کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

3
قاعدگی دختران – بخش دوم
قاعدگی دختران هر دختر نوجوانی به طور طبیعی در هر دوره ی قاعدگی خود در حدود 30 تا 90 میلی لیتر خون دفع می کند ( اگر وزن هر نوجوان را 40 تا 45 کیلوگرم تصور کنیم ، چون 13 درصد وزن بدن هر فردی خون می باشد ، حدود 5000 الی 5500 میلی لیتر خون در بدن او وجود دارد ) ، بنابراین دفع مقدار 30 تا 90 میلی لیتر خون در هر نوبت قاعدگی مهم نیست. قاعدگی دختران

قاعدگی دختران – بخش دوم
خونریزی شدید هنگام قاعدگی
هر دختر نوجوانی به طور طبیعی در هر دوره ی قاعدگی خود در حدود 30 تا 90 میلی لیتر خون دفع می کند ( اگر وزن هر نوجوان را 40 تا 45 کیلوگرم تصور کنیم ، چون 13 درصد وزن بدن هر فردی خون می باشد ، حدود 5000 الی 5500 میلی لیتر خون در بدن او وجود دارد ) ، بنابراین دفع مقدار 30 تا 90 میلی لیتر خون در هر نوبت قاعدگی مهم نیست.
بعضی از دخترهای نوجوان در هر دوره از قاعدگی خود خونریزی زیادی دارند. این دختران نوجوان موقعی از خونریزی زیاد در هنگام قاعدگی باید نگران باشند که هر روز بیش از 6 تا 8 نوار بهداشتی و یا پَد مصرف کنند و یا خونریزی آنها بیش از 7 تا 10 روز پشت سر هم طول بکشد و یا این که لخته های خون زیاد دفع کنند. اگر چنین حالتی اتفاق افتد ، باید از پزشک متخصص زنان کمک بگیرند.
در بعضی از مواقع ممکن است خونریزی قاعدگی زیاد باشد و عللی مانند اختلال در انعقاد خون ، بیماری قند ، بیماری های کلیه ، بیماری غده ی تیروئید ، عفونت لگن و یا ناهنجاری های تخمدان وجود داشته باشد ( اگر خونریزی در خانمی که سابقه ی مقاربت داشته است ، اتفاق افتد ، ممکن است به علت سقط و یا حاملگی خارج رحمی باشد ).
در بیشتر موارد ، علت مهم خونریزی شدید در نوجوانان ، مسائل ذکر شده در بالا نیست و خونریزی در نتیجه ی رحم تکامل نیافته است که کار خود را به خوبی انجام نمی دهد .
در چنین مواردی اگر خونریزی ایجاد کم خونی ننماید ، پزشک هیچ دارویی نخواهد داد و خونریزی به تدریج و خود به خود کم خواهد شد ، ولی اگر خونریزی زیاد باشد و مشکلاتی به وجود آورد ، پزشک قرص های پیشگیری از حاملگی یا هورمون های دیگر تجویز و توصیه می نماید تا خونریزی را کنترل نماید ، همچنین داروی ترکیبات آهن برای کم خونی تجویز می نماید.
قرص های ضد حاملگی ، هورمون است  و پزشک آن را به منظور به نظم درآوردن سیکل قاعدگی تجویز می نماید ( گرچه اثر پیشگیری از حاملگی هم دارد ) تا رحم دختر نوجوان تکامل یابد و دوره ی سیکل قاعدگی او مرتب و منظم گردد.
قاعدگی دردناک
دختر خانمی چنین می گفت : (( هر ماه موقعی که قاعدگی من شروع میشود دچار دردهای بسیار بد و شدید و بیچاره کننده ی شکم میشوم ، به طوری که نمیتوانم به مدرسه بروم و در خانه هم نمیتوانم کاری کنم و یا مطالعه کنم و آرزو دارم هرچه زودتر این درد و رنج خاتمه یابد  )).
بعضی از نوجوان ها مخصوصا در اواسط و اواخر دوران نوجوانی از شروع قاعدگی خود وحشت دارند ، زیرا دچار دردهای شکمی میشوند که معمولا 4 ساعت قبل از شروع قاعدگی تا 24 ساعت یا بیشتر بعد از آن طول می کشد و سپس از بین می رود.
در مورد علت این دردها قبلا عده ای تصور می کردند که این نوع دردها جنبه ی روانی دارد و نوجوان ناخودآگاه چون نمیخواهد تصور کند که خانمی شده است و می خواهد که هنوز دختر کوچکی باشد ، دچار چنین دردهایی می شود.
با دانستن فیزیولوژی قاعدگی مشخص گردید که چنین گفته هایی صحیح نیست و مشخص شد که دردهای شکمی مزبور در نتیجه ی تغییرات شیمیایی است که در رحم پیدا می شود. بدین معنی که پوشش داخلی رحم ( اندومتر ) ماده ی هورمونی ترشح می کندکه آن را پروستاگلاندین می نامند و این ماده موجب انقباض عضله ی رحم و دردهای قولنجی شکمی میشود.
دردهای شکمی مزبور در بعضی از دختران نوجوان ، کم و در بعضی بسیار شدید می باشد . بعضی از دختران نوجوان همراه دردهای شکمی قاعدگی خود ، حالت تهوع پیدا می کنند یا دچار استفراغ و سردرد و حتی اسهال می گردند.
نسبت پیدایش این نوع دردها در کشور ما مشخص نیست ، ولی به نظر می رسد که در حدود 40 تا 60 درصد نوجوانان در هنگام قاعدگی خود دچار چنین علائمی با شدت کمو زیاد می شوند.
خوشبختانه امروزه داروهایی که ترشح پروستاگلاندین را مهار می کند مانند آیبوپروفن و یا مفنامیک اسید در اختیار پزشکان هست و توصیه و تجویز میشوند و مصرف آنها دردهای مزبور را کنترل می کند و از بین می برد.

قاعدگی دختران


قاعدگی دختران

اگر این داروها موثر نباشد ، پزشک از قرص های جلوگیری از حاملگی که دارای هورمون است برای از بین بردن دردها توصیه  و تجویز می نماید . استراحت به کم کردن دردهای شکمی کمکی نخواهد کرد ، ولی ورزش خفیف و گذاشتن کیف و یا حوله ی گرم به ناحیه ی شکم کمک کننده است .
والدین دختر نوجوانی که فرزندشان دچار قاعدگی دردناک می باشد ، نباید همیشه تصور کنند که دردهای شکمی مزبور مربوط به عدم تعادل پروستاگلاندین می باشد ، بلکه بعضی از بیماری ها مانند عفونت لگن ( عفونت لوله های فالوپ و اعضای دیگر لگن می باشد ). و اندومتریوز ( پوشش داخلی رحم که آن را اندومتریوم می نامند ممکن است در خارج از رحم رشد کند و موجب دردهای شکمی شدید و همچنین اختلالات قاعدگی گردد ) نیز باعث چنین دردهایی می شود.
از این جهت است که اگر نوجوان شما دچار دردهای شکمی شدید در هنگام قاعدگی است ، باید به وسیله ی پزشک متخصص زنان معاینه شود و علت آن تشخیص داده شود و در صورت نیاز درمان گردد ، چرا که دلیلی ندارد فرزند نوجوان شما در هنگام قاعدگی دچار درد و رنج گردد.
خلق و خوی بعضی از دختران قبل از پیدایش علائم قاعدگی ممکن است تغییر کند و دچار تحریک پذیری ، افسردگی مختصر ، کاهش در توجه و دقت ، آمادگی برای گریه کردن ، کم شدن اشتها ( مخصوصا نسبت به مواد شیرین و نمک دار ) ، احساس سنگینی و حساسیت پستان ها ، احساس باد کردن شکم ، تهوع و استفراغ گردند.
این علائم غیر از علائم قاعدگی دردناک است و با شروع قاعدگی و جریان پیدا کردن قاعدگی از بین می رود.
آیا برای برطرف کردن علائم فوق دارویی نیاز است؟ چون علت این علائم نامشخص است ، بنابراین دارویی لازم نیست. دادن داروهای مدرّ که ادرار را زیاد می کند برای احساس سنگینی پستان ها و همچنین تجویز مسکن در صورت لزوم مفید می باشد. در مواردی که در خلق و خوی نوجوانان تغییرات فاحشی پیدا شود ، پزشک از داروهای ضدافسردگی استفاده می نماید. از نظر تغذیه ای توصیه می شود نوجوانان در این زمان از خوردن موادی مانند قهوه و شکلات خودداری کنند.
چه موقع مادر باید دختر نوجوان خود را نزد پزشک ببرد؟
تمام مادران باید توجه داشته باشند در صورتی که دختر نوجوانشان با علائم و حالات زیر مواجه شد ، باید بلافاصله به پزشک متخصص مراجعه کند.
1 . اگر قاعدگی او ناگهان قطع و نامرتب گردید و علتی مانند بیماری در او وجود ندارد.
2 . اگر در یک نوبت قاعدگی خود ، خونریزی شدید پیدا کرد و خونریزی بیش از 7 تا 10 روز طول کشید.
3 . اگر خونریزی غیر از زمان قاعدگی رخ دهد.
4 . اگر دردهای شدید شکمی در ابتدای دوران قاعدگی نبود و بیش از دو روز طول کشید.
5 . هر مسأله یا موضوعی که مادر و یا خود نوجوان در مورد دستگاه تناسلی و یا دوران قاعدگی خود تصور کرد و غیرعادی و غیرمعمول بود ، باید به پزشک متخصص زنان مراجعه نماید.
منبع : کتاب رفتار پدر و مادر با کودک و نوجوان
قاعدگی دختران
قاعدگی دختران
قاعدگی دختران – بخش اولقاعدگی دختران – بخش اول

قاعدگی دختران موقعی که اولین قاعدگی دختر خانمی شروع میشود ، برای مادر و برای خود نوجوان ، جالب و فراموش نشدنی خواهد بود. مادر فکر می‌کند دختر او دیگر دختر کوچکی نیست و نوجوان هم فکر می‌کند حالا او یک خانم بالغ شده است. قاعدگی دختران


چگونه عادت ماهانه را به دختران بیاموزیم ؟چگونه عادت ماهانه را به دختران بیاموزیم ؟

چگونه عادت ماهانه را به دختران بیاموزیم ؟ آغاز عادت ماهانه در زندگی دخترهای جوان حادثه ای مهم و نشانه ی ورود آنها به دوران زنانگی است. اگر والدین موضوع عادت ماهانه را به موقع و به طور مکرر با دختر خود مطرح کنند و به همه ی سوالات او در این باره پاسخ بدهند و ترس های او را از آن برطرف کنند دخترشان با آسودگی با این کارکرد طبیعی و ماهانه ی بدن خود رو به رو خواهد شد. چگونه عادت ماهانه را به دختران بیاموزیم ؟


رشد پستان ها در دوران بلوغرشد پستان ها در دوران بلوغ

رشد پستان ها در دوران بلوغ رشد پستان ها در بیشتر از 85 درصد از دخترها یکی از نخستین نشانه های بلوغ است. پستان ها در بیشتر دخترها بین نه تا سیزده سالگی شروع به رشد می کند. برای درجه بندی رشد پستان ها ، راهنمای مشخصی وجود دارد که درجه بندی بلوغ جنسی نامیده میشود. رشد پستان ها در دوران بلوغ


بلوغ زودرس و دیررس در دخترانبلوغ زودرس و دیررس در دختران

بلوغ زودرس و دیررس در دختران کودک آنلاین: هرچند که بلوغ زودرس یا معمولی برای پسران امتیازی محسوب می شود، ولی این تفاوت ها در میان دختران شدت کمتری دارد و متنوع تر است. دختران زودرس، در مقایسه با دختران دیررس، کمتر از بدن خود تصویر ذهنی رضایت آمیزی دارند،

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران
    به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید