کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش هفتم
بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش هفتم بچه ها را به دور یک دایره جمع کنید و آنها را با یک شمارۀ مشخص نامگذاری کنید. به بچه ها بگویید وقتی شما شمارۀ هر کدام را صدا زدید، او باید با گفتن بله پاسخ دهد و در آن لحظه هیچ بچۀ دیگری اجازۀ صحبت ندارد.

بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش هفتم
•    شماره ها و نگاه ها
این بازی مهارت تمرکز را بالا می برد.
وسایل لازم: وسیله ای لازم ندارد.
چگونگی انجام بازی
بچه ها را به دور یک دایره جمع کنید و آنها را با یک شمارۀ مشخص نامگذاری کنید. به بچه ها بگویید وقتی شما شمارۀ هر کدام را صدا زدید، او باید با گفتن بله پاسخ دهد و در آن لحظه هیچ بچۀ دیگری اجازۀ صحبت ندارد.
برای مثال وقتی می گویید شمارۀ 17، باید به شخص شمارۀ 23 نگاه کنید. بچه ها باید در این زمان متوجه شوند وقتی که شما شماره ای را اعلام می کنید، ولی به فرد دیگری نگاه می کنید، لازم است که دقت و تمرکز زیادی داشته باشند.
ابتدا آنها حس می کنند که این کار برایشان مشکل است. هر زمان که آنها بازی را فهمیدند و به آن عادت کردند، می توانید سرعت را بالا ببرید. اگر بچه ای نتوانست با صدا کردن شماره اش پاسخ دهد، باید به گوشۀ کلاس برود. این بچه ها باید در گوشۀ کلاس بنشینند و به آرامی با هم پچ پچ کنند تا جو کلاس شلوغ تر شود.
پیشنهاد
بعد از بازی با بچه ها در مورد احساسی که در طول بازی داشتند، صحبت کنید. بپرسید آیا کسی در آن زمان عصبی بوده؟ زمانی که موفق نشدند به موقع پاسخ دهند، چه حسی داشتند؟ با بچه ها در مورد همۀ موقعیت هایی که ممکن بود در این بازی با آن مواجه شوند، صحبت کنید و بگویید که چطور دقت کردن و پاسخ صحیح دادن می تواند ما را در مرکز توجه قرار دهد.
•    کار اشتباه
این بازی برای کشف زبان بدن و ایفای یک نقش بدون استفاده از کلمات بوده و می توان گفت نوعی پانتومیم است.
وسایل لازم: وسیله ای لازم ندارد.
چگونگی انجام بازی
برای شروع بازی یکی از بچه ها را انتخاب کنید، کاری به آن بچه بگویید و بخواهید بدون کلام آن کار را نشان دهد. بعد به بچه ها بگویید که از او بپرسند که چه کاری دارد انجام می دهد؟
حال آن بچه باید اسم کار دیگری را به اشتباه بیاورد. بعد فرد بغل دستی او باید کاری را که به او گفته شده تقلید کند. بعد بچه ها دوباره از نفر بعدی می پرسند که چه کاری انجام می دهی؟ او نیز اسم کار دیگری را می آورد که فرد بعدی ادای کار عنوان شده را در می آورد تا به آخرین نفر برسد. به طور مثال:
بچۀ اول: تقلید شستن ظرف
بچۀ دوم: چه کاری انجام می دهی؟
بچۀ اول: تمیز کرن خانه
بچۀ دوم: ادای تمیز کردن زمین خانه را در می آورد.
بچۀ سوم: داری چکار می کنی؟
بچۀ دوم: پختن کیک
بچۀ سوم پختن کیک را انجام می دهد و به این ترتیب بازی ادامه می یابد.
پیشنهاد
در پایان بازی، با بچه ها در مورد دروغ گفتن صحبت کنید به این صورت که ما این کار را در بازی مان انجام می دهیم در صورتی که در زندگی واقعی همه می دانند که دروغ گفتن به هیچ وجه پذیرفتنی نیست. از بچه ها بخواهید دلایل اینکه چرا انسان ها باید راستگو باشند را بیان کنند و آنها را در یک جدول بنویسید و بعد آن را در جایی در کلاس نصب کنید.
•    سرم کلاه رفت
این بازی موجب رشد عقلانی و تجربۀ بچه ها از جامعه می شود.
وسایل لازم: موزیک و پنج یا شش کلاه گوناگون مانند کلاه پلیس، کلاه ایمنی آتش نشانی، کلاه جادوگر، کلاه مدرسه.
چگونگی انجام بازی
در مورد انتخاب کردن یکی از کلاه ها و کاری که مربوط به آن است، تصمیم بگیرید. به طور مثال در مورد کلاه پلیس این جمله را بگویید: در پارک یک نفر ایستاده تا دیگران را راهنمایی کند ولی از نشان دادن نقش ها به طور کلیشه ای اجتناب کنید.
زمان بندی این بازی را نیز با پخش موسیقی انجام دهید تا زمانی که موسیقی پخش می شود کودک باید بازی را شروع کند و با قطع آن، دست نگه دارد. بعد با شنیدن جملۀ دیگر، کلاه دیگری را برمی دارد و بازی ادامه می یابد. در این بازی می توان کلاه های زیادی را برای آشنایی بچه ها معرفی کرد که البته این ها به تجربه و آشنایی گروه بستگی دارد.
پیشنهاد
این بازی فرصت مناسبی فراهم می کند تا شما ببینید هر کودک از کدام کلاه استقبال می کند و بالعکس کدام کلاه را دوست ندارد. در این بازی بچه ها می توانند حس تعلق داشتن و پذیرفته شدن از طرف دیگران را درک کنند.
•    چهره شناسی
این بازی نشان می دهد که چگونه درک ما از قضاوت هایمان تاثیر می پذیرد.
وسایل لازم
یک سری عکس های گوناگون از مردم را از یک مجله انتخاب کنید. توجه کنید که عکس افراد مشهور نباشد. شخصیت هایی را انتخاب کنید که ظاهر و لباس هایشان به شکل های گوناگون و متفاوتی است. برای مثال: یک فرد جوان و پیروِ مد روز، یک مجرم، یک کشاورز، یک شخصی که به نظر پولدار می آید و شخصی که به نظر فقیر می آید.
چگونگی انجام بازی
بچه ها را در کلاس به گروه های کوچکتر تقسیم کنید. به هر گروه دو – سه عکس بدهید. از آنها بخواهید در مورد هر کدام از آن عکس ها بحث کنند و ببینند این اشخاص، چه ویژگی ای دارند و چه کاری انجام می دهند. بعد بپرسید که چرا به این نتایج رسیده اند؟
به هر گروه دو دقیقه وقت بدهید تا دور هم جمع شوند و بحث کنند. حالا از هر گروهی بخواهید که یکی از عکس هایش را انتخاب کند و دیگران را در اطلاعاتی که جمع آوری کرده، سهیم کند.
پیشنهاد:
در این مورد که چطور ما از روی ظاهر دیگران در مورد آنها قضاوت می کنیم، حرف بزنید. بگویید که تا چه حد این قضاوت ها می توانند ناشی از پیش داوری و تعصب ما باشند.
منبع:101 بازی برای افزایش عزت نفس
بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش هفتم

بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش ششمبازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش ششم

بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش ششم در این بازی لازم است که کودکان از تجربیاتشان برای پیش بینی کردن استفاده کنند. وسایل لازم: وسیله ای نیاز ندارد.


بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش هشتمبازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش هشتم

بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش هشتم هماهنگ کردن جفت ها هدف این بازی معرفی شباهت ها و تفاوت های افراد به یکدیگر است. وسایل لازم: یکسری کارت که باید توسط خود بچه ها هماهنگ شود (مثل سگ و گربه، مداد و کاغذ). برای هر نفر یک کارت کافی است.


افزایش عزت‌نفس در کودکان – بخش دهمافزایش عزت‌نفس در کودکان – بخش دهم

افزایش عزت‌نفس در کودکان – بخش دهم فرزندتان را در دوست‌یابی، توسعۀ روابط دوستانه و نیز حفظ دوستی‌هایش یاری کنید. افزایش عزت‌نفس در کودکان – بخش دهم


 افزایش عزت نفس در کودکان - بخش اول افزایش عزت نفس در کودکان - بخش اول

افزایش عزت نفس در کودکان - بخش اول فرزندتان را بدون قید و شرط دوست داشته باشید. احساس محبتتان را به او نشان دهید و اجازه دهید او نیز احساس محبتش را به شما نشان دهد. افزایش عزت نفس در کودکان - بخش اول

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران