کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
حساسیت یا آلرژی در کودکان
حساسیت یا آلرژی در کودکان حساسیت یا آلرژی حالتی است که دستگاه ایمنی کودک نسبت به عوامل مختلف (محیط ، غذا، دارو) واکنش غیرمعمول به وجود می آورد.نتیجه ی این واکنش غیرمعمول به وجود آمدن علائم مختف حساسیت میباشد اگر در خانواده ی کودک حساسیت یا آلرژی وجود داشته باشد احتمال اینکه کودک دچار نوعی آلرژی گردد بسیار زیاد است. حساسیت یا آلرژی در کودکان

حساسیت یا آلرژی در کودکان
حساسیت یا آلرژی حالتی است که دستگاه ایمنی کودک نسبت به عوامل مختلف (محیط ، غذا، دارو) واکنش غیرمعمول به وجود می آورد.نتیجه ی این واکنش غیرمعمول به وجود آمدن علائم مختف حساسیت میباشد اگر در خانواده ی کودک حساسیت یا آلرژی وجود داشته باشد احتمال اینکه کودک دچار نوعی آلرژی گردد بسیار زیاد است.
چطور کودک دچار آلرژی میشود؟
دستگاه ایمنی هر کودکی به طور طبیعی نسبت به عوامل مختلف مانند ویروس ها و باکتری ها و قارچ ها ایجاد پادتن میکند.بعضی از کودکان در برخورد با عواملی از قبیل ویروس ها، باکتری ها ،حشرات،گرد و غبارخانه (مایت ها بندپایانی که دارای جثه ریز و بدن شفاف یا نیمه شفاف هستند) گرده ی گیاهان ، غذاها ،  مواد شیمیایی،گزش حشرات و بالاخره داروها ابتدا واکنش طبیعی نشان میدهند ولی در برخوردهای بعدی واکنش های غیرطبیعی سریع و حاد به صورت پیدایش دانه هایی در پوست بدن ، خارش گلو ، گرفتگی یا آبریزش از بینی ،سرفه، تنگی نفس و خس خس ، بیحالی ،دردهای شکمی ، تهوع و استفراغ و حتی اسهال نشان میدهند.
درمان
پدر و مادر باید سعی کنند عواملی که موجب حساسیت و آلرژی کودک میشود مانند حشرات که معمولا در گرد و غبار از خانه و در تشک ،فرش ،میز و صندلی خانه وجود دارد و بعد از جداشدن از سلولهای پوست بدن انسان ،تغذیه و رد و تکثیر می یابند شناسایی کنند.
که از این حشرات به طور دائم ذرات ریزی دفع میشود و موجب علائم آلرژی میگردد.بنابراین از بین بردن گرد و خاک محیط اتاق خواب کودک و بکار بردن حشره کش ها ، به کاهش وحتی از بین بردن آلرژی کمک میکند.
پدر و مادر باید سعی کنند کودک را از برخورد ا عوامل خارج از خانه و محیطی نیز دور نگه دارند.پزشک برحسب نوع آلرژی ،داروهای آنتی هیستامین و داروهای کورتیکواستروئید تجویز مینماید.
حساسیت یا آلرژی بینی
حساسیت و آلرژی ممکن است موجب آماس و ورم پوشش داخلی دیواره ی بینی گردد و آلرژی بینی را به وجود آورد.آلرژی بینی ممکن است به دو صورت وجود داشته باشد یکی این که کودک فقط در بهار و تابستان مبتلا میشود دوم اینکه کودک در تمام فصول سال مبتلا به آلرژی بینی میباشد.در وضعیت دوم بیشتر اوقات کودک مبتلا به آلرژی بینی و دچار تظاهرات دیگر آلرژی میباشد.آلرژی بینی چگونه به وجود می آید؟
آلرژی بینی موقعی به وجود می آید که کودک ماده ای را که به آن حساس شده است اتنشاق میکند.مواد حساس کننده که ایجاد آلرژی فصلی بینی در کودکان می نمایند عبارتند از:
•    بوته های گیاهان
•    درختان
•    گرده
•    دانه های علف های هرز
در صورتی که گرد و خاک خانه ، عوامل و مواد حساس کننده داشته باشد کودک در تمام طول سال دچار آلرژی بینی می باشد.
علائم آلرژی بینی :
علائم آلرژی  بینی عبارت است از احساس خارش در بینی ، چشم ها و گلو ،گرفتگی یا آبریزش از بینی ، عطسه و قرمزی و آبکی بودن چشم ها. کودک بینی خود را می خاراند و با دست و با دست خود بینی را به طرف بالا میکشد.در زیر پلک پایین بعضی از کودکان مبتلا به آلرژی بینی ،هاله ای قهوه ای تیره نیز به وجود می آید.
پدر و مادر با کودکی که دچار آلرژی بینی است چه باید بکنند؟
اگر ماده ی ایجادکننده حساسیت شناخته شده باشد پدر و مادر باید سعی کنند کودک را از برخورد با آن دور کنند مثالا کودکی که در فصل بهار و تابستان دچارآلرژی میشود باید در این فصول او را به باغ و پارک و محل هایی که گیاهان در آنجا وجود دارد نبرند.
اگر گرد و خاک در هوا وجود دارد در و پنجره های اتاق را بسته نگه دارند.اگر مشخص شود که کودک نسبت به حیوانات حساس شده است،نباید حیوانی درخانه نگهداری کنند.پدر و مادر باید گرد و غبار در و دیوارها و لوازم خانه را با کهنه تمیز و مرطوب پاک و تمیز نمایند.اگر حشره ی بید در خانه وجود دارد با بکار بردن اسپری های حشره کش آنها را از بین ببرند.
کودک نباید در رختخوابی که از پر حیوانات یا مواد شیمیایی تهیه شده است بخوابد. اگر قارچ ایجاد حساسیت کرده است باید اتاق بازی و خواب کودک خوب تهویه گردد.
درمان : پزشک غیر از توصیه های فوق داروی آنتی هیستامین تجویز و توصیه می نماید و اگر بهبود حاصل نگردید از اسپری های بینی که علائم را کاهش میدهد استفاده می کند.
نکته : آلرژی بینی با بزرگ شدن کودک کنترل میشود و از بین خواهد رفت.
منبع : کتاب من  و کودک من
حساسیت یا آلرژی در کودکان
آلرژی غذایی در کودکانآلرژی غذایی در کودکان

آلرژی غذایی در کودکان منظور از عدم تحمل غذا بروز علائمی در واکنش به یک غذای خاص یا یکی از اجزای آن است. عدم تحمل غذا با حساسیت غذایی که واکنشی منفی و نادر به غذا در اثر پاسخ نامناسب دستگاه ایمنی بدن است فرق دارد. برخی انواع شایع این اختلال ذیلا تشریح شده است . اگر احتمال می دهید کودکتان این اختلال را دارد با او را نزد پزشک ببرید شیرخواران را ظرف 24 ساعت از بروز علائم باید نزد پزشک برد. آلرژی غذایی در کودکان


حساسیت به گِلوتن در کودکانحساسیت به گِلوتن در کودکان

حساسیت به گِلوتن در کودکان کودک آنلاین: حساسیت به گلوتن یکی از شایع ترین عارضه هایی است که بیشتر مردم از آن آگاهی ندارند. اگر کودک سردرد یا مشکلات معده – روده ای دارد، در یادگیری مشکل دارد، به اختلال نقص توجه – بیش فعالی یا سایر مشکلات رفتاری مبتلا است و در همۀ آزمایش های پزشکی سالم به نظر می رسد، به احتمال زیاد دچار حساسیت به گلوتن است. حساسیت به گِلوتن در کودکان


رینیت حساسیتی در کودکان رینیت حساسیتی در کودکان

رینیت حساسیتی در کودکان التهاب غشای بینی در اثر واکنش حساسیتی ، رینیت حساسیتی نام دارد. رینیت حساسیتی دو نوع دارد : نوع فصلی که تب یونجه نیز نام دارد و فقط در بهار و تابستان رخ می دهد و نوع سالیانه که در تمام سال ممکن است رخ دهد. رینیت حساسیتی اغلب به صورت خانوادگی بروز می کند و در میان کودکانی که حساسیت های دیگر نیز دارند شایع تر است. رینیت حساسیتی در کودکان


حساسیت در نوزادانحساسیت در نوزادان

حساسیت در نوزادان کودک آنلاین: رایج‌ترین علت بروز حساسیت در نوزادان، حساسیت غذایی است. ازآنجاکه ابتلا به حساسیت نسبت به گردۀ گیاهان دو سال به طول می‌انجامد، نوزادان ممکن است تا دوسالگی حساسیتشان را بروز ندهند. آسم و تب علفی ناشی از گردۀ گیاهان در نوزادان رایج نیست، لیکن علائم مشابه ممکن است در اثر تماس با حیوانات خانگی مثل سگ و گربه در آن‌ها ظاهر شود. حساسیت در نوزادان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران