کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
زردزخم در کودکان
زردزخم در کودکان زردزخم یکی از عفونت های شایع پوستی کودکان می باشد. چگونگی بروز زردزخم بدین ترتیب است که کودک در اثر خاراندن اطراف بینی و دهان خود میکروب استرپتوکوک را که معمولا در پوست وجود دارد وارد پوست خود میکند. ابتدا در محل ورود میکروب برجستگی قرمزی ظاهر می شود که به سرعت تبدیل به تاول می گردد. زردزخم در کودکان

زردزخم در کودکان
زردزخم یکی از عفونت های شایع پوستی کودکان می باشد. چگونگی بروز زردزخم بدین ترتیب است که کودک در اثر خاراندن اطراف بینی و دهان خود میکروب استرپتوکوک را که معمولا در پوست وجود دارد وارد پوست خود میکند. ابتدا در محل ورود میکروب برجستگی قرمزی ظاهر می شود که به سرعت تبدیل به تاول می گردد.
این تاول ها پاره میشوند و دله ی زرد طلایی روی آنها تشکیل میشود و به همین جهت این ضایعه را زردزخم می نامند. پوست اطراف دله ی زردزخم معمولا قرمز نیست. اگر دله ی زردزخم را از روی پوست جدا کنیم پوست زیر آن قرمز می باشد و دله به سرعت دوباره تشکیل میشود.
ضایعه ی پوستی زردزخم به تدریج پیشرفت می نماید و وسیع تر می شود. چون زردزخم خارش دارد کودک با خاراندن محل زخم میکروب استرپتو کوک را به وسیله ی انگشتان و ناخن ها یا به وسیله ی لباس یا حوله از نقطه ای از صورت به نقطه ی دیگر صورت یا به نقاط دیگر بدن و یا به کودکان دیگر انتقال میدهد.
چون کودکان اغلب بینی خود را میخارانند و انگشت در بینی خود میکنند، زردزخم بیشتر در اطراف بینی وجود دارد. زردزخم در تابستان و همچنین در مناطقی که هوا گرم و مرطوب است بیشتر دیده میشود. اگر زردزخم در صورت باشد ممکن است غدد لنفاوی زیر فک کودک بزرگ شود.
چون در بیشتر موارد میکروب استرپتوکوک ایجاد زردزخم مینماید بنابراین امکان دارد پس از ابتلا به زردزخم کودک مبتلا به ورم کلیه گردد. در بعضی مواقع ممکن است میکروب دیگری به نام اِستافیلوکُوک نیز ایجاد زردزخم نماید.ضایعات این نوع زردزخم به شکل تاول هایی در صورت ظاهر میشود که ممکن است باعث ایجاد عوارضی شود.

درمان زردزخم : پدر و مادر باید محل ضایعه ی زردزخم را 4 بار در روز با محلول های ضدعفونی یا با آب صابون معمولی کمپرس نمایند تا دله های زردزخم کاملا جدا شود. سپس محل ضایعه را با محلول های میکروب کش بشویند، زیرا میکروب به تعداد زیاد در زیر دله ها وجود دارد.
پس از آن روزی 3 نوبت مقدار کمی از پمادهایی که دارای آنتی بیوتیک می باشد (مخصوصا پماد موپیروسین) به مدت 7 تا 10 روز بر روی زخم بمالند. ضمنا پدر و مادر باید ناخن های کودک را کوتاه و او را زود به زود حمام کنند و تمام بدن کودک را بشویند و مخصوصا به شست دست ها و اطراف بینی کودک توجه کنند.
اگر ضایعه ی پوستی زودزخم وسیع و منتشر شده است پزشک معمولا غیر از دستورات فوق آنتی بیوتیک از نوع پنی سیلین (به شکل خوراکی یا تزریقی طول الاثر) یا اریترومایسین به شکل خوراکی به مدت 7 روز تجویز می نماید.
پیشگیری از ابتلا به زردزخم : رعایت موازین بهداشتی مخصوصا شستشوی صورت و بدن از ایجاد زخم جلوگیری می نماید. اگر خراش ، گزش حشرات ، زخم یا ضربه ای در ناحیه ی صورت یا در هر نقطه ی دیگر از پوست بدن به وجود آید باید محل آن را با صابون های معمولی شسته و تمیز کرد و از خاراندن و آلوده کردن آن جلوگیری نمود.
اگر در یک فامیل کودکی مبتلا به زردزخم یا عفونت چرکی باز گردید کودک باید هرچه زودتر درمان گردد و تا بهبودی کامل با کودکان دیگر مخصوصا نوزادان تماس و برخورد بدنی نداشته باشد.
منبع : کتاب من و کودک من
زردزخم در کودکان
تبخال در کودکانتبخال در کودکان

تبخال در کودکان تبخال که از انواع ویروس های تبخال ساده ناشی می شود ، تاول های کوچکی است که روی لب ها و اطراف آنها تشکیل میشود . تبخال در کودکان


بیماری تبخال دهان در کودکانبیماری تبخال دهان در کودکان

بیماری تبخال دهان در کودکان تبخال دهان یا دهان درد ( پیدایش تاول بر روی زبان ، سطح داخلی گونه ها و تورم لثه ها) به علت ویروس هرپس ایجاد میشود. سر زدن دندان های کودک و زخم شدن لثه ها ، عامل مساعدی در به وجود آمدن تبخال دهان می باشد. این بیماری معمولا در سنین یک تا سه سالگی بیشتر دیده میشود. بیماری تبخال دهان در کودکان


تبخال لب ها در کودکانتبخال لب ها در کودکان

تبخال لب ها در کودکان تبخال لب ها یک ضایعه ی ویروسی است که تاول هایی در پوست و مخاط لب ها ایجاد میکند.کودکان به دو نوع تبخال مبتلا میشوند. تبخال لب ها در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران