کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
سوختگی کودکان و تدابیر پیشگیری از آنها
سوختگی کودکان و تدابیر پیشگیری از آنها سوختگی شایع ترین آسیب کودکان کوچک تر از 4 سال است که ناشی از تماس بدن آنها با آب داغ و چای داغ ، مایع سوزاننده ، حرارت ، بخار و وسایل الکتریکی می باشد. سوختگی با مایعات داغ معمولا هنگام غذا خوردن اتفاق می افتد. کودک در آشپزخانه است ناگهان زنگ تلفن به صدا در می آید و مادر از کودک دور می شود و کودک با دست زدن به وسایل آشپزخانه دچار سوختگی میشود. سوختگی کودکان و تدابیر پیشگیری از آنها

سوختگی کودکان و تدابیر پیشگیری از آنها
( سوختگی با آب جوش ، چای و شیرداغ ، روغن داغ ، مواد سوزاننده و وسایل الکتریکی )
سوختگی شایع ترین آسیب کودکان کوچک تر از 4 سال است که ناشی از تماس بدن آنها با آب داغ و چای داغ ، مایع سوزاننده ، حرارت ، بخار و وسایل الکتریکی می باشد. سوختگی با مایعات داغ معمولا هنگام غذا خوردن اتفاق می افتد. کودک در آشپزخانه است ناگهان زنگ تلفن به صدا در می آید و مادر از کودک دور می شود و کودک با دست زدن به وسایل آشپزخانه دچار سوختگی میشود.
میزان و شدت سوختگی :
شدت و ارزیابی سوختگی بستگی به وسعت ، محل و عمق سوختگی دارد. هرچه وسعت سوختگی بیشتر باشد سوختگی بدتر می باشد.وسعت کف دست کودک در حدود 1 درصد سطح بدن اوست بنابراین میزان سوختگی بدن را میتوان با این معیار اندازه گیری کرد. اگر سوختگی در صورت ، دست ها و پاها و اعضای تناسلی باشد شدیدتر خواهد بود.
سوختگی جزئی و سطحی و سوختگی وسیع :
اگر پوست بدن کودک در نتیجه ی سوختگی در حدود 2 تا 3 سانتی متر قرمز شده باشد آن را سوختگی جزئی می نامند. این نوع سوختگی را به سادگی میتوان در خانه درمان کرد. اگر سوختگی بیش از آن باشد سوختگی وسیع می باشد و خطرناک است زیرا در نتیجه ی این نوع سوختگی آب بدن کودک کم می شود و همچنین در محل سوختگی عفونت ایجاد میشود.
چه اقداماتی برای سوختگی جزئی میتوان انجام داد؟
1-    محل سوختگی را بلافاصله زیر شیر آب سرد که آب به آهستگی روی محل سوختگی می ریزد ، بگیرید تا سرد شود، یا پارچه ای را در آب سرد فرو ببرید و یا مقداری یخ داخل کیسه ی پلاستیکی بریزید و روی محل سوختگی قرار دهید. این عمل باعث می شود که محل سوختگی تاول نزند و درد محل سوختگی نیز کم شود.
2-    اگر در محل سوختگی تاول به وجود آمد گاز تمیز یا پارچه ی تمیز روی آن قرار دهید و روی آن را با باند بپیچید یا با باند چسب دارثابت نمایید. هیچگاه کرم یا لوسیون روی تاول نمالید.
چه اقداماتی برای سوختگی وسیع میتوان انجام داد؟
1-    بلافاصله تمام لباس هایی که به وسیله ی آب جوش ، چای ، روغن داغ یا مواد سوزاننده و غیره خیس شده است را از تن کودک دور کنید. سعی کنید لباس های مزبور به قسمت های دیگر بدن کودک تماس پیدا نکند. اگر درآوردن لباس های کودک مشکل است آنها را با قیچی بچینید.اگر قسمتی از لباس ها به پوست قسمت های سوخته شده چسبیده است آن را از پوست دور نکنید.
2-    قسمت های سوخته شده را در آب سرد فرو ببرید یا زیر شیر آب سرد قرار دهید یا پارچه ی نرم ( ملافه یا روبالشی ) را در آب سرد فرو کنید و روی محل سوختگی را بپوشانید. پارچه ی سرد شده را روی محل زخم مالش ندهید.اگر مایع شیمیایی سوزاننده ، پوست بدن کودک را سوزانده است محل سوختگی را با مقدار زیاد آب سرد بشویید و سعی کنید آن مایع شیمیایی به قسمت های دیگر پوست بدن نریزد.
3-    محل سوختگی را با پارچه ی تمیز به صورت شل و آزاد بپوشانید یا دست یا پای سوخته شده را داخل کیسه ی پلاستیکی تمیز نمایید.
4-    کودک را هرچه زودتر به مراکز درمانی که مخصوص سوختگی است یا بیمارستان برسانید.
پیشگیری از سوختگی :والدین و اعضای دیگر خانواده با نظارت کامل کودکان در خانه و محیط زندگی میتوانند از سوختگی کودکان پیشگیری کنند.
•    به کودک باید یاد دهید که داغ بودن یعنی چه . کودک را نزدیک کتری برقی گرم یا رادیاتور گرم ببرید و دست او را به آن نزدیک کنید تا او احساس کند داغ بودن ، دست او را می سوزاند تا کمتر به وسایل داغ نزدیک شود
•    در آشپزخانه مادر باید غذای خود را در قسمت عقب اجاق برقی یا گازی بپزد و هنگام پختن غذا بر کودک نظارت کند. غذای پخته شده را لبه ی گاز یا میز غذاخوری قرار ندهد.
•    چای گرم و داغ را روی لبه ی میز غذا یا پیشخوان آشپزخانه قرار ندهید. روی میز غذا پارچه پهن نکنید زیرا کودک پارچه را می کشد و غذای گرم و داغ را روی خودش می ریزد.
•    جلوی رادیاتورها ، بخاری برقی و بخاری گازی محافظ قرار دهید.
•    هنگام کار کردن با اتوی برقی و بعد از آن کودک را در اتاق دیگری نگه دارید.
•    محل پریزهای برق را با پوشش های پلاستیکی مخصوص بپوشانید.
منبع : کتاب من و کودک من
سوختگی کودکان و تدابیر پیشگیری از آنها

سوختگی و کودکانسوختگی و کودکان

سوختگی و کودکان کودک آنلاین: سوختگی در کودکان بسیار شایع است. در سال 1989، حدود 500 هزار مورد سوختگی در کودکان گزارش گردید که متوسط سن سوختگی را 32 ماهگی اعلام کرده بودند. اهمال در مراقبت از کودکان و بی‌دقتی در هنگام جابه‌جایی مواد و مایعات داغ از شایع‌ترین دلایل سوختگی آنان بوده است. از عوامل دیگر سوختگی می‌توان به آتش‌سوزهای ناشی از سیم‌کشی اشتباه در وسایل الکتریکی، خاموش نکردن ته سیگار و انبار کردن نامناسب مواد شیمیایی آتش‌زا اشاره کرد. سوختگی و کودکان


آفتاب سوختگی کودکانآفتاب سوختگی کودکان

آفتاب سوختگی کودکان پوست بدن شیرخواران و کودکان نسبت به اشعه ی ماوراء بنفش آفتاب بسیار حساس است. آفتاب سوختگی کودکان


سوختگی ادراری بر اثر پوشکسوختگی ادراری بر اثر پوشک

سوختگی ادراری بر اثر پوشک ساییدگی پوست بر اثر استفاده از پوشک میتواند از حد بسیار ناچیزی ، یعنی یک قرمزی مختصر تا زخم های جدی و خونریز متفاوت باشد. بعضی از کودکان که حساس ترند ، همیشه به آن مبتلا میشوند ؛ در حالی که برخی دیگر به ندرت به آن دچار میشوند. سوختگی ادراری بر اثر پوشک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران
    به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید