کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
شب ادراری در کودکان
شب ادراری در کودکان :شب ادراری یک مشکل شایع می‌باشد.سنی که در آن کودکان شب‌ها ادرار خود را کنترل می‌کنند بسیار متغیر است.تعداد بسیار کمی از کودکان می‌توانند عملکرد مثانه‌ی خود را قبل از سه سالگی کنترل کنند.کنترل قابل‌اطمینان در شبانه‌روز ممکن است در زمانی بین سه تا هفت سالگی حاصل شود.معمولاً علتی برای نگرانی وجود ندارد مگر اینکه کودک شما پس از هفت سالگی هنوز شب‌ها خود را خیس کند یا پس از مدتی طولانی کنترل ادرار (6تا12 ماه) مجدداً شروع به شب ادراری نماید. شب ادراری در کودکان

شب ادراری در کودکان
شب ادراری یک مشکل شایع می‌باشد.سنی که در آن کودکان شب‌ها ادرار خود را کنترل می‌کنند بسیار متغیر است.تعداد بسیار کمی از کودکان می‌توانند عملکرد مثانه‌ی خود را قبل از سه سالگی کنترل کنند.کنترل قابل‌اطمینان در شبانه‌روز ممکن است در زمانی بین سه تا هفت سالگی حاصل شود.معمولاً علتی برای نگرانی وجود ندارد مگر اینکه کودک شما پس از هفت سالگی هنوز شب‌ها خود را خیس کند یا پس از مدتی طولانی کنترل ادرار (6تا12 ماه) مجدداً شروع به  شب ادراری نماید.
علت شب‌ادراری در کودکان چیست؟
در بیشتر موارد شب ادراری از تأخیر در بلوغ اعضای دستگاه عصبی که مثانه را کنترل می‌کنند ناشی می‌شود. شب ادراری ممکن است در صورت ابتلای کودک به عفونت مجاری ادرار یا اضطراب نیز بروز کند. در مواردی نادر  یک نقص مادرزادی مجرای ادراری یا دیابت قندی علت آن است.
آیا باید به پزشک مراجعی کرد؟
اگر نگران شب‌ادراری کودک خود هستید  خصوصاً اگر هفت سال یا بیشتر سن دارد  وقت معاینه پزشکی بگیرید. همچنین اگر کودک شما مدتی طولانی شب‌ها ادرار خود را کنترل می‌کرده است  باید او را نزد پزشک ببرید. پزشک کودک را معاینه خواهد کرد و دستور آزمایش ادرار را برای عفونت یا دیابت خواهد داد.چه کمکی می‌توانم بکنم؟
1.      اگر کودک عادت کند در مواقع منظمی در طول روز و درست قبل از رفتن به رختخواب ادرار کند  ممکن است احتمال شب‌ادراری کمتر شود.
2.      اگر کودک رختخواب خود را خیس کرد  او را تنبیه نکنید  زیرا ممکن است این کار اضطراب او را بیشتر کند و مسئله را بدتر سازد.
3.      می‌توانید تقویمی روی دیوار نصب کنید که کودک هر شبی که خود را خیس نکرد یک ستاره در کنار آن روز بگذارد. این کار ممکن است به کودک انگیزه مثبت بدهد. بعضی کودکان فقط با استفاده از همین روش به مدت چند هفته و بدون هیچ‌گونه درمان دیگری  کاملاً موفق به کنترل ادرار خود می‌شوند. اما اگر با توجه به اینکه تقویم نتایج منفی را نیز نشان می‌دهد  کودک دلسرد می‌شود. این روش را ادامه ندهید.
4.      می‌توانید از زنگ اخطار شب‌ادراری استفاده کنید. این وسیله یک آشکارساز دارد که زیر تشک گذاشته می‌شود و هر وقت ادرار با آن تماس یابد زنگ می‌زند. زنگ کودک را بیدار می‌کند  کودک ادرار خود را متوقف می‌کند و به توالت می‌رود. مقدار ادرار دفع شده قبل از بیدار شدن کودک به تدریج کمتر و کمتر می‌شود. پس از چند ماه  بیشتر کودکان قبل از به صدا درآمدن زنگ بیدار می‌شوند یا سراسر شب را بدون خیس کردن رختخواب می‌خوابند. اگر کودک به  مدت 6 هفته شب‌ها خشک بود  می‌توانید زنگ را بردارید. اما اگر شب‌ادراری مجدداً رخ داد از زنگ استفاده کنید.
•        اگر یک علت جسمانی برای شب‌ادراری شناسایی شود  درمان ارائه خواهد شد. مثلاً در صورت وجود عفونت در مجاری ادراری ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود.
•        همیشه باید کودک را برای شب‌هایی که خود را خیس نکرده است تحسین کنید.
•        بیشتر کودکان بدون درمان بهبود می‌یابند.
•        کودکانی که تحت درمان قرار می‌گیرند اغلب ظرف چند ماه بهبود می‌یابند.
•        هر قدر سن کودک بالاتر باشد  ممکن است بهبودی او بیشتر به طول انجامد.
منبع :کتاب همه کودکان سالم‌اند اگر...
شب ادراری در کودکان
درمان شب ادراری کودکان سه تا شش ساله – بخش اولدرمان شب ادراری کودکان سه تا شش ساله – بخش اول

درمان شب ادراری کودکان اگر کودک از دوران شیرخواری به‌بعد دچار شب ادراری بوده و پزشک هم تشخیص داده است که عفونت یا ضایعات عضوی دستگاه ادراری و یا بیماری موجب شب ادراری او نشده و مسئلۀ روانی و احساس عدم آرامش و یا از دست دادن علاقۀ پدر و مادر نسبت به کودک در کار نیست، پدر و مادر باید با توجه به سن کودک نسبت به درمان شب ادراری او اقدام نمایند. درمان شب ادراری کودکان


شب ادراری کودکانشب ادراری کودکان

شب ادراری کودکان شب ادراری عبارت است از دفع غیرارادی ادرار هنگام خواب بعد از سنی که معمولاً کنترل ادرار در کودکان برقرار می‌شود. چون زمان کنترل ادرار در همۀ کودکان یکسان نیست، بنابراین اگر کودکی بعد از سن پنج سالگی هنوز شب در رختخواب خود ادرار می‌کند، دچار شب ادراری است. شب ادراری کودکان


راه های درمان شب ادراری کودکانراه های درمان شب ادراری کودکان

راه های درمان شب ادراری کودکان آموزش مناسب آداب تخلیه به همراه تقویت والدین به خصوص در بی اختیاری های اولیه ، ضروری است که صورت گیرد. اگر چنین آموزشی داده نشده است ، باید والدین و کودک در این زمینه ارشاد و راهنمایی شوند. راه های درمان شب ادراری کودکان


مشکل شب ادراری در کودکانمشکل شب ادراری در کودکان

مشکل شب ادراری در کودکان کودک آنلاین: شب ادراری یا ناتوانی در کنترل ادرار مشکلی رایج در میان کودکان محسوب می شود و درک، پیشگیری و حتی اصلاح آن نیز بسیار مشکل است. مشکل شب ادراری در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران