کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

2
اختلالات پلک کودکان
اختلالات پلک کودکان گل مژه و بلفاریت اختلالات شایع پلک چشم در کودکان هستند. گل مژه یک برآمدگی پر از چرک است که در قاعده ی یک تار مژه ایجاد می شود. بلفاریت التهاب لبه ی پلک هاست. این اختلالات هر چند موجب ناراحتی شخص می شوند اما خطرناک نیستند. اختلالات پلک کودکان

اختلالات پلک در کودکان
گل مژه و بلفاریت اختلالات شایع پلک چشم در کودکان هستند. گل مژه یک برآمدگی پر از چرک است که در قاعده ی یک تار مژه ایجاد می شود. بلفاریت التهاب لبه ی پلک هاست. این اختلالات هر چند موجب ناراحتی شخص می شوند اما خطرناک نیستند.
گل مژه
از عفونت ( معمولا میکروبی) ناشی میشود. گاهی گل مژه به عنوان یکی از عوارض بلفاریت ایجاد می گردد. تورم و قرمزی کوچکی که در لبه ی پلک در محل فولیکول مو ( محلی که مو از پلک بیرون می آید)  و غدد لبه ی پلک ها به وجود می آید را گل مژه می نامند.
گل مژه معمولا دردناک و حساس می باشد. علت گل مژه معمولا میکروب استافیلوکوک است. سیر گل مژه از این قرار است که تورم و قرمزی معمولا چند روز طول می کشد تا مرکز آن برجسته و سفید رنگ گردد سپس سر باز می کند و ماده ی چرکی از آن خارج می شود.
علائم
علائم اصلی گل مژه عبارتند از :
•    توده ی چرکی زرد رنگ روی پلک واقع در پیرامون قاعده ی یک مژه
•    تورم و التهاب پوست پلک دور توده ی چرکی
•    درد دائمی یا هنگام لمس کردن پلک
درمان چیست؟
گل مژه معمولا ظرف چند روز بهبود می یابد. فشار دادن یک پارچه ی گرم روی محل به مدت 20 دقیقهدر هر ساعت ممکن است به تسکین درد کمک کند و نیز به تخلیه ی چرک کمک می کند که موجب تسریع بهبودی میشود.
اگر بعد از دو روز کمپرس گرم ، ضایعه ی گل مژه بهبود نیافت یا پلک متورم گردید باید کودک را نزد پزشک ببرید. پزشک معمولا آنتی بیوتیک موضعی ( پماد چشمی) تجویز می نماید. رعایت بهداشت و شستشوی مکرر صورت کودک از ابتلا به گل مژه جلوگیری خواهد کرد.
از دست زدن به گل مژه خودداری کنید تا از گسترش عفونت پیشگیری شود. اگر کودکی مکررا دچار گل مژه می شود باید مورد معاینه ی پزشک قرار گیرد. پزشک ممکن است پماد آنتی بیوتیک تجویز کند. زدن پماد سه یا چهار بار در روز ممکن است از عود کردن گل مژه پیشگیری کند.بلفاریت
در بسیاری از موارد بلفاریت با شوره ی سر ارتباط دارد و اغلب در کودکان مبتلا به التهاب پوست سبوریک رخ می دهد. گاهی نیز در اثر عفونت ویروسی یا میکروبی رخ می دهد.
علائم
علائم اصلی بلفاریت عبارتند از :
•    احساس سوزش ، قرمزی و خارش در لبه ی پلک ها
•    پوسته دادن ریشه ی مژه ها. این پوسته ها در شکل سبوریک عارضه ی بلفاریت زرد رنگ و چرب هستند.
•    گاهی روییدن مژه ها در جهت نادرست یا افتادن آنها
در بعضی از موارد بلفاریت عفونی با التهاب ملتحمه ی چشم همراه است. اگر تصور می کنید که کودک شما به بلفاریت مبتلاست باید مورد معاینه ی پزشک قرار گیرد.
درمان چیست؟
پزشک نحوه ی پاک کردن پوسته ها را از لبه ی پلک ها با استفاده از پنبه ی آغشته به آب گرم به شما یاد خواهد داد. همچنین ممکن است نمونه ای را از لبه ی پلک ها برای آزمایش به منظور تعیین علت بردارد.
اگر پلک عفونی باشد پزشک ممکن است پماد آنتی بیوتیک تجویز کند که میتوانید پس از پاک کردن پوسته ها به پلک بزنید. بلفاریت عفونی معمولا ظرف 2 هفته خوب می شود ؛ پماد باید به مدت 2 هفته یا بیشتر بعد از آن نیز استفاده شود تا از عود کردن عارضه پیشگیری شود. بلفاریت سبوریک معمولا دوام بیشتری دارد. کنترل شوره ی سر به پیشگیری از حمله ی این نوع بلفاریت کمک میکند.
منبع : کتاب همه کودکان سالم اند اگر.... و کتاب من و کودک من
اختلالات پلک در کودکان
چسبندگی چشم نوزادچسبندگی چشم نوزاد

چسبندگی چشم نوزاد چسبندگی چشم عفونت خفیفی است که طی اولین هفتۀ زندگی شیرخوار بروز می‌کند. این حالت تقریباً همیشه ناشی از ورود مواد خارجی به چشم مانند قطره مایع آمنیوتیک یا خون طی زایمان می‌باشد چسبندگی چشم نوزاد


گل مژه کودکانگل مژه کودکان

گل مژه کودکان گل مژه ، تورم پر از چرک در لبۀ پلک است. گل مژه در اثر عفونت یکی از پیازهای موی مژه‌ها ایجاد می‌شود و تقریباً همیشه روی پلک تحتانی بروز می‌کند. گل مژه کودکان


التهاب ملتحمه ی چشم در کودکان التهاب ملتحمه ی چشم در کودکان

التهاب ملتحمه ی چشم در کودکان گاهی اوقات غشاء نازک و شفافی که سفیدی چشم ها را می پوشاند و پلک ها روی آن می لغزند ( ملتحمه ی چشم ) ملتهب می شود. نوزادان ممکن است در اثر عفونت با میکروبهایی که به صورت عادی در مجرای زایمان وجود دارد دچار التهاب ملتحمه ی چشم شوند. التهاب ملتحمه ی چشم در کودکان


عارضۀ چشمی در نوزادانعارضۀ چشمی در نوزادان

عارضۀ چشمی در نوزادان چشم های بسیاری از نوزادان چند روز پس از تولد کمی ورم می کنند. این عارضه به این دلیل ایجاد می شود که بلافاصله پس از تولد، برای جلوگیری از عفونت چشمی، در چشم های کودک دارو می ریزند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران