کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

1
شکستگی و دررفتگی کودکان
شکستگی و دررفتگی کودکان کودک آنلاین: شکستگی استخوان در کودکان معمولاً در دست‌وپا و استخوان ترقوه رخ می‌دهد. دررفتگی وقتی رخ می‌دهد که رباط‌های نگه‌دارندۀ مفصل کشیده یا پاره شوند، و استخوان‌ها از جای خود خارج شوند. شایع‌ترین دررفتگی در کودکان در مفصل آرنج رخ می‌دهد. شکستگی و دررفتگی کودکان

شکستگی و دررفتگی کودکان
کودک آنلاین: شکستگی استخوان در کودکان معمولاً در دست‌وپا و استخوان ترقوه رخ می‌دهد. دررفتگی وقتی رخ می‌دهد که رباط‌های نگه‌دارندۀ مفصل کشیده یا پاره شوند، و استخوان‌ها از جای خود خارج شوند. شایع‌ترین دررفتگی در کودکان در مفصل آرنج رخ می‌دهد. هنگام دررفتگی مفصل، ممکن است شکستگی استخوان نیز رخ دهد. شکستگی و دررفتگی معمولاً در اثر افتادن، فعالیت‌های ورزشی یا سوانح رانندگی رخ می‌دهد.
علائم
شکستگی جزئی (مو برداشتن استخوان) ممکن است موجب علائم خفیفی شود و با کشیدگی عضله یا رباط‌ها اشتباه شود. شکستگی‌ها و دررفتگی‌های شدیدتر ممکن است موجب علائم زیر شود:
•    درد شدید؛ به‌طوری‌که کودک عضو صدمه‌دیده را بی‌حرکت نگه می‌دارد.
•    دردناکی فوق‌العاده؛
•    تورم و تغییر رنگ پوست در محل آسیب
•    تغییر شکل مشهود
شکستگی و دررفتگی ممکن است به بافت‌ها، عصب‌ها ورگه‌ای خونی پیرامون محل مربوطه آسیب برساند. اگر استخوان شکسته پوست را پاره کند، احتمال عفونت وجود خواهد داشت.
آیا باید به پزشک مراجعه کرد؟
اگر احتمال صدمه به گردن یا کمر می‌رود، کودک را حرکت ندهید و آمبولانس خبر کنید. اگر احتمال شکستگی یا دررفتگی بخش دیگری از بدن می‌رود، کودک را فوراً به بیمارستان برسانید یا آمبولانس بخواهید. در مدت انتظار برای آمبولانس، دست و پای‌شکسته را تثبیت کنید.
پزشک چه‌کاری ممکن است انجام دهد؟
از محل آسیب‌دیده عکس‌برداری خواهد شد تا معلوم شود که شکستگی یا دررفتگی در استخوان وجود دارد یا خیر، و محل دقیق آسیب و شدت آن معلوم شود. پزشک ممکن است بیهوشی موضعی یا عمومی ایجاد کند و استخوان‌ها را درصورتی‌که جابجا شده باشند در جای صحیح خود قرار دهد. در بعضی از موارد برای قرار دادن استخوان‌ها در محل صحیح آن‌ها و ترمیم بافت‌های پیرامونی، ممکن است جراحی لازم باشد.
ممکن است پزشک دست و پای آسیب‌دیده را گچ یا آتل بگیرد تا استخوان‌ها تا زمان بهبودی در محل صحیح خود بمانند. گاهی نیز از کشش استفاده می‌شود. در برخی از موارد، پیچ، میله، پین یا صفحات فلزی در داخل عضو کار گذاشته می‌شود تا استخوان‌ها را در محل خود نگه‌دارند.
شکستگی در کودکان بسیار سریع‌تر از بزرگسالان بهبود می‌یابد. استخوان کوچکی که وزنی را تحمل نمی‌کند، مانند استخوان انگشت، ممکن است ظرف یک تا دو هفته بهبود یابد.
بهبودی استخوان‌هایی که وزن بدن را تحمل می‌کنند، مانند استخوان‌های پا، ممکن است بسیار بیشتر طول بکشد. دررفتگی معمولاً ظرف یک یا دو هفته بهبود می‌یابد.
به‌محض اینکه استفاده از عضو آسیب‌دیده خطری برای کودک نداشته باشد، ورزش‌درمانی برای جلوگیری از سفت و ضعیف شدن عضله و مفاصل تجویز می‌شود.
چشم‌انداز
اگر استخوان‌ها به‌طور صحیح در محل خود قرار داده شوند و تثبیت شوند تا حرکت نکنند، شکستگی یا دررفتگی قاعدتاً بهبود کامل خواهد یافت. اما ممکن است رفع سفتی عضو مربوطه چند هفته یا چند ماه طول بکشد و احتمال آرتریت در زندگی آینده افزایش خواهد یافت.
منبع: همه کودکان سالم‌اند اگر ...
شکستگی و دررفتگی کودکان

مشکلات شایع استخوان بندی نوزادان، شیرخواران و کودکانمشکلات شایع استخوان بندی نوزادان، شیرخواران و کودکان

مشکلات شایع استخوان بندی نوزادان، شیرخواران و کودکان تغییر شکل زانو و ساق پاها این نوع انحراف پا در نوزادان، شایع و طبیعی است و با رشد کودک بهبود می یابد و تصویربرداری ضرورت ندارد. پدر و مادر باید بدانند اگر ساق پای نوزاد آنها به شکل پرانتز است، مهم نیست و زمان لازم است تا بهبود یابد. مشکلات شایع استخوان بندی نوزادان، شیرخواران و کودکان


گرفتگی عضله در کودکان گرفتگی عضله در کودکان

گرفتگی عضله در کودکان شروع گرفتگی عضله ، یعنی انقباض شدید و دردناک ماهیچه ، معمولا ناگهانی و شدید است. البته گرفتگی معمولا بیش از چند دقیقه طول نمی کشد. ماهیچه ی گرفته شده ، هم درد می کند و هم سخت و کشیده میشود و ممکن است توده ی منقبض یا تغییر شکل عضله در محل مربوطه مشهود باشد. گرفتگی عضله در کودکان


کشیدگی عضله و رباط ها در کودکانکشیدگی عضله و رباط ها در کودکان

کشیدگی عضله و رباط ها در کودکان گاهی یکی از عضله ی بدن بیش از حد کشیده می شود و بعضی از الیاف ماهیچه صدمه می بیند. گاهی نیز یک یا چند رباط ( نوارهای الیافی که استخوان ها را در مفصل به هم وصل می کنند ) در یکی از مفاصل بیش از حد کشیده یا پاره می شود. این کشیدگی ها اغلب در اثر افتادن یا فعالیت جسمانی شدید رخ می دهد. کشیدگی عضله و رباط ها در کودکان


آسیب پیچ خوردگی مفصل و رگ به رگ شدن در کودکانآسیب پیچ خوردگی مفصل و رگ به رگ شدن در کودکان

آسیب پیچ خوردگی مفصل و رگ به رگ شدن در کودکان کلمات رگ به رگ شدن و پیچ خوردگی اصطلاحاتی است که برای پارگی وترها ، رباط ها و عضلات به کار می رود. عضلات عامل حرکات روزانه ی ما نظیر صحبت کردن ، خوردن ، راه رفتن ، بلند شدن و دویدن هستند. آسیب پیچ خوردگی مفصل و رگ به رگ شدن در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران