کودک آنلاین

موضوع مقاله : تغذیه

دسته بندی : تغذیه

12
جو فراست و بدغذایی کودکان
جو فراست و بدغذایی کودکان : بزرگسالان خود نیز گاهی ممکن است غذایی را دوست نداشته باشند.یا غذاهای بخصوصی را بیشتر دوست داشته باشند . کودکان نیز همانند بزرگسالان حق دارند که غذایی را دوست نداشته باشند و ممکن است این بی علاقگی و بدغذایی مقطعی و گذرا باشد. جو فراست و بدغذایی کودکان

جو فراست و بدغذایی کودکان
بزرگسالان خود نیز گاهی ممکن است غذایی را دوست نداشته باشند.یا غذاهای بخصوصی را بیشتر دوست داشته باشند . کودکان نیز همانند بزرگسالان حق دارند که غذایی را دوست نداشته باشند و ممکن است این بی علاقگی و بدغذایی مقطعی و گذرا باشد. یا امکان دارد غذایی را یک زمان دوست داشته باشند و ناگهان علاقه اش را نسبت به آن غذا از دست بدهند. در این زمان ها شما بایستی نسبت به این موضوع بی توجهی نشان دهید و اگر کودک اعلام کرد که مرغ دوست ندارم آن را مورد توجه قرار ندهید و دوباره پس از چند روز آن غذا را برایش آماده کنید. درمورد کودکان نوپا این امر بسیار اتفاق می افتد و اگر به آن اهمیت دهید این امر بر او مشتبه خواهد شد که اگر غذایی را دوست نداشت کسی غذای دیگری در اختیار او قرار میدهد و کم کم به این موضوع عادت پیدا میکند.

در تهیه غذاهای کودک بدغذا تنوع داشته باشید . شما میتوانید غذاها را با همان مواد غذایی به شکل دیگری تهیه کنید. حق انتخاب را زیاد نکنید . هیچگاه  چند مدل غذا را به کودک پیشنهاد ندهید بهتر است از همان ابتدا همه خانواده از یک نوع غذا استفاده کنند . تنها زمانی میتوانید به کودک حق انتخاب بین دو مدل غذا را بدهید که مطمئن هستید او اکثر غذاها را دوست دارد و میخورد.
با کودک بدغذای خود سازش کنید .کودک را مجبور به نشستن تا انتهای غذا خوردن خود نکنید معمولا کودکان نوپا نمیتوانند مدت زمان زیادی را یک جا بند شوند و دوست دارند غذای خود را تفریحی و کم کم بخورند . ضمن یادآوری قوانین میز غذا آنها را مجبور به نشستن به مدت طولانی پشت میز غذاخوری خود نکنید.در مورد غذاخوردن کودکان خردسال و دبستانی هر شخصی بایستی  نقش خود را در خانواده داشته باشد بدین معنا که پدر و مادر نقش والدین و رهبری وکودک نقش پذیرنده و پیرو.
پس در تعیین قوانین مربوط به آداب غذاخوردن خردسالان و کودکان دبستانی رعایت نکات زیر الزامیست:
- قدرت و رهبری خود را در خانه در مورد آداب میز غذا حفظ کنید و به کودک خود اجازه سرپیچی از این قوانین را ندهید.
- اختلاف نظر خود را با همسرتان در مورد قوانین و آداب نزدکودک خود نشان ندهید چون اینگونه اختلافات باعث سوء استفاده کودکان میگردد.
-  تنبیه و تشویق را هر دو در کنار هم برای کودک در نظر بگیرید ولی با کودک خود در این زمینه معامله نکنید و با همسر خود هماهنگ باشید.
-  تمامی آداب سفره را برای کودکتان چندین و چند بار توضیح دهید و باصبر و حوصله از او بخواهید که او نیز به جمع خانواده بپیوندد و در کنار شما از غذاخوردن لذت ببرد.
- اگر کودک را تهدید میکنید حتما آن را عملی کنید در غیر این صورت تهدید های شما پس از مدتی بی اثر خواهد بود.
- کودکان متخصص اجرای نقشهای گریه زاری و جیغ و داد هستند . فریب این نقش ها را نخورید و در رعایت قوانین ثابت قدم باشید.
- روش های تغذیه ای باید به گونه ای باشد که همیشه و همه جا بصورت یکسان اجرا شود.
- هیچ‌گاه از تنبیه بدنی ، هتاکی ، توهین و تحقیر به عنوان ابزارهای نمایش قدرت خود استفاده نکنید.
- خودتان اولین رعایت کننده قوانین باشید و آنها را به دقت رعایت کنید.
- سعی کنید تا میتوانید در کنار هم به صرف غذا بپردازید.
جو فراست و بدغذایی کودکان

اصلاح رفتار کودک (بد غذایی)اصلاح رفتار کودک (بد غذایی)

اصلاح رفتار کودک (بد غذایی) توصیه های روانشناس : از نصیحت، تذکر و تهدید که اثرات موقتی و زودگذر دارند استفاده نکنید. متاسفانه این موارد در مادرانی که خیلی حساس، زودرنج و عصبی هستند بیشتر دیده می شود که از علل مهم بد غذایی کودکان نیز به حساب می آید. اصلاح رفتار کودک (بد غذایی)


علل و رفع بدغذایی کودکان - قسمت اولعلل و رفع بدغذایی کودکان - قسمت اول

علل و رفع بدغذایی کودکان تمامی اشخاص بزرگ‌تر خانواده باید بدانند رفتارهای غذایی آن‌ها می‌تواند تأثیرگذاری زیادی بر روی افراد کوچک‌تر خانواده داشته باشد . رفتارهای ما بر سر سفره و به هنگام صرف غذا می‌تواند الگوی کودکان باشد و تأثیر آن به مراتب بیشتر از حرف زدن و تذکر دادن به فرزندانمان است اگر چنانچه خودمان هم به هنگام غذا خوردن مراقب رفتار و گفتار خود بوده و به شیوه‌های خوب غذایی عمل کنیم . علل و رفع بدغذایی کودکان – قسمت اول


کودک ایرادگیر و بدغذاکودک ایرادگیر و بدغذا

کودک ایرادگیر و بدغذا معمولا مادران دوست دارند کودکشان غذاهای متنوعی بخورد. بعضی از مادران برای این کار کودک را تشویق و تهدید می کنند و یا حتی او را مجبور می کنند چند ساعت سر میز بنشیند تا غذایش را تمام کند . بیشتر مادران خوب می دانند که نمیتوانند کودکشان را به خوردن غذایی مجبور کنند. کودک ایرادگیر و بدغذا

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.
21 مهر 1393 - 19:38:25

محمد یافتیانجالب بود.
با تشکر از شما

21 مهر 1393 - 19:59:15

محمد یافتیانلطفا مطالب در این زمینه بیشتر در سایت قرار دهید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران