کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

1
درمان اسهال کودکان
درمان اسهال کودکان موقعی که کودک مبتلا به اسهال میگردد اسهال او ممکن است خفیف و بدون کم شدن آب بدن یا اسهال متوسط همراه با کم شدن آب بدن یا اسهال شدید توأم با کم شدن آب بدن باشد.مادران موقعی که کودکشان مبتلا به استفراغ و اسهال میگردد انتظار دارند که پزشک دارویی دهد که بلافصاله اسهال کودک متوقف شود. درمان اسهال کودکان

درمان اسهال کودکان
موقعی که کودک مبتلا به اسهال میگردد اسهال او ممکن است خفیف و بدون کم شدن آب بدن یا اسهال متوسط همراه با کم شدن آب بدن یا اسهال شدید توأم با کم شدن آب بدن باشد.مادران موقعی که کودکشان مبتلا به استفراغ و اسهال میگردد انتظار دارند که پزشک دارویی دهد که بلافاصله اسهال کودک متوقف شود.
اگر اسهال غذایی و در نتیجه ی زیاد خوردن باشد با قطع مواد غذایی اسهال کودک خاتمه می یابد ،ولی اگر اسهال عفونی (میکروبی یا ویروسی) باشد تورمی در روده به وجود آمده باشد معمولا کودکان 3 تا 5 روز طول میکشد تا ورم روده کم گردد و 3 تا 5 روز دیگر باید بگذرد تا عمل روده به حالت طبیعی برگردد.بنابراین جمعا دوران بیماری اسهال 6 تا 10 روز طول خواهد کشید تا اسهال بهبود یابد و دستگاه گوارش کودک به حال اولیه برگردد و اشتهای او طبیعی گردد.
1-    درمان اسهال خفیف در منزل
اگر کودک دچار اسهال است ولی تعداد دفعات دفع مدفوع او در حدود 2 تا 3 بار در 24 ساعت است و مدفوع او آبکی نیست و همچنین کودک بی قرار نیست مادر میتواند شیردادن به کودک را ادامه دهد ولی باید مقدار شیردادن را کم تر کند . به او آب جوشیده ی خنک دهد.
اگر مدفوع کودک آب دارد برای جلوگیری از کم شدن آب و املاح بدن کودک مادر باید برای هر مقدار و نوبت دفع مدفوع آبکی به او محلول او_آر_اس(O.R.S) رقیق بخوراند  و اینکار را تا قطع اسهال ادامه دهد (برحسب تشخیص و توصیه ی پزشک، نصف بسته ی پودر را در 4 لیوان آب حل نمایید و هرقدر که کودک میل دارد قاشق قاشق به او بدهید.)محلول او-آر-اس را به کودکان کوچک با مقدار کم و به دفعات بدهید ابتدا با قطره چکان یا قاشق چایخوری یا سرنگ برحسب تحمل کودک مقدار بیشتری بدهید.اگر کودک میل داشت میخورد و اگر میل ندارد نمیخورد و نشانه ی آن است  که آب بدن او کم نیست و نباید با زور به او بخورانید.
در همین زمان غذاهایی که قبلا کودک میخورده است مانند تخم مرغ ، سوپ ، آبمیوه ، چای و نوشیدنی ها را قطع کنید زیرا این مواد رقیق است و اسهال کودک را بدتر میکند.
شروع غذا : اگر کودک بیش از 6 ماه سن دارد مادر میتواند غذاهایی مانند حریره ی بادام ، گوشت قرمز بدون چربی نرم شده ، حریره ی برنج ، ماست کم چرب و موز له شده را که کودک تحمل میکند به او بدهد.
از دادن غذاهای بسیار شیرین مانند نوشابه های شیرین و آبمیوه های شیرین مانند آب سیب باید خودداری کنید.در صورت تحمل کودک میتوان روزهای بعد مقداری روغن های گیاهی به غذای کودک اضافه کرد تا کالری بیشتری به بدن کودک برسد.درضمن در روزهای بعد نیز از دادن چای شیرین و آبمیوه های شیرین و غلیظ باید خودداری شود.
اگر با توصیه های ذکر شده اسهال کودک در خلال 3 روز بهتر نگردید و اسهال آبکی او ادامه یافت کودک بیحال یا دچار تب یا عطش یا استفراغ های مکرر می باشد یا خون در مدفوع او دیده میشود کودک را باید بی درنگ نزد پزشک متخصص ببرید تا پزشک علت را مشخص و کودک را تحت درمان قرار دهد.
اگر اسهال کودک با درمان سرپایی بهبود نیافت یا حال عمومی او در خلال 24 ساعت بهبود نیافت کودک را باید در بیمارستان بستری کرد تا با دادن مایعات و املاح ضروری از راه رگ مایع درمانی گردد و کودک بهبود یابد.
منبع : کتاب من و کودک من
درمان اسهال کودکان
اسهال کودکان اسهال کودکان

اسهال کودکان و راه‌های درمان آن یکی از بیماری‌های شایع کودکان اسهال می‌باشد . تقریباً 80 درصد مرگ‌ومیرهای کودکان دریک سال اول زندگی به خاطر کم‌آبی و از دست دادن املاح بدن ناشی از اسهال در کودکان است. اسهال کودکان و راه‌های درمان آن


تغذیه کودک مبتلا به اسهالتغذیه کودک مبتلا به اسهال

تغذیه کودک مبتلا به اسهال یکی از ناراحتی های گوارشی که بیشتر کودکان در دوره طفولیت به آن دچار می شوند اسهال است. علت اصلی اسهال در بیشتر موارد هضم و جذب ناقص غذا و مایعات و گاهی نیز عفونت ویروسی یا باکتریایی می باشد. بهترین روش درمان اغلب جلوگیری از بی آب شدن بدن و از سر گرفتن تغذیه عادی است. تغذیه کودک مبتلا به اسهال


اسهال و استفراغ در نوزاداناسهال و استفراغ در نوزادان

اسهال و استفراغ در نوزادان کودک آنلاین: در کودکان معمولاً ویروس ها موجب اسهال و استفراغ می شوند. دست های خود را مکرر بشویید؛ زیرا اسهال ویروسی بسیار مسری است. در صورت ادامه و استفراغ بعد از چند بار تغذیه، احتمال کم شدن آب بدن نوزاد وجود دارد. اسهال و استفراغ در نوزادان


اسهال در نوزادان و کودکان اسهال در نوزادان و کودکان

اسهال در نوزادان و کودکان : اسهال یکی از بیماری‌های رایج گوارشی در نوزادان و کودکان می‌باشد . بروز اسهال در کودکان دلایل مختلفی دارد که بایستی توسط پزشک معالج کودکان و بررسی و اقدامات لازم در جهت رفع آن صورت پذیرد . اسهال در نوزادان و کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران