کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

1
کبد چرب کودکان
کبد چرب کودکان آیا فرزند شما اضافه وزن دارد؟ آیا او همیشه احساس خستگی و سستی می کند؟ شما به عنوان پدر و مادر هر وقت توانستید در کودک خود این شرایط را احساس کنید، از آن زمان به بعد به وجود کبد چرب در کودک خود فکر کنید. آیا می خواهید بیشتر در مورد علل، علائم و درمان کبد چرب کودکان بدانید؟ مطالب نوشته شده در زیر را بخوانید. کبد چرب کودکان

کبد چرب کودکان
آیا فرزند شما اضافه وزن دارد؟ آیا او همیشه احساس خستگی و سستی می کند؟ شما به عنوان پدر و مادر هر وقت توانستید در کودک خود این شرایط را احساس کنید، از آن زمان به بعد به وجود کبد چرب در کودک خود فکر کنید. آیا می خواهید بیشتر در مورد علل، علائم و درمان کبد چرب کودکان بدانید؟ مطالب نوشته شده در زیر را بخوانید.
کبد چرب چیست؟
با توجه به نظریات پیشین ، با این که کبد چرب فقط در بزرگسالان معتاد به مشروبات الکلی بیشتر دیده می شود، با این حال، این بیماری در بین کودکان هم شایع است. بنابراین، کبد چرب غیر الکلی و یا NAFLD اصطلاح مناسبی برای این بیماری در میان کودکان است.
علل کبد چرب کودکان چیست؟
1. چاقی و کبد چرب کودکان :
کودکانی که اضافه وزن دارند، از کبد چرب بیشتر رنج می برند. با این حال چاقی، تنها دلیل برای ابتلا به کبد چرب کودکان نیست.
2. ژنتیک و کبد چرب کودکان :
اگر کبد چرب بیشتر در خانواده شما شایع است و شرایط ابتلا به آن در خانواده نیز وجود دارد، کودکان شما می توانند به کبد چرب مبتلا شده و از آن رنج ببرند. چون این بیماری ژنتیکی است، پس می تواند از یک نسل به نسل دیگر منتقل شود.
3. چاقی مادر و کبد چرب کودکان:
اگر شما به عنوان یک مادر در دوران بارداری، در حالی که در انتظار تولد فرزند خود بودید، دچار چاقی بوده باشید، به احتمال زیاد نوزاد متولد شده نیز از کبد چرب رنج خواهد برد.
4.دیابت و هیپرلیپیدمی عامل کبد چرب کودکان:
اگر فرزند شما در حال حاضر از سطح دیابت و کلسترول بالا درخون خود رنج می برد، نظارت بر عملکرد کبد او باید به طور منظم انجام شود، برای این که او در معرض ابتلا به کبد چرب غیر الکلی قرار خواهد داشت.
علل دیگر ابتلای کودک به کبد چرب :
1. داروها
2. هپاتیت ویروسی
3. کاهش وزن سریع
4. سوءتغذیه

کبد چرب کودکان


کبد چرب کودکان

علائم کبد چرب کودکان چیست؟
هیچ نشانه خاصی برای این بیماری وجود ندارد و شما ممکن است حتی متوجه آن هم نشوید که فرزند شما برای مدت بسیار طولانی از کبد چرب رنج می برد. با این حال ممکن است اگر علائم زیر در کودک شما نمایان شود، بدانید که او از کبد چرب مزمن رنج می برد:
1. از دست دادن اشتها
2. سستی و خستگی
3. تهوع و استفراغ
4. ضعف عمومی و حاد
5. کم بودن غلظت خون و ضعیف بودن او
6. بزرگ شدن کبد
7. درد معده در دراز مدت
8. ممکن است لکه های تیره ی پوستی بر روی گردن و زیر بغل های فرزند شما رشد کند.
چگونه به تشخیص کبد چرب کودکان خود بپردازیم؟
ممکن است پزشک از روش های زیر برای تشخیص کبد چرب در کودک شما استفاده کند:
1. سونوگرافی:
پزشک می تواند از تکنیک تصویربرداری که محبوب و آسان برای بچه ها است، برای تشخیص کبد چرب در کودک استفاده کند. او ممکن است با این روش نشانه ای از التهاب، زخم و اسکار کبد را که نشان دهنده انباشته شدن غیر طبیعی چربی در کبد کودکان است، پیدا نماید.
2. نمونه برداری از کبد:
پزشک ممکن است یک نمونه کوچک از بافت کبد کودک شما را با استفاده از یک سوزن ویژه و مخصوص که برای این کار طراحی شده بردارد و با بررسی علائم سلول های آسیب دیده و نگاه به درون آن ها، بیماری را تشخیص دهد.
3. تست های آزمایشگاهی:
ممکن است پزشک به فرزندتان انجام برخی آزمایشات خون و ادرار را برای بررسی افزایش آنزیم های کبدی در او توصیه کند. او همچنین ممکن است تست گلوکز خوراکی را بر روی کودک شما انجام دهد و مقاومت بدن او به انسولین و دیابت را بررسی کند.
درمان کبد چرب چگونه است؟
گزینه های درمانی مخصوصی برای این بیماری وجود ندارد. ولی در زیر برخی از راه های ارائه شده که توسط آن می توانید کودک خود را از کبد چرب حاد محافظت کنید، آورده شده است:
1. کاهش وزن کودک :
به کودک خود یاد دهید که همیشه به دنبال یک روال طبیعی ورزش و کاهش وزن در خود باشند. مبارزه با چاقی می تواند فرزند شما را از تهدید ابتلا به این اختلال کبدی دور نگه دارد.
2. مصرف یک رژیم غذایی سالم:
هیچ چیزی مانند یک رژیم غذایی سالم و متعادل نمی تواند در حفظ سلامت کودکان به کار آید. از کودکتان بخواهید که یک رژیم غذایی متعادل را دنبال کند و از خوردن وعده های غذایی بیشتر و اضافی صرف نظر کند.
3. کاهش مصرف کربوهیدرات ها:
اگرکودک عزیز شما با داشتن ذخایر چربی در کبد خودش روبه رو است، پس به هیچ وجه نباید از کربوهیدرات های کامل در وعده های غذایی او استفاده کند. همچنین، کاهش مصرف غذاهای شیرین و نوشابه های گازدار می تواند کمک شایانی به کودک شما کند.
منبع : سایت نی‌نی بان
کبد چرب کودکان
کبد چرب کودکان
نارسایی كلیه كودكاننارسایی كلیه كودكان

نارسایی كلیه كودكان بیماری ‌های کلیوی بی ‌سر و صدا می ‌آیند و تا مراحل پیشرفته خاموش بوده و علامت خاصی ندارند. نارسایی كلیه كودكان


هپاتیت در کودکانهپاتیت در کودکان

هپاتیت در کودکان شایع ترین علت هپاتیت ( التهاب کبد ) عفونت ویروسی است. چندین نوع ویروس می تواند موجب این بیماری عفونی شود. ویروس های مولد هپاتیت ب و هپاتیت ث ، ممکن است از مادر ناقل ویروس به نوزاد منتقل شوند. هپاتیت در کودکان


استفراغ در کودکاناستفراغ در کودکان

استفراغ در کودکان خارج شدن ناگهانی و همراه با فشار مواد غذایی از معده را استفراغ می گویند.بعضی از کودکان قبل از استفراغ دچار حالت تهوع (دل بهم خوردن) میگردند.تهوع و استفراغ یکی از علائم شایع اختلال دستگاه گوارش میباشد. استفراغ در کودکان


بی‌اشتهایی عصبی در کودکانبی‌اشتهایی عصبی در کودکان

بی‌اشتهایی عصبی در کودکان کودک آنلاین: اگرچه بی‌اشتهایی عصبی (آنورکسیانرووزا) و بولیمیا معمولاً در دورۀ بلوغ یا پس‌ازآن مشاهده می‌شوند، ولی پایۀ این مجموعه اختلالات زودتر گذاشته می‌شود. هر دو حالت برای بدن زیان‌بار است و حتی می‌توانند به اختلالات رفتاری تهدیدکنندۀ زندگی بینجامند. بی‌اشتهایی عصبی در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران