کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

2
اختلالات زانو در کودکان
اختلالات زانو در کودکان شایع ترین اختلالات زانو که در کودکان رخ می دهد نرمی غضروف کشکک زانو و بیماری آسگود – اشلاتر است. این اختلال ها عمدتا در نوجوانان رخ می دهد. هر دو آنها ممکن است استفاده ی بیش از حد از مفصل ، معمولا در اثر فعالیت جسمانی شدید ، ایجاد شود. اختلالات زانو در کودکان

اختلالات زانو در کودکان
شایع ترین اختلالات زانو که در کودکان رخ می دهد نرمی غضروف کشکک زانو و بیماری آسگود – اشلاتر است. این اختلال ها عمدتا در نوجوانان رخ می دهد. هر دو آنها ممکن است استفاده ی بیش از حد از مفصل ، معمولا در اثر فعالیت جسمانی شدید ، ایجاد شود.
گاهی یکی از زانوها و گاهی نیز هر دو آنها مبتلا میشود.
نرمی غضروف کشکک زانو
در این عارضه ، غضروف پشت کشکک زانو نرم ، متورم ، و ناصاف میشود. دختران 15 تا 18 ساله بیش از همه در معرض این اختلال هستند.
علامت عمده ی این ناهنجاری ، درد در پشت کشکک زانو است. این درد در اثر ورزش ( به ویژه بالا رفتن از پله ها ) شدت می یابد و با استراحت بهتر می شود.
درمان چیست؟
درمان این بیماری استراحت است. کودک باید از هرگونه فعالیتی که درد را بدتر می کند یا مستلزم خم شدن مکرر زانو است. مانند دوچرخه سواری ، خودداری کند.
میتوانید برای کاهش درد استامینوفن بدهید. اگر درد شدید است یا پس از 24 ساعت بهتر نشود ، کودک باید مورد معاینه ی پزشک قرار گیرد تا مطمئن شوید که به اختلال شدیدتری مبتلا نیست.

چشم انداز
دوره های درد پشت کشکک زانو ممکن است در سراسر دوره ی نوجوانی رخ دهد. بیشتر کودکان ظرف یک سال بعد از اتمام رشد ، علائمی نخواهند داشت. در موارد اندکی ، ممکن است آرتریت زودرس رخ دهد.
بیماری آسگود – اشلاتر
در این اختلال ، استخوان ساق پا درست در زیر زانو در محلی که یک رباط بزرگ به آن متصل است ملتهب میشود. بیماری آسگود – اشلاتر عمدتا در پسران 10 تا 14 ساله رخ می دهد.
علائم اصلی بیماری عبارتند از دردناکی ، درد و تورم درست در زیر زانو ، که معمولا در اثر ورزش بدتر می شود. کودک باید مورد معاینه ی پزشک قرار گیرد ، که احتمالا او را به یک جراح ارتوپد ارجاع خواهد داد.
بیماری آسگود – اشلاتر
یک رباط بزرگ عضله ی چهار سر ران را به کشکک و از آنجا به استخوان ساق پا متصل می کند. ورزش ممکن است موجب التهاب این رباط در محل اتصال آن به استخوان ساق پا شود.
درمان چیست؟
جراح ممکن است از کودک بخواهد که چندین ماه از فعالیت های جسمانی شدید ، همچون فوتبال ، خودداری کند. اگر درد شدید باشد یا با وجود احتراز از فعالیت های شدید بیش از چند ماه ادامه یابد ، ممکن است لازم باشد که زانو به مدت 6 تا 8 هفته گچ گرفته شود. این درمان تقریبا همیشه مشکل را حل میکند.
اگر کودک تا حدود 14 سالگی از ورزش های سنگین خودداری کند ، بعید است مشکل عود کند.
منبع : کتاب همه کودکان سالم اند اگر...
اختلالات زانو در کودکان
اشکالات جزئی استخوانی کودکاناشکالات جزئی استخوانی کودکان

اشکالات جزئی استخوانی کودکان وقتی کودکی برای نخستین بار شروع به ایستادن و راه رفتن میکند والدین افلت نگران اند که وضعیت پاهای او شاید غیرعادی باشد. شایع ترین علل نگرانی بیش از حد متوجه بودن شست پاها به داخل یا خارج بیش از حد متوجه بودن زانوها به داخل یا خارج و مسطح بودن کف پا می باشد. اشکالات جزئی استخوانی کودکان


عفونت استخوان و مفصل کودکانعفونت استخوان و مفصل کودکان

عفونت استخوان و مفصل کودکان کودک آنلاین: عفونت استخوان یا مفصل بیشتر زمانی رخ می‌دهد که میکروب‌ها از طریق جریان خون از یک محل آلوده، همچون زخم یا دمل در محل دیگری از بدن، به استخوان یا مفصل می‌رسند. در برخی موارد، عفونت مستقیماً از بافت آلودۀ مجاور سرایت می‌کند. عفونت استخوان و مفصل کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران