کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
علاقه‌مند کردن کودکان به علوم تجربی – بخش چهارم
علوم تجربی چرا آسمان آبی است؟ هدف: اگر نور سفید را از آبی عبور دهید که کمی شیر در آن مخلوط شده است، نوری که از آن پراکنده می‌شود آبی رنگ میشود و آب هم آبی رنگ به‌نظر می‌رسد. علاقه‌مند کردن کودکان

علاقه‌مند کردن کودکان به علوم تجربی – بخش چهارم
•    چرا آسمان آبی است؟
هدف: اگر نور سفید را از آبی عبور دهید که کمی شیر در آن مخلوط شده است، نوری که از آن پراکنده می‌شود آبی رنگ میشود و آب هم آبی رنگ به‌نظر می‌رسد. دلیل آبی بودن آسمان در طول روز و قرمز شدن آن هنگام غروب همین پراکندگی اشعۀ نور خورشید است.
وسایل مورد نیاز: چراغ قوه؛ لیوان شیشه‌ای یا پلاستیکی بی‎‌رنگ؛ شیر؛ آب شیر؛ اتاق تاریک
مدت زمان: چند دقیقه
روش کار
- لیوان را از آب پر کنید و کمی شیر به آن اضافه کنید. آب درون لیوان باید کمی کدر شده باشد.
- نور چراغ قوه را به موازات میز به‌درون لیوان بتابانید.
- اتاق را تاریک کنید و به لیوان نگاه کنید. چه رنگی را مشاهده می‌کنید؟
توضیح: نور سفید شامل رنگهای رنگین کمان است. ذرات حل نشده در مخلوط آب و شیر قسمت آبیِ نورِ سفید چراغ قوه را منتشر می‌کند. مولکولهای هوا در جو، نور خورشید را پراکنده می‌کنند و آسمان به‌همین دلیل هنگام روز آبی و هنگام غروب سرخ می‌شود.
اگر هوا زمین را احاطه نمی‌کرد، آسمان به‌جز در موقعی که مستقیماً به خورشید نگاه می‌کردید، همیشه سیاه می‌بود. هنگام غروب که نور خورشید (که با زاویۀ مایل می‌تابد) باید فاصلۀ بیشتری را در جو طی کند، نور آبی طوری پراکنده می‌شود که از زمین دور می‌شود اما رنگ سرخ از جو عبور می‌کند و به زمین میرسد.
•    انعکاس ذهن من
هدف: این آزمایش نشان می‌دهد که نور در مسیری صاف حرکت می‌کند و هنگام برخورد با سطح صاف و براقی مانند آینه، منعکس می‌شود.
لوازم مورد نیاز: چراغ قوه؛ آینه؛ اتاق تاریک
مدت زمان: حدوداً یک دقیقه
روش کار
- کف اتاق آینه‌ای قرار بدهید و چراق قوه را روشن کنید.
- اتاق را تاریک کنید و نور چراغ قوه را روی آینه بتابانید. انعکاس نور را روی سقف اتاق مشاهده کنید. همانطوری که نور را روی آینه می‌تابانید، ابتدا به آینه نزدیک شوید و سپس از آن فاصله بگیرید. برای نوری که روی سقف منعکس می‌شود چه اتفاقی می‌افتد؟
توضیح: نور از چراغ قوه تا آینه خط صافی را طی می‌کند، سپس از سطح صاف و براق آینه منعکس می‌شود و روی سقف پدیدار می‌شود. وقتی با دور شدن از آینه زاویۀ تابش آنرا مایل تر می‌کنید، نور منعکس شده نیز مایل‌تر می‌شود و در نقطۀ دورتری روی سقف دیده میشود.
کندوکاو بیشتر: تکرار انعکاس و پریسکوپ
در دیوارۀ یک کارتن مقوایی و نزدیک به لبۀ بالایی آن سوراخی ایجاد کنید، در دیوارۀ مقابل آن و نزدیک به لبۀ پایینی سوراخ دیگری ایجاد کنید، در دیوارۀ مقابل هر یک از این سوراخها، آینه‌ای با زاویۀ 45 درجه نصب کنید. به غیر از این دو سوراخ نباید در جعبه سوراخ دیگری وجود داشته باشد.
از سوراخ پایینی به درون جعبه نگاه کنید. آیا می‌توانید با این کار سرتان را پایین تر از سطح میز قرار بدهید ولی روی میز را ببینید؟ آیا می‌توانید نبش دیوار بایستید و سمت دیگر آن را ببینید؟
•    مسابقه با مواد شوینده
هدف: اگر کمی مایع ظرفشویی یا صابون مایع به آب بیفزایید، کشش سطحی آب کاهش می‌یابد. روی این آب مسابقۀ قایق‌رانی بگذارید.
وسایل مورد نیاز: مقوا؛ قیچی؛ مداد یا خودکار؛ لگن؛ آب شیر؛ مایع ظرفشویی یا صابون مایع
مدت زمان: چند دقیقه
روش کار
- از مقوا قایقی درست کنید.
- لگن را آب کنید.
- قایق خود را به آرامی روی سطح آب قرار دهید و یک قطره صابون یا مایع ظرفشویی در فرورفتگی پشت قایق بچکانید. مسابقه را شروع کنید.
توضیح: آب نسبت به خود نیروی جاذبه زیادی اعمال می‌کند آنقدر که روی سطح آب نوعی پوست تشکیل می‌شود که کشش سطحی نامیده می‌شود. مایع صابون یا مایع ظرفشویی این پوست را از بین می‌برد و باعث می‌شود که قایق به سمت جلو که کشش سطحی بیشتر است، کشیده شود.
همین آزمایش را میتوانید با یک ظرف آب و خلال دندان یا چوب پنبه نیز انجام دهید.
کندوکاو بیشتر
یک قطره رنگِ خوراکیِ آبی را به یک لیوان بیفزایید. سپس چند قطره صابون بیفزایید و ببینید که رنگ آبی چگونه می‌دود.
منبع: 50 روش ساده برای علاقه‌مند کردن فرزند به علوم تجربی

علاقه‌مند کردن کودکان به علوم تجربی – بخش اولعلاقه‌مند کردن کودکان به علوم تجربی – بخش اول

علاقه‌مند کردن کودکان به علوم تجربی بیشتر بچه‌ها از بازی کردن با رنگ‌های خوراکی واقعاً لذت می‌برند. در فعالیت‌های زیر می‌توانید تنها با استفاده از چند وسیلۀ خانگی و مقداری خوراکی بعضی از ویژگیهای اولیۀ مایعات را به‌فرزندان خود معرفی کنید. علاقه‌مند کردن کودکان


علاقه‌مند کردن کودکان به علوم تجربی – بخش دومعلاقه‌مند کردن کودکان به علوم تجربی – بخش دوم

علاقه‌مند کردن کودکان به علوم تجربی با انجام چند آزمایش ساده با یخ و آب می‌توانید بعضی از خصوصیات مهم جامدات، مایعات و محلول‌ها را بیاموزید و به‌بعضی از حالتهایی که یخ دارد پی ببرید.


علاقه‌مند کردن کودکان به علوم تجربی – بخش سومعلاقه‌مند کردن کودکان به علوم تجربی – بخش سوم

علوم تجربی نسل جدید باید حتماً محیط زیست را درک کند و به آن علاقه‌مند باشد. برای اینکه بچه‌های امروزی بتوانند در آینده از آب پاک، هوا، خاک حاصلخیز و انرژی بهره‌مند شوند، باید در کرۀ زمین تغییرات عمده ای صورت گیرد. علوم تجربی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران