کودک آنلاین

موضوع مقاله : تغذیه

دسته بندی : تغذیه

0
تغذیه سالم در کودکان
تغذیه سالم در کودکان به نظر می رسد که این روزها والدین کودکان یک تا چهار ساله جرات نمی کنند کودکان خود را بدون خوراکی های سبک و به اصطلاح هله هوله بگذارند. تغذیه سالم در کودکان

تغذیه سالم در کودکان
به نظر می رسد که این روزها والدین کودکان یک تا چهار ساله جرات نمی کنند کودکان خود را بدون خوراکی های سبک و به اصطلاح هله هوله بگذارند.
 آنها هر کجا که می روند ، چه سرکار ، چه در پارک یا هنگام رفتن به خانه مادربزرگ و غیره باید از این تنقلات خوشمزه در اختیار داشته باشند و در دسترس کودکانشان قرار دهند.
این نوع خوراکی ها که زمانی از بین برنده اشتها محسوب می شدند ، اکنون به اصلی ترین رفتار غذایی کودکان خردسال تبدیل شده است. بررسی ها نشان می دهد که کودکان آمریکایی بیش از هر زمان دیگر از این تنقلات مصرف می کنند.
در واقع حدود 30 درصد از کالری روزانه کودکان 2 تا 12 ساله ، به وسیله مصرف خوراکی های شور و شیرین و 40 درصد دیگر نیز با خوردن نوشیدنی های شیرین تامین می شود.

خوراکی های مضر
کارشناسان تغذیه ، مصرف این تنقلات را که معمولا طعم دار و رنگارنگ هستند و کودکان را شیفته خود می کنند ، مضر می دانند چرا که منجر به چاقی در کودکان میشود.
بنابر گفته آنها هر قدر مقدار مصرف این تنقلات که حاوی حجم بالایی از انرژی هستند ، مانند انواع شیرینی ها ، چیپس و تنقلاتی از این دست ، بیشتر شود ، خطر ابتلا به اضافه وزن است.
 والدین در خصوص در دسترس قرار دادن این خوراکی ها به کودکان دلایل متفاوتی ، مانند سرعت بخشیدن به رشد کودک ، سیر کردن و ساکت نگهداشتن آنها ، روزهای جشن و تولد و یا تعطیلات ، یا به عنوان پاداش برای کارهای خوب و موفقیت های کودکشان را مطرح می کنند این دلایل میتوانند غلط یا درست باشند اما موضوعی که این میان مطرح است و از اهمیت ویژه ای برخوردار است سلامت کودکان است که والدین باید به آن توجه کنند.
اما آیا باید والدین هر چه خوراکی از این نوع است را دور بریزند؟
مصرف هوشمندانه تنقلات
نمیتوان و نباید از تنقلات به طور کامل دست کشید. بنابر نظر آکادمی پزشکی اطفال آمریکا –AAP – تنقلات بخش مهم تغذیه کودکان خردسال و در عین حال فرصتی برای تشویق آنها به مصرف غذای سالم است.
از آنجایی که معده کودکان خردسال کوچک است و آنها هنگام وعده غذاییشان نمیتوانند به اندازه کافی غذا بخورند تا نیاز بدنشان به مواد غذایی تامین شود ، الگوی سه وعده غذای اصلی و مصرف دو یا سه بار تنقلات میتواند این نقص را جبران کند.
اما مشکل اینجاست که والدین ، تنقلات کودکان شان را هوشمندانه انتخاب نمیکنند. آنها باید به جای پر کردن معده کودکشان با هر نوع خوراکی و آرام کردن آنها ، خوراکی های سبک مفید و سالمی برایشان فراهم کنند.
در واقع این خوراکی ها ، از آن دست مواد غذایی هستند که از نظر کالری متعادل اند و با مصرف آنها کودک دچار اضافه وزن نمیشود. کارشناسان تغذیه معتقدند ، کودکی که هنگام تماشای تلویزیون غذای سالمی مانند پنیر و سبزیجات می خورد ، 72 درصد کالری کمتر از کودکی که چیپس می خورد به بدنش می رساند.
نوشیدنی های مناسب کودکان
آموزش کودک در انتخاب الگوی سالم خوردن ، بسیار مهم است . به او بیاموزید به جای مصرف نوشیدنی های مضر مانند نوشابه های گازدار که معمولا پر از شکر هستند ، انتخاب سالم تری داشته باشد.
مثلا از زمان خردسالی ، او را به نوشیدن آب و یا شیر عادت دهید. برخی از کارشناسان معتقدند حتی آبمیوه ممکن است کالری زیادی و غیرضروری به رژیم غذایی کودک بیفزاید و باید در مصرف آن احتیاط و بهتر است مصرف آب میوه در روز را به 115 تا 170 گرم محدود کرد.
منبع : مجله کودک سالم
تغذیه سالم در کودکان
کودکان و تنقلات فاقد ارزش غذایی !کودکان و تنقلات فاقد ارزش غذایی !

کودکان و تنقلات فاقد ارزش غذایی ! اصل این مشکل به خود والدین برمی‌گردد. وقتی این تنقلات به صورت زیادی در خانه موجود باشد چگونه می‌شود کودک را برای خوردن آن سرزنش نمود. اگر خود ما چیپس و پفک و سایر مواد غذایی بی‌ارزش را خریداری نکنیم بالطبع کودکان نیز نمی‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. کودکان و تنقلات فاقد ارزش غذایی !


راهنمای تغذیه کودک قبل از دبستانراهنمای تغذیه کودک قبل از دبستان

راهنمای تغذیه کودک قبل از دبستان وضع تغذیه و غذاخوردن کودکان در سنین پیش دبستانی نامنظم است. اشتهای این کودکان نسبت به غذا دچار تغییراتی می شود که میتوان آن را به کند شدن یا شتاب گرفتن رشد آنها نسبت داد. کودکی که مدتی از وقت خود را با پرستار بچه در منزل می گذراند یا بیرون از منزل در مهد کودک یا پانسیون روزانه با دوستان خود سر میکند معمولا میل زیادی به غذا و تنقلات نشان نمیدهد. راهنمای تغذیه کودک قبل از دبستان


چاقی در کودکانچاقی در کودکان

چاقی در کودکان کودک آنلاین: امروزه چاقی در انسان‌ها به دلیل اینکه بی‌تحرک شده‌اند و به فست فودها روی آورده‌اند، رو به افزایش است. از كجا بدانیم كه اضافه شدن وزن كودك، طبیعی یا نگران‌کننده است؟ چاقی در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران
    به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید