کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
علاقه‌مند کردن کودکان به علوم تجربی – بخش سوم
علوم تجربی نسل جدید باید حتماً محیط زیست را درک کند و به آن علاقه‌مند باشد. برای اینکه بچه‌های امروزی بتوانند در آینده از آب پاک، هوا، خاک حاصلخیز و انرژی بهره‌مند شوند، باید در کرۀ زمین تغییرات عمده ای صورت گیرد. علوم تجربی


علاقه‌مند کردن کودکان‌به علوم تجربی – بخش سوم
•    علم محیط زیست
نسل جدید باید حتماً محیط زیست را درک کند و به آن علاقه‌مند باشد. برای اینکه بچه‌های امروزی بتوانند در آینده از آب پاک، هوا، خاک حاصلخیز و انرژی بهره‌مند شوند، باید در کرۀ زمین تغییرات عمده ای صورت گیرد.
1- ماده قابل تجزیه زیست‌‌شناختی (حیاتی) چیست؟
هدف: این فعالیت به فرزندتان نشان میدهد که بعضی از چیزهایی کا ما دور میریزیم به‌طور طبیعی در خاک تجزیه می‌شود اما بعضی، مانند پلاستیک و شیشه تجزیه نمی‌شود. این آزمایش بر اهمیت بازیافت تاکید می‌کند.
وسایل مورد نیاز: بطری پلاستیکی، قوطی فلزی، روزنامه، ته ماندۀ غذاهای آشپزخانه، منطقۀ کوچکی که بتوانید این مواد را چال کنید.
مدت زمان: حدود 30 دقیقه طول می‌کشد تا با فرزندتان این مواد را چال کنید و چند ماه بعد نتیجۀ آن را می‌توانید مشاهده کنید.
روش کار
- چهار چاله بکنید که حدود 60 سانتی‌متر از هم فاصله داشته باشند و هر کدام 30 سانتیمتر عمق داشته باشند.
- بطری پلاستیکی، قوطی فلزی، روزنامه و ته مانده های غذای آشپزخانه را در چاله‌های جداگانه دفن کنید.
- چندین هفته صبر کنید سپس چاله‌ها را دوباره بکنید تا وضع مواد را مشاهده کنید. چگونه به‌نظر می‌آیند؟ اندازۀ کدامیک از مواد دور ریختنی کاهش یافته است؟
توضیح
در خاکی که برای آزمایش خود استفاده کردید میلیونها موجود زنده کرم خاکی، حشرات، باکتریها و قارچها وجود دارد. این موجودات همه در تخریب مواد قابل تجزیه زیست شناختی نقش دارند. مواد گیاهی و حیوانی کاملاً قابل تجزیه‌اند، بعد از آنها کاغذ و قوطیهای فلزی است و بیشتر پلاستیکها.
ته مانده غذا اول از همه تجزیه می‌شود و مواد مغذی خود را به‌خاک باز می‌گرداند. میتوانید به فرزندتان توضیح بدهید که گیاهان برای رشد خود مواد مغذی را از خاک می‌گیرند و حالا بخشی از این مواد غذایی به خاک باز گردانده میشود تا گیاهان دیگر بتوانند رشد کنند.
2- فرسایش به‌وسیلۀ آب
هدف: یکی از مشکلات عمده در سراسر کره زمین از بین رفتن خاک حاصلخیز به‌علت فرسایش خاک به وسیله آب است. فرسایش یعنی از بین رفتن لایه رویی خاک به‌وسیلۀ آب جاری یا باد. شما و فرزندتان در این فعالیت نقش گیاهان را در جذب آب و محافظت از خاک در برابر فرسایش، مشاهده می‌کنید.
وسایل مورد نیاز: 3 سینی، نایلون، خاک، لایه ای از خاک که روی آن چمن یا گیاهان دیگر کاشته شده باشد، آب‌پاش، سطل یا ظرف بزرگ
مدت زمان: حدود 2-1 ساعت
روش کار
- سه سینی بسازید یا تهیه کنید، می‌توانید از تخته سه‌لایی نازک استفاده کنید، و در یک سمت سینی برای هدایت آب به درون سطل یا ظرف بزرگ نایلون بچسبانید و برای بستن فضاهای خالی گوشه‌های سینی از بتونه یا چسب استفاده کنید.
- دو سینی را از خاک نسبتاً شُل پر کنید و سینی سوم را از خاک و چمن یا گیاهان دیگر
- زیر سینی‌ها جعبه یا تخته‌های کلفت قرار دهید تا شیب پیدا کنند. شیب یکی از سینی‌های محتوی خاک را بیشتر از شیب دو سینی دیگر تنظیم کنید.
- زیر سینی ها ظرف یا سطل قرار دهید تا آبی که از آنها جاری میشود را جمع کند.
- به وسیلۀ آب پاش روی سینی‌ها آب بپاشید. ریختن آب روی سینی ها و ریختن آبِ سینی‌ها را به داخل ظرفها مشاهده کنید. کدام سینی خاک بیشتری از دست میدهد؟ کدامیک خاک کمتری؟ اگر باران ببارد، دامنۀ تپه خاک بیشتری را از دست میدهد یا زمین مسطح؟
توضیح
 سینی محتوی خاک که شیب بیشتری داشت، بیشتر از بقیه فرسایش می‌یابد، همانطوری که دامنه‌های تپه‌هایی که پوشش گیاهی خود را از دست داده‌اند، خاک خود را به سرعت از دست میدهند.
منبع: 50 روش ساده برای علاقه‌مند کردن فرزندبه علوم تجربی
علوم تجربی
علوم تجربی

علاقه‌مند کردن کودکان به علوم تجربی – بخش دومعلاقه‌مند کردن کودکان به علوم تجربی – بخش دوم

علاقه‌مند کردن کودکان به علوم تجربی با انجام چند آزمایش ساده با یخ و آب می‌توانید بعضی از خصوصیات مهم جامدات، مایعات و محلول‌ها را بیاموزید و به‌بعضی از حالتهایی که یخ دارد پی ببرید.


بازی های مطالعات اجتماعی و علوم برای کودکانبازی های مطالعات اجتماعی و علوم برای کودکان

بازی های مطالعات اجتماعی و علوم برای کودکان بازیکنان وقتی که جعبۀ کارتن را تکان می دهند نام کشورها و پایتخت ها را جفت می کنند و ژتون های علامت زده شده را داخل مکان های طراحی شده می اندازند. بازی های مطالعات اجتماعی و علوم برای کودکان


علاقه‌مند کردن کودکان به علوم تجربی – بخش چهارمعلاقه‌مند کردن کودکان به علوم تجربی – بخش چهارم

علوم تجربی چرا آسمان آبی است؟ هدف: اگر نور سفید را از آبی عبور دهید که کمی شیر در آن مخلوط شده است، نوری که از آن پراکنده می‌شود آبی رنگ میشود و آب هم آبی رنگ به‌نظر می‌رسد. علاقه‌مند کردن کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران