کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

2
آسیب های چشمی در کودکان
آسیب های چشمی در کودکان 1- بعد از پاشیده شدن هر گونه ماده شیمیایی به چشم آن را خیلی زیاد و به مدت طولانی بشویید. آسیب های چشمی در کودکان

آسیب های چشمی در کودکان
یادآوری نکات مهم
1-    بعد از پاشیده شدن هر گونه ماده شیمیایی به چشم آن را خیلی زیاد و به مدت طولانی بشویید.
2-    چنانچه کودک بعد از ضربه دچار مشکلات بینایی شود حتما برای معاینه باید به چشم پزشک مراجعه کرد.
3-    هنگام انجام فعالیت هایی که برای چشم خطرناک است حتما از عینک ایمنی استفاده کنید.
چشم از طریق گوناگون آسیب می بیند. این آسیب ممکن است به دلیل ضربه ی مستقیم ناشی از مشت ، انگشت یا اجسام تیز و یا پاشیده شدن چیزی به داخل آن باشد.
آسیب های ناشی از پاشیده شدن مواد به داخل چشم
صلبیه یا بافت سفید خارجی چشم توسط یک لایه ی محافظتی نازک به نام ملتحمه پوشیده شده است. روی مردمک – یعنی سوراخی که در مرکز قسمت رنگی چشم یا عنبیه قرار دارد – بافت شفاف قرنیه واقع شده که اجازه ی عبور نور را از مردمک می دهد.
قرنیه به آسیب های ناشی از پاشیده شدن مواد شیمیایی به چشم به خصوص مواد اسیدی و قلیایی بسیار حساس است. در صورت تماس مواد قلیایی با چشم ، آسیب های خطرناکی به آن وارد می شود. همیشه به برچسب های مواد شیمیایی توجه کنید و از میزان خطر و سمی بودن آن برای چشم آگاه شوید.
در صورت پاشیده شدن ماده ای به چشم دستورات ایمنی روی برچسب را انجام دهید. چشم را با مقدار زیادی آب بشویید. هر چه شستشو بیشتر باشد بهتر است. از هر منبع آبی در خانه ، شیر آب ، بطری ، آب حوض و آب نهر و.. میتوان استفاده کرد.
مواد شوینده یا اسیدی در عرض چند دقیقه به چشم آسیب می رسانند و هر تاخیری در شستشوی چشم به وخامت بیشتر آسیب می انجامد. باید به مدت 15 دقیقه شستشو را ادامه داد. در همین زمان باید ماده ی آسیب رسان را برای شناسایی نوع آن به مرکز سم شناسی فرستاد. چنانچه هنوز درباره ی نوع و میزان سمی بودن ماده ی مذکور شکی باقی است بیمار را به نزدیک ترین مرکز اورژانس انتقال دهید.سوختگی ها
با اینکه سوختگی چشم نادر است اما گاهی برای کودکان اتفاق می افتد. یکی از انواع شایع آن سوختگی با آتش سیگار است. شخص بزرگسالی که سیگار خود را در دست دارد و آن را پایین و در حد لگن خود گرفته است ممکن است غفلتا سیگار را به چشم کودک نزدیک کند و کودک با حرکتی ناگهانی با آتش سیگار برخورد کند.
قطرات آب داغ نیز سبب سوختگی چشم می شود. هر کودکی که دچار سوختگی چشم شده و یا از درد آن شاکی است باید او را سریعا نزد پزشک برد. اگر به قرنیه آسیب رسیده باشد باید علاوه بر استفاده از آنتی بیوتیک موضعی چشم را ببندید و برای بررسی بیشتر به چشم پزشک مراجعه کنید.
آسیب های ناشی از اجسام برنده
تمام اجسام برنده میتوانند به چشم کودک آسیب برسانند. جسم برنده به دنبال ضربه ی شدید وارد چشم شده و منجر به آسیب جدی آن و یا کوری میگردد. اگر جسم برنده ای داخل چشم شود و کودک از درد دائم چشم یا اختلال بینایی مانند دوبینی یا تاری دید و یا خونریزی چشم شکایت کند یا حتی احساس کند که جسمی خارجی در چشم اوست لازم است توسط پزشک تحت معاینه و درمان قرار گیرد.
آسیب های اجسامی که تیز نیستند
این نوع آسیب ها در هنگام دعوا و یا در زمینهای ورزشی اتفاق می افتند. به این صورت که کودکی با جسمی که تیز هم نیست ضربه ای به چشم دوستش وارد می کند. چنین ضربه هایی ممکن است باعث آسیب به خود کره چشم و یا استخوان های اطراف آن شود. در این موارد امکان ایجاد دوبینی وجود دارد و یا ظاهر چشم طبیعی به نظر نمی رسد. در پی چنین ضرباتی و در صورت وجود علائم مذکور حتما به پزشک مراجعه کنید.
پیشگیری
کمتر عضوی در بدن اهمیت چشم را دارد بنابراین باید در مراقبت از آن دقت کافی مبذول شود.
1-    اسباب بازی های پرتابی نظیر تیروکمان ، تفنگ ، دارت و مانند آنها را در اختیار کودک خود قرار ندهید.
2-    هنگام رنگ آمیزی ، سنباده زدن یا کارهایی از این قبیل از عینک ایمنی استفاده کنید. چنانچه کودکتان در موقع کار به شما نگاه می کند او را به حد کافی از محیط دور کنید. نوجوانانی هم که در حین کار به شما کمک میکنند باید از عینک ایمنی استفاده کنند.
3-    هنگام بازی بیسبال ، تکواندو و شمشیر بازی باید از کلاه های ایمنی – که کاملا گوشها و چشمها را می پوشاند- استفاده شود تا استخوان های اطراف چشم آسیب نبینند.
4-    در بازیهایی مانند اسکواش و تنیس نیز استفاده از کلاه های ایمنی با خصوصیات فوق الزامی است.
5-    به کودکان اجازه نزدیک شدن به مواد شیمیایی خطرناک را ندهید.
منبع : کتاب دستورات ایمنی و مراقبت از آسیب های کودکان
آسیب های چشمی در کودکان
عارضۀ چشمی در نوزادانعارضۀ چشمی در نوزادان

عارضۀ چشمی در نوزادان چشم های بسیاری از نوزادان چند روز پس از تولد کمی ورم می کنند. این عارضه به این دلیل ایجاد می شود که بلافاصله پس از تولد، برای جلوگیری از عفونت چشمی، در چشم های کودک دارو می ریزند.


چشم و بینایی کودکچشم و بینایی کودک

چشم و بینایی کودک تنها نکته ای که کودک هم چنان در آن ضعیف می ماند و تا 7 – 8 – 9 سالگی هم ممکن است هماهنگی ها و هارمونی لازم را نداشته باشد ، چشم است. چشم و بینایی کودک


اشکالات انکساری چشم در کودکاناشکالات انکساری چشم در کودکان

اشکالات انکساری چشم در کودکان این نوع اشکالات مربوط به مکانیسم چشم ها است و به سه نوع تقسیم می شود ، که همه ی آنها تا حدی موجب تاری دید می شود. این سه نوع اختلال عبارت اند از نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم . این اشکالات در بعضی خانواده ها شیوع بیشتری دارد. دوربینی و آستیگماتیسم اغلب از زمان تولد وجود دارد. اشکالات انکساری چشم در کودکان


تنبلی چشم کودکانتنبلی چشم کودکان

تنبلی چشم کودکان بسیاری از پدر و مادرها فقط در ایام مهرماه وضعیت چشم بچه خود را بررسی می‌کنند درحالی‌که باید از ابتدای تولد به بررسی وضعیت چشم کودک خود اهمیت بدهند تا درصورتی‌که مشکلی در سیستم بینایی وجود داشت به‌موقع آن را درمان کنند. تنبلی چشم کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران