کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

2
قاعدگی دختران – بخش اول
قاعدگی دختران موقعی که اولین قاعدگی دختر خانمی شروع میشود ، برای مادر و برای خود نوجوان ، جالب و فراموش نشدنی خواهد بود. مادر فکر می‌کند دختر او دیگر دختر کوچکی نیست و نوجوان هم فکر می‌کند حالا او یک خانم بالغ شده است. قاعدگی دختران

قاعدگی دختران – بخش اول
موقعی که اولین قاعدگی دختر خانمی شروع میشود ، برای مادر و برای خود نوجوان ، جالب و فراموش نشدنی خواهد بود. مادر فکر می‌کند دختر او دیگر دختر کوچکی نیست و نوجوان هم فکر می‌کند حالا او یک خانم بالغ شده است.
بعضی از نوجوان ها از شروع قاعدگی خود بهت زده میشوند و میل دارند که این حالت پیدا نشود و یا از بین برود ، مخصوصا اگر شروع قاعدگی با مسائل و مشکلاتی از قبیل نامرتب بودن ، خونریزی زیاد از حد و قاعدگی دردناک توأم باشد.
بعضی از نوجوان ها ممکن است در ابتدای نوجوانی خود برجستگی در ناحیه ی سینه ی خود احساس کنند و فکر کنند سرطان است و یا ترشحاتی از دستگاه تناسلی آنها خارج شود و فکر بیماری بدی بکنند. اگر مسائلی از این قبیل پیش آید ، پدر و مادر باید نوجوانشان را نزد پزشک متخصص ببرند و مورد معاینه قرار دهند.
شروع قاعدگی :
اولین قاعدگی معمولا بین سنین 12 تا 13 سالگی اتفاق می افتد ، ولی ممکن است کمی زودتر و یا دیرتر شروع شود. اگر دختر خانمی از همه لحاظ رشد جسمی‌کند داشته باشد ، شروع قاعدگی او هم در سنین 15 تا 16 سالگی اتفاق می افتد و آن را تاخیر در شروع قاعدگی معمولا ارثی است و در مادر و یا خانم های آن فامیل وجود داشته است.
اگر قاعدگی تا سنین 16 تا 17 سال هنوز شروع نشده است ، آن را قاعده نشدن اولیه می نامند.  علل مختلفی موجب این وضعیت می گردد که عبارتند از : وقایع نگران کننده و فشارهای روانی ، چاقی ، افسردگی ، تمرین و ورزش های شدید و بالاخره اختلالات هورمونی و در موارد نادرتر تومورهای تخمدان ممکن است موجب قاعده نشدن گردد.
قاعدگی در هر موقع شروع گردد ، همه ی دختر خانم ها دچار یک مسأله هستند و آن این است که نوجوان ناگهان تغییری در بدن خود احساس می‌کند که برای آن آماده نبوده است ، زیرا بیشتر مادرها چنین مسأله و موضوعی را برای دختر خانم خود نگفته اند و ممکن است دختر خانم هم از همسالان خود نشنیده باشد.
دختر خانمی اظهار می داشت که در مدرسه ناگهان احساس کردم جریان خون از پاهای من جاری شد ، چنین وضعی برایم بسیار وحشتناک بود ، زیرا نمی دانستم چه کنم و فکر می کردم اگر ادامه پیدا کند ، چه کنم ؟
وظیفه ی مادر است که به دختر نوجوان خود قبلا توضیح دهد و کاملا او را آگاه کند و به او بگوید که شروع قاعدگی مانند اعمال دیگر بدن مانند نفس کشیدن و تپش قلب می باشد و شروع قاعدگی نشانه ای است که بدن نوجوان به طور طبیعی عمل می‌کند.

قاعدگی دختران


قاعدگی دختران

شروع قاعدگی بسیاری از دختران نوجوان به طور طبیعی خواهد بود و مشکلی به وجود نمی آورد ، ولی بعضی دچار ناراحتی هایی می گردند که اینک شرح داده می شود :
قاعدگی نامرتب و نامنظم :
بسیاری از دختران نوجوان انتظار دارند که دوره و یا سیکل قاعدگی آنها از همان ابتدا به طور مرتب و منظم انجام گیرد ، ولی چنین حالتی کمتر اتفاق می افتد ، به طوری که قاعدگی بعضی از دختران نوجوان از همان سال اول نامرتب میباشد.
بعضی از مواقع دختر خانمی هر سه هفته یک نوبت قاعده می شود و یا ممکن است بین دو نوبت قاعدگی دو سه ماه طول بکشد . نوجوانان نباید از نامنظم و نامرتب بودن دوره و سیکل قاعدگی خود نگران باشند.
اگر زمان قاعدگی آنها بیش از 5 تا 7 روز طول نکشد و هر دوره بیش از 12 عدد نوار بهداشتی لازم نداشته باشند ، طبیعی است و باید صبر کنند تا قاعدگی آنها مرتب و منظم گردد.
قاعدگی یکی از واکنش های طبیعی بدن است و عمل غدد و اعضای مختلف در آن دخالت دارد ، مانند هیپوتالاموس ، غده ی هیپوفیز ، رحم و تخمدان ها ، بنابراین در بعضی از مواقع چندین ماه و حتی چند سال طول می کشد تا این غدد و اعضا هماهنگ شوند و قاعدگی منظم و مرتب شود.
از طرف دیگر بعضی از مطالعات از نقاط مختلف جهان نشان داده است که قاعدگی 45 درصد دختران نوجوان از همان ابتدا منظم و مرتب می باشد. بنابراین وضع قاعدگی هر دختر نوجوانی با دیگری تفاوت دارد ، ولی بالاخره منظم و مرتب خواهد شد.
لازم به تذکر است که حامله شدن موجب توقف سیکل قاعدگی میشود ، ولی عوامل دیگری مانند فشار و هیجانات روانی شدید ، تمرین های شدید ورزشی ، تغذیه ی ناکافی ، بیماریها و حتی سرماخوردگی شدید ممکن است موجب توقف سیکل قاعدگی گردد.
منبع : کتاب رفتار پدر و مادر با کودک و نوجوان
قاعدگی دختران
قاعدگی دختران
قاعدگی دختران – بخش دومقاعدگی دختران – بخش دوم

قاعدگی دختران هر دختر نوجوانی به طور طبیعی در هر دوره ی قاعدگی خود در حدود 30 تا 90 میلی لیتر خون دفع می کند ( اگر وزن هر نوجوان را 40 تا 45 کیلوگرم تصور کنیم ، چون 13 درصد وزن بدن هر فردی خون می باشد ، حدود 5000 الی 5500 میلی لیتر خون در بدن او وجود دارد ) ، بنابراین دفع مقدار 30 تا 90 میلی لیتر خون در هر نوبت قاعدگی مهم نیست. قاعدگی دختران


چگونه عادت ماهانه را به دختران بیاموزیم ؟چگونه عادت ماهانه را به دختران بیاموزیم ؟

چگونه عادت ماهانه را به دختران بیاموزیم ؟ آغاز عادت ماهانه در زندگی دخترهای جوان حادثه ای مهم و نشانه ی ورود آنها به دوران زنانگی است. اگر والدین موضوع عادت ماهانه را به موقع و به طور مکرر با دختر خود مطرح کنند و به همه ی سوالات او در این باره پاسخ بدهند و ترس های او را از آن برطرف کنند دخترشان با آسودگی با این کارکرد طبیعی و ماهانه ی بدن خود رو به رو خواهد شد. چگونه عادت ماهانه را به دختران بیاموزیم ؟


رشد پستان ها در دوران بلوغرشد پستان ها در دوران بلوغ

رشد پستان ها در دوران بلوغ رشد پستان ها در بیشتر از 85 درصد از دخترها یکی از نخستین نشانه های بلوغ است. پستان ها در بیشتر دخترها بین نه تا سیزده سالگی شروع به رشد می کند. برای درجه بندی رشد پستان ها ، راهنمای مشخصی وجود دارد که درجه بندی بلوغ جنسی نامیده میشود. رشد پستان ها در دوران بلوغ


بلوغ زودرس و دیررس در دخترانبلوغ زودرس و دیررس در دختران

بلوغ زودرس و دیررس در دختران کودک آنلاین: هرچند که بلوغ زودرس یا معمولی برای پسران امتیازی محسوب می شود، ولی این تفاوت ها در میان دختران شدت کمتری دارد و متنوع تر است. دختران زودرس، در مقایسه با دختران دیررس، کمتر از بدن خود تصویر ذهنی رضایت آمیزی دارند،


علائم و درمان بلوغ زودرس در کودکانعلائم و درمان بلوغ زودرس در کودکان

علائم و درمان بلوغ زودرس در کودکان هنگامی که بلوغ در سن پایین شروع میشود رشد قد بیشتر میشود و پس از 23سال بلوغ کامل میشود. رشد قد متوقف میشود و در نهایت در بزرگسالی منجر به کوتاهی قد می شود و از نظر روانی نیز مشکلاتی را در پی دارد. علائم و درمان بلوغ زودرس در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران