کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
تشنج ناشی از تب در کودکان
تشنج ناشی از تب در کودکان تشنج ناشی از تب نوعی تشنج است که از دمای بالای بدن یعنی دمای بالاتر از 39 درجه سانتی گراد که همراه عفونت در بخشی از بدن غیر از مغز روی می دهد، ناشی می شود. تشنج ناشی از تب ممکن است در کودکان 6 ماهه تا 5 ساله رخ دهد. این نوع تشنج هر چند وحشت آور است معمولا خطرناک نیست. تشنج ناشی از تب در کودکان

تشنج ناشی از تب در کودکان
کودک آنلاین : تشنج ناشی از تب نوعی تشنج است که از دمای بالای بدن یعنی دمای بالاتر از 39 درجه سانتی گراد که همراه عفونت در بخشی از بدن غیر از مغز روی می دهد، ناشی می شود. تشنج ناشی از تب ممکن است در کودکان 6 ماهه تا 5 ساله رخ دهد. این نوع تشنج هر چند وحشت آور است معمولا خطرناک نیست.
علت چیست؟
تشنج ناشی از تب از بالا رفتن سریح دمای بدن ناشی می شود و معمولا در شروع بیماری های همراه با تب رخ می دهد. این نوع تشنج معمولا با بیماریهای عفونی دستگاه تنفسی فوقانی همچون سرماخوردگی همراه است. کودکان به این دلیل که مغزشان هنوز کامل نشده است به این نوع تشنج دچار می شود.
علائم
نخستین مرحله ی تشنج حدود نیم دقیقه طول میکشد و ممکن است با این علائم همراه باشد :
•    بیهوشی
•    سخت شدن بدن
•    توقف تنفس تا نیم دقیقه ؛ تنفس وقتی مجددا آغاز شد ، ممکن است کم عمق و نامحسوس باشد.
•    دفع غیرارادی ادرار یا مدفوع یا هر دو
مرحله ی دوم معمولا کمتر از 5 دقیقه طول میکشد.کودک در حالت بیهوشی باقی می ماند و ممکن است علائم زیر نیز وجود داشته باشد :
•    حرکات تشنج آمیز دست و پا یا صورت یا هر دو
•    بالا رفتن چشمها و پدیدار شدن سفیدی آنها
در پایان مرحله ی دوم کودک هشیاری خود را بدست می آورد و ممکن است به مدت یک یا دو ساعت به خواب عمیق برود. هنگام بیدار شدن ممکن است گیج ، خواب آلود و بدخلق باشد.آیا باید به پزشک مراجعه کرد؟
اگر کودک تشنج دارد یا دمای بدن او بیش از 39 درجه سانتی گراد است. باید فورا با پزشک تماس بگیرید. اگر تشنج بیش از 5 دقیقه طول کشید یا با وجود مصرف دیازپام بیش از 15 دقیقه طول کشید باید آمبولانس خبر کنید.
چه کمکی می توانم بکنم؟
اگر کودک شما تب دارد باید سعی کنید آن را پایین بیاورید تا از تشنج پیشگیری شود. اگر کودک دچار تشنج ناشی از تب شد باید او را در وضعیت احیا قرار دهید. برای کاهش تب کودک اقدام کنید تا از تشنج مجدد پیشگیری شود.
کاهش تب کودک
برای کاهش تب ، اسفنج آغشته به آب خنک اما نه آب سرد به بدن کودک بمالید. اگر کودک دچار تشنج شده او را در وان قرار ندهید زیرا ممکن است خفه شود.
پزشک چه کاری ممکن است انجام دهد؟
اگر نخستین باری باشد که کودک دچار حمله ی تشنج می شود ممکن است در بیمارستان بستری شود تا آزمایش مننژیت صورت گیرد. آزمایش های دیگر نیز ممکن است برای شناسایی علت تب صورت گیرد. اگر  عفونت میکروبی وجود داشته باشد ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود.
به شما راهنمایی خواهد شد تا در صورت تشنج مجدد بدانید چه کنید. پزشک دیازپام ( یک داروی ضد تشنج است) برای استفاده در منزل تجویز خواهد کرد ؛ تنقیه ی آن به مقعد کودک هنگام تشنج ، مدت تشنج را کوتاه خواهد ساخت.
چشم انداز
حدود یک سوم کودکانی که یک بار دچار حمله ی تشنج می شوند معمولا ظرف 6 ماه دچار حمله ی دوم آن نیز می شوند. اما کودکان بالاتر از 5 سال بعید است دچار حمله ی تشنج شوند. اندکی از کسانی که مبتلا به تشنج ناشی از تب میگردند ، بعدا دچار صرع می شوند.
منبع : کتاب همه کودکان سالم اند اگر...
تشنج ناشی از تب در کودکان
تب کودکانتب کودکان

تب کودکان تب عبارت است از دمای‌بدن 7/37‌درجه سانتی گراد( 100 درجه فارنهایت ) یا بیشتر . در صورتی که‌دمای بدن کودک شیرخوار ( با وجود پاشویه کردن ) بالا باقی بماند ؛ یعنی اگر در حد 39 درجه‌سانتی گراد ( 2/102 درجه فارنهایت ) باشد ، فوری با پزشک مشورت کنید. تب کودکان


تب یونجه کودکان تب یونجه کودکان

تب یونجه کودکان تب یونجه شبیه بیماری آسم است ؛ با این تفاوت که واکنش آلرژیک در این بیماری ، غشاهای مخاطی بینی و پلک ها و قفسه ی سینه را در بر میگیرد . این اختلال به عنوان رینیت آلرژیک نیز شناخته میشود و باعث عطسه ، آب ریزش بینی ، ریزش اشک و خارش چشم ها میشود. تب یونجه کودکان


بیماری تب غددی کودکانبیماری تب غددی کودکان

تب غددی کودکان تب غددی یا مونوکلئوز عفونی یک بیماری ویروسی است که آغازی شبیه آنفلوآنزا دارد وممکن است بثوراتی شبیه سرخجه داشته باشد. این بیماری نسبتاً شایع است و به طور عمده نوجوانان و بالغین جوان را مبتلا میکند. تب غددی کودکان


تب در نوزادان و درمان آنتب در نوزادان و درمان آن

تب در نوزادان و درمان آن یکی از پرسش های پزشکتان دربارۀ نوزادتان این است؛ تب دارد؟ و این به زودی یکی از پرسش های شما از خودتان نیز خواهد بود. در نهایت شما می آموزید که با قرار دادن لب ها یا گونه هایتان روی پیشانی نوزاد، برآورد دقیقی از دمای بدن او به عمل آورید. تب در نوزادان و درمان آن

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران