کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

3
گلو درد در کودکان
گلو درد در کودکان :اگر به حلق کودک نگاه کنید، در دو طرف حلق و در قاعده زبان، دو توده کوچک بادامی شکل صورتی رنگ مشاهده می‌کنید. این توده‌ها لوزه هستند. اگر میکروب یا ویروسی از راه بینی یا دهان وارد حلق شود، سبب تورم لوزه‌ها و حلق می‌گردد و ایجاد گلو درد می‌کند. گلو درد در کودکان

گلو درد در کودکان
اگر به حلق کودک نگاه کنید، در دو طرف حلق و در قاعده زبان، دو توده کوچک بادامی شکل صورتی رنگ مشاهده می‌کنید. این توده‌ها لوزه هستند. اگر میکروب یا ویروسی از راه بینی یا دهان وارد حلق شود، سبب تورم لوزه‌ها و حلق می‌گردد و ایجاد گلو درد می‌کند.
آگاهی از گلو درد بسیار اهمیت دارد، زیرا اگر کودک به نوعی از آن که در نتیجه میکروب اِستِرپتُوکُوک بِتاهِمولیتیک گروه آ به وجود می‌آید، مبتلا گردد و درمان کافی و سریع انجام نگیرد ، ممکن است مبتلا به رماتیسم مفصلی یا قلبی یا دچار تورم کلیه گردد.

   1. گلو درد ناشی از ویروس‌ها
ویروس‌های مختلفی ممکن است ایجاد گلو درد نمایند. کودکی که مبتلا به گلو درد ویروسی می‌شود، در بعضی از موارد علائم دیگری مانند قرمزی چشم، ترشح از بینی، گرفتگی صدا، سرفه، نفس‌تنگی و خِس‌خِس نیز دارد.
تشخیص و درمان این نوع گلو درد با پزشک متخصص است، ولی به طور کلی درمان عبارت است از استراحت، نوشیدن مایعات و استفاده از‌تب‌بر مسکن، چون آنتی بیوتیک‌ها بر روی ویروس‌ها موثر نیستند، مصرف آن‌ها بی‌فایده است.
   2. گلو درد ناشی از‌ میکروب  تِستِرپتُوکُوک
کودکان در هر سنی ممکن است به گلو درد نوع استرپتوکوکی مبتلا گردند. علائمی که در کودکان دیده می‌شود، بستگی به سن آن‌ها دارد.
   الف- گلو درد در کودکان کوچک‌تر از‌6 ماه: علائم بیماری عبارت است از: آبریزش شفاف یا ترشحات مخاطی از بینی که همراه آن بی‌اشتهایی، گریه زیاد، بی‌خوابی و تحریک‌پذیری است و درجه حرارت بدن کودک ممکن است مختصری بالا باشد.
علائم حاد بیماری امکان دارد یک هفته طول بکشد.چون علائم این بیماری در این سن شبیه علائم سرماخوردگی است از این رو تشخیص گلو درد استرپتوکوکی از سرماخوردگی دشوار است.
   ب- گلو درد در کودکان 6 ماهه تا 3 ساله: ویژگی‌های گلو درد ناشی از استرپتوکوک در این سن این است که کودک حقیقتاً بیمار و مبتلا به تورم حلق و بینی است. ترشحات غلیظ و چرکی ممکن است از بینی او دفع شود، غدد لنفاوی گردن او بزرگ است و تب او در حدود 38 تا 39 درجه سانتی‌گراد است. کودک در این سن ممکن است در نتیجه این نوع گلو درد دچار گوش‌درد و سینوزیت گردد. اگر گلو درد در این سن درمان نشود، امکان دارد یکی دو ماه ادامه پیدا کند.
   ج- گلو درد در کودکان بزرگ‌تر از 3 سال: در این سن بیماری به شکل ورم شدید لوزه‌ها یا تمام حلق ظاهر می‌شود. کودک در هنگام بلع در گلوی خود درد شدیدی احساس می‌کند و از سردرد شکایت دارد و کاملاً بی‌اشتهاست. بعضی از مواقع ممکن است کودک از درد شکم نیز شکایت کند.
اگر به حلق کودک نگاه کنید، حلق و لوزه‌ها کاملاً قرمز است، لوزه‌ها بزرگ و متورم و چرک به صورت دانه دانه یا به شکل تکه‌تکه یا به صورت پرده‌ای لوزه‌ها را پوشانده است. غدد لنفاوی زیر فک و ناحیه گردن متورم می‌باشد. درجه حرارت بدن کودک بالاست و ممکن است تب او در حدود 40 درجه سانتی‌گراد باشد.
چون در سن چهار سالگی و پس از آن ممکن است گلو درد استرپتوکوکی منجر به روماتیسم مفصلی یا قلبی گردد، بنابراین پدر و مادر باید کودک را در صورت ابتلا به این نوع گلو درد، به خصوص در سن بعد از چهار سالگی، هرچه زودتر نزد پزشک ببرند تا تحت درمان سریع قرار گیرد و از چنین عارضه خطرناکی جلوگیری گردد.چگونه کودک مبتلا به گلو درد می‌شود؟ (طرز سرایت)
گلو درد ناشی از ویروس‌ها و میکروب استرپتوکوک، مسری و واگیردار است. طرز سرایت از کودک بیمار به کودک سالم به این صورت است که کودک بیمار در مدرسه یا در اجتماع در نتیجه عطسه، سرفه و حرف زدن، ویروس یا میکروب را به اطراف منتشر می‌کند.
اگر کودک سالمی در مجاورت کودک مبتلا به گلو درد قرار گیرد، ویروس یا میکروب استرپتوکوک از راه بینی و دهان وارد گلوی او می‌شود و سبب بیماری او می‌گردد، یا به وسیله دست و لوازم کودک بیمار که به ترشحات بینی و دهان او آلوده و دارای ویروس یا میکروب است، بیماری به کودک سالم انتقال می‌یابد.
پس از گذشت یک تا سه روز بعد از ورود میکروب به حلق کودک سالم، علائم بیماری ظاهر می‌گردد. عوامل کمک‌کننده در پیدایش بیماری گلو درد عبارت است از: سرماخوردگی، سوءتغذیه، خستگی و حتی هیجان و نگرانی مانند ترس از امتحان و غیره.
موقعی که کودک از گلو درد شکایت دارد، پدر و مادر نباید کوتاهی و سهل‌انگاری کنند، بلکه باید او را هرچه زودتر نزد پزشک ببرند، زیرا تشخیص و درمان سریع گلو درد نه فقط به خود کودک کمک خواهد کرد، بلکه از ابتلای کودکان دیگر نیز جلوگیری خواهد نمود.

درمان گلو درد: اگرچه عفونت‌های ویروسی اغلب موجب گلو درد و پیدایش ترشحات چرکی در لوزه‌ها می‌شود، ولی چون علت آن ویروس است، درمانی هم ندارد، اما اگر در کشت گلو میکروب استرپتوکوک رسد کرد یا پزشک بر مبنای علائم بالینی کودک، گلو درد را ناشی از استرپتوکوک تشخیص داد، کودک باید درمان گردد.

•    گلو درد یکی از بیماری‌های شایع دوران کودکی است و شیوع آن در سنین 4 تا 7 سالگی است.
•    گلو درد از نظر نوعی (ویروسی یا میکروبی)، تشخیص، درمان و جلوگیری از پیدایش عوارض آن بسیار مهم است.
•    ویروس‌هایی که ایجاد گلو درد می‌نمایند، بر حسب نوع آن و سن کودک، علائم مختلفی در دوران کودکی به وجود می‌آورند.
گلو درد در کودکان
انسداد گلوی کودکانانسداد گلوی کودکان

انسداد گلوی کودکان همه ساله بیشتر از 100 کودک زیر 5 سال در اثر خفگی و انسداد گلو ، جانشان را از دست می دهند. کودکان 5 تا 18 ماهه نسبت به سایر کودکان بیشتر در معرض این خطر هستند. در زیر توصیه هایی برای محافظت از کودکان در مقابل این حادثه آورده شده است : انسداد گلوی کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران