کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

1
تأخیر کلامی کودکان
تأخیر کلامی کودکان :نباید تأخیر در رشد گفتار را با تأخیر در یادگرفتن صحبت کردن به طور قابل‌فهم اشتباه کرد تأخیر در رشد گفتار به معنی تأخیر در شروع بیان کلمات منفرد با معنی و پس از آن کنار هم گذاشتن دو یا سه کلمه‌ی با معنی است تکلم به صورت قابل‌فهم پدیده‌ای است که به تدریج ظاهر می‌شود و نقایص کلامی خفیف در کودکان خردسال بسیار شایع است. تأخیر کلامی کودکان

تأخیر کلامی کودکان
نباید تأخیر در رشد گفتار را با تأخیر در یادگرفتن صحبت کردن به طور قابل‌فهم اشتباه کرد تأخیر در رشد گفتار به معنی تأخیر در شروع بیان کلمات منفرد با معنی و پس از آن کنار هم گذاشتن دو یا سه کلمه‌ی با معنی است تکلم به صورت قابل‌فهم پدیده‌ای است که به تدریج ظاهر می‌شود و نقایص کلامی خفیف در کودکان خردسال بسیار شایع است.
علل تأخیر کلامی کودکان
شایع‌ترین شکل گفتار نامفهوم نوک زبانی صحبت کردن است.این مرحله‌ای است که بسیاری از اطفال هنگامی که شروع به صحبت کردن می‌کنند آن را طی می‌کنند.علت آن بیرون زدن زبان از بین دندان‌ها در زمان تلفظ حرف (س) است و تقریباً همیشه بدون درمان از بین می‌رود ولی شما می‌توانید با آگاه کردن کودک از زبانش و حرکات آن با دادن غذاهایی به او که نیاز به لیسیدن یا مکیدن دارند به فرزند خود کمک کنید از این نقیصه اجتناب کند.
احتمالاً شایع‌ترین علت تأخیر در رشد گفتار صحبت نکردن با کودک آواز نخواندن برای او  بازی نکردن همراه با اوست.تمام کودکان به طور طبیعی تمایل دارند در فعالیت‌های بزرگ‌ترها شرکت کنند و اگر شما با کودکتان زیاد حرف بزنید تمایل بسیار زیادی برای شرکت در گفتگو با شما خواهد داشت.
کودکانی که دیر زبان‌باز می‌کنند به طور کلی در خانواده‌هایی زندگی می‌کنند که در آن‌ها بی‌ثباتی احساسی بیشتر میل به کمال‌گرایی افزون‌تر والدینی که فعالیت‌ها و استقلال کودک را محدود می‌کنند و تقریباً همیشه نوعی حمایتگری مفرط دیده می‌شود.
این نوع خانواده مولد سردرگمی و تنش است نارضایتی و انتقاد والدین نیز می‌تواند سبب عقب افتادن رشد گفتار گردد و خیلی وقت‌ها با ورود یک طفل جدید گفتار کودک با اشکال مواجه می‌شود.
حتی اگر فرزندان دیگری هم دارید برای یاددادن حرف زدن به کودکتان به آن‌ها تکیه نکنید کودک حرف زدن را بیشتر از والدین خود می‌آموزد تا برادرها و خواهرهای بزرگ‌تر هر یک از والدین می‌تواند به وسیله‌ی حرف زدن با کودک و خواندن برای او کمک موثری به رشد گفتار وی نمایند.
کم شنوایی می‌تواند منجر به تأخیر در رشد گفتاری شود و به این دلیل است که آزمودن شنوایی بسیار حائز اهمیت است اگر کودک ناشنوا باشد حرف زدن را یاد نمی‌گیرد.برخی از مراحل مهم در اوایل رشد زبان
اصطلاح زبان به هر نوع سیستم ذخیره‌سازی یا تبادل اطلاعات اطلاق می‌گردد.بنابراین نه تنها گفتار بلکه گوش دادن درک مطلب و ارتباط برقرار کردن با استفاده از شیوه‌های بصری مانند لبخند زدن یا شناختن اشخاص یا اشیا آشنا را نیز در برمی‌گیرد.حتی شاید تقلید یا انجام اطوار و اشارات نیز جزیی از پدیده‌های زبانی باشند.
تفاوت‌های کلامی کودکان
معمولاً زمان به حرف افتادن و گسترش درک واژگان هر کودک با کودک دیگر متفاوت است و این موضوع نباید باعث نگرانی والدین شود اما اگر حرف زدن کودک بیش از حد معمول تأخیر داشته باشد باید هم زمان با بررسی جدول رشدی توانایی‌های مختلف کودکان زمان تکلم او و همچنین دامنه واژگانش هم بررسی شود.
پسرها در مقایسه با دخترها دیرتر حرف زدن را آغاز می‌کنند.اما اگر به هر دلیل احساس می‌کنید کودک در رابطه با حرف زدن مشکل دارد حتماً به پزشک مراجعه کنید و زمان بیشتری را به حرف زدن با او اختصاص  دهید.
شاید کم حرفی کودک به نوعی اعتراضی به کم رنگ بودن حضور شما نزد او باشد. مثلاً وقتی از صبح تا غروب تنها مانده است این حق اوست وقتی او را می‌بینید بیشتر برایش وقت بگذارید و با او به شیوه خودش بازی کنید حرف بزنید و وقت بگذارید.
نکاتی که شما باید در رابطه با تأخیر در گفتار کودکان بدانید:
1-    یکی از بهترین راه‌های تسریع رشد گفتار زیاد صحبت کردن با کودکان است.
2-    قبل از این که از تأخیر رشد گفتاری نگران شوید از شوهر و اعضای خانواده‌تان بپرسید با چه سرعتی شروع به حرف زدن کرده‌اند زیرا غالباً تأخیر در رشد گفتاری علت موروثی دارد.
3-    دخترها معمولاً زودتر از پسرها صحبت می‌کنند و دوزبانه بودن سبب تأخیر گفتار نمی‌گردد.
4-    لکنت زبان جز در موارد بسیار شدید در رشد گفتار اشکالی ایجاد نمی‌کند.سوء رفتار با کودک تقریباً همیشه رشد گفتار را به تعویق می‌اندازد.
منبع: کتاب همه کودکان باهوش‌اند اگر...
تأخیر کلامی کودکان
مسیر رشد زبان در کودکمسیر رشد زبان در کودک

مسیر رشد زبان در کودک کودک آنلاین: مسیر رشد زبان در کودک بسیار آهسته است و در حقیقت دو مرحله ضبط و هضم پیش خواهد آمد. حدود 18 ماهگی کودک کلمات را به درستی ادا می کند و بین 50 تا 100 لغت را استفاده می کند و در دو سالگی این کلمات به 200 لغت می رسد


اصلاح رفتار کودک (لکنت زبان)اصلاح رفتار کودک (لکنت زبان)

اصلاح رفتار کودک (لکنت زبان) کودکان، موقع به حرف آمدن، شیرین زبان شده، برخی حروف را به خوبی ادا نمی کنند که این امر موجب می شود جذاب تر و قشنگ به نظر آیند. در نتیجه، اطرافیان از این طرز صحبت، لذت برده یا با خنده و تاکید بر تکرار آن، این رفتار را در کودک تقویت می کنند و یا تلفظ درست آن را به او گوشزد کرده، اصرار می کنند که آن را اصلاح کند.


پرورش زبان کودک سه سالهپرورش زبان کودک سه ساله

پرورش زبان کودک سه ساله کودک آنلاین: استفادۀ پیچیده‌تر از زبان، یکی از نمادهای سه سالگی کودک است. در طول چهارمین سالِ زندگی، زبان به گونۀ بسیار شگرف و برجسته و شاخصی به رشد خود ادامه می‌دهد. پرورش زبان کودک سه ساله


اختلالات زبانی در کودکاناختلالات زبانی در کودکان

اختلالات زبانی در کودکان کودک آنلاین: یکی از رایج‌ترین ویژگی‌های دانش‌آموزانی که در یادگیری ناتوان هستند، اختلال در توان صحبت کردن آن‌ها است. این اختلال کل برنامه‌های درسی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. شاگردی که در زبان گفتاری خود اختلال دارد، خواندن را به‌سختی فرامی‌گیرد و در این صورت، قدرت نوشتاری او نیز دچار اختلال می‌شود. اختلالات زبانی در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران