی همچون بیماری کرون انجام گیرد.
درمان چیست؟
ممکن است تا مدتی نامعلوم مصرف داروهای ضدالتهابی لازم باشد. اگر با این داروها علائم مهار نشود، یا رودۀ بزرگ شدیداً آسیب‌دیده باشد، ممکن است بخش آسیب‌دیده را با جراحی بردارند. اگر بخش بزرگی از روده برداشته شود، ممکن است ایلئوستومی انجام شود (ایجاد شکاف در جدارۀ شکم برای دفع مدفوع).
منبع:همۀ کودکان سالم‌اند اگر ...
بیماری‌های التهابی روده کودکان
انسداد روده در کودکانانسداد روده در کودکان

انسداد روده در کودکان مسدود شدن جزئی یا کامل روده ی بزرگ یا کوچک را انسداد روده می نامند. در این عارضه عبور غذا از روده مسدود میشود که منجر به درد پیچشی شکم میشود. معمولا برای انسداد روده درمان لازم است. انسداد کامل روده اگر درمان نشود ممکن است کشنده باشد. انسداد روده در کودکان


انسداد روده در کودک نوپاانسداد روده در کودک نوپا

انسداد روده در کودک نوپا انسداد روده یک بیماری مخصوص کودکان شش ماه تا سه ساله است و به دلیل فرورفتن یک بخش از روده در بخش دیگری که کنار آن قرارگرفته ایجاد می‌شود انسداد روده در کودک نوپا


دل درد کودکاندل درد کودکان

دل درد کودکان یکی از شکایات شایع کودکان دل درد می باشد.هرکودکی از نظر تحمل و تصور درد شکم با کودک دیگر تفاوت دارد.معمولا دل درد به صورت حاد یا مزمن تظاهر می نماید. دل درد کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران
    به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید