کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

5
بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 6 تا 12 ساله – بخش سوم
بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 6 تا 12 ساله – بخش سوم در طول مدتی که کودک تکالیفش را انجام می‌دهد، ممکن است حواسش پرت شود. هدف این فعالیت ایجاد شرایطی تسهیل‌کننده برای زمانی است که او قادر به تفکر و تمرکز نیست، مثلاً هنگام انجام دادن تکالیف مدرسه.

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 6 تا 12 ساله – بخش سوم
•    جعبۀ تفکر
در طول مدتی که کودک تکالیفش را انجام می‌دهد، ممکن است حواسش پرت شود. هدف این فعالیت ایجاد شرایطی تسهیل‌کننده برای زمانی است که او قادر به تفکر و تمرکز نیست، مثلاً هنگام انجام دادن تکالیف مدرسه.
نوع توجه: متمرکز
لوازم: یک جعبۀ بزرگ که لوازم تزئینی در آن قرار بگیرد، از قبیل عکس بازیگران موردعلاقه، رنگ‌های روشن و تند (زرد یا قرمز) و آرام‌بخش (سبز و آبی)، طرح‌های کاغذدیواری آرام‌بخش
روش انجام بازی
کودک شما با ساخت یک جعبۀ تفکر از طریق تزئین درون و بیرون آن، حتی با نگاه کردن به آن شاد می‌شود. وقتی جعبه چرخانده می‌شود، باید دورتادور آن تزئین شده باشد. زمانی که وقت تمرین کودک است، یک جعبه را روی میز آشپزخانه یا میز کودکتان قرار دهید، به این صورت یک مخفی گاه خصوصی به وجود می‌آید.
درون جعبه یک چراغ، ساعت، مجموعه‌ای از مدادها بارنگ‌های شاد، خودکار و پاک‌کن قرار دهید. یک گیره کنار جعبه بگذارید. بنابراین هر روز دانش‌آموز می‌تواند لیستی از تکالیفی را که باید انجام دهد، درون آن قرار دهد. کودک شما به لیست تکالیفش نگاه می‌کند و تعیین می‌کند که برای انجام هر تکلیف، به چقدر وقت نیاز دارد.
کودک همچنین می‌تواند از یک‌زمان سنج برای حفظ تمرکز و انجام برنامۀ خود استفاده کند. علاوه بر آن، محدود کردن زمان انجام کارها، به او کمک می‌کند وقت بیشتری داشته باشد. ولی اگر زمانی که به ریاضی اختصاص می‌دهد نامحدود باشد، او هیچ‌وقت از کار فارغ نمی‌شود و این مسئله باعث می‌شود که وقتش به بطالت رفته و بیهوده خسته شود.
پس کودک می‌فهمد بهتر است به مدت کوتاهی تمرکز کند و کارش را با مدیریت زمان و به طور متوالی انجام دهد.
آنچه یاد گرفته می‌شود
کودکان با ایجاد فرصتی برای خود، یاد می‌گیرند به چه روشی، تمرکز خود را روی کاری حفظ کنند، مثل انجام تکالیف. تعیین انجام یک محدودۀ زمانی باعث می‌شود که به سادگی حواس آن‌ها پرت نشود.
همچنین یاد می‌گیرند که چگونه با تنظیم برنامۀ خود، وقت را مدیریت کرده و در ضمن پی می‌برند که شما به توانایی آن‌ها برای تصمیم‌گیری در امور خودشان، احترام می‌گذارید.
•    ذهن من یک صفحۀ تلویزیون است
این بازی خصوصاً برای کودکانی مفید است که در خواندن متن مشکل دارند. این بازی باعث می‌شود که کودک بتواند تصاویری برای کتاب مورد نظرش خلق کند.
نوع توجه: گسترده
لوازم: کتاب (بدون تصویر)
روش انجام بازی
قبل از اینکه یک کتاب را برای کودک بخوانید، به او بگویید که هدف این بازی آن است که او کلمات را دریافت کند و آن‌ها را به یک تصویر ذهنی، شبیه یک فیلم تلویزیونی یا یک نمایش تبدیل کند.
شروع به خواندن کنید. به عنوان مثال: علی در پارک، سوار چرخ‌وفلک بود. در آنجا باد ملایم و لذت بخشی می‌وزید که لباسش را به شکل موج به حرکت در می‌آورد. او می‌خندید، از سواری لذت می‌برد و به شکلاتی که می‌خواست بعد از سواری‌اش بخرد، فکر می‌کرد.
در مورد متنی که خواندید، از کودک سؤالاتی بپرسید تا برای تصاویری که می‌خواهد بسازد، به ذهن وی جهت دهد. مثلاً:
به نظر تو آن چرخ‌وفلک چه شکلی است؟ به نظر تو علی چه لباسی پوشیده است؟ تو فکر می‌کنی که او چه نوع شکلاتی دوست دارد بخرد؟
وقتی که کودک تصوری به دست آورد، به خواندن خود ادامه دهید. اگر به نظر رسید که او واقعاً گوش می‌کند، متوقف نشوید و اگر به نظر رسید که حواسش پرت می‌شود، خواندن را متوقف کرده و در مورد فیلمی که در ذهنش می‌بیند، با او صحبت کنید. سپس دوباره به خواندن ادامه دهید.
تغییر
از او بخواهید بعد از اینکه به آرامی کتاب را برای خودش خواند، همان بازی را اجرا کند و جزئیات آنچه را که هنگام خواندن، در تصوراتش دیده، برای شما بگوید.
همان‌طور که با هم کتاب را می‌خوانید، به او بگویید که آنچه بعداً اتفاق خواهد افتاد را حدس بزند. آیا او می‌تواند وقایع بخش بعدی و یا پایان داستان را حدس بزند؟
آنچه یاد گرفته می‌شود
کودکان توانایی تصویرسازی درست را در ذهنشان تثبیت می‌کنند. این مهارت نه تنها دامنۀ توجه آن‌ها را گسترش می‌دهد، بلکه به آن‌ها کمک می‌کند که داستان‌ها را درک کنند. تجسم ذهنی، قدرت تخیل را که عنصر مهمی در سرگرمی‌های شخصی است، تقویت می‌کند.
بازی‌هایی که مستلزم آن است که کودک اتفاق بعدی را حدس بزند، مهارت پیش‌بینی کردن وقایع را در او تقویت می‌کند. این یک مهارت لازم است و زمانی ضروری است که ما می‌خواهیم یک پروژه را طراحی کنیم و نیاز داریم بینشی از ابتدا تا انتهای آن داشته باشیم. دانستن مقصد و هدف، ما را در طی کردن مسیر درست، هدایت می‌کند.
•    داستان لوله‌ای
نقاشی روی یک صفحۀ بزرگ کاغذ لذت‌بخش‌تر و جذاب‌تر از کشیدن نقاشی در یک دفترچه است. نقاشی‌های روی این صفحه (لولۀ کاغذ) می‌تواند طوماری از زندگی کودک باشد.
نوع توجه: گسترده و متمرکز
لوازم: لوله‌ای از کاغذ سفید، ماژیک، مداد رنگی مومی یا مداد رنگی
روش انجام بازی
لولۀ کاغذ و سایر لوازم نقاشی را به کودک بدهید. به او توضیح بدهید می‌تواند داستانی در مورد زندگی‌اش را روی لوله کاغذ نقاشی کند. لولۀ کاغذ را قدری باز کنید و به کودک بگویید که تصویری از خودش در اولین بخش بکشد. در دومین بخش او می‌تواند خودش را در حالی که کاری را انجام می‌دهد یا بعضی از اتفاقاتی که در آن روز برایش پیش‌آمده، نقاشی کند.
او می‌تواند هر روز به طومار خود تصاویری اضافه کرده و کاغذ را به صورت لوله شده نگهداری کند.
تغییر
اگر کودک تمایلی به ترسیم زندگی خود نشان نداد، می‌تواند هر موضوعی را که برایش جالب است و یا حتی یک موضوع فی‌البداهه را نقاشی کند.
آنچه یاد گرفته می‌شود
در این فعالیت کودک آزاد است تا هر داستانی را که دوست دارد و هر ایده‌ای را که به ذهنش می‌رسد بیان کند. به همین خاطر تشویق می‌شود توجه گستردۀ خود را برای فکر کردن به هرچه که ممکن است اتفاق بیفتد، تقویت کند.
منبع: 101 بازی برای افزایش توجه
بازی‌های مناسب برای افزایش توجه کودکان 6 تا 12 ساله – بخش سوم

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 6 تا 12 ساله – بخش دومبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 6 تا 12 ساله – بخش دوم

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 6 تا 12 ساله – بخش دوم اکثر کودکان دوست دارند به نقشه نگاه کنند، اما نمی‌توانند خیلی سریع آن را با جهان واقعی انطباق دهند. در این فعالیت، مسئولیت یک کشتیران واقعی را به کودک خود بدهید و او را تشویق کنید تا به آنچه در نقشه نشان داده شده است، توجه کند.


بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 6 تا 12 ساله – بخش چهارمبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 6 تا 12 ساله – بخش چهارم

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 6 تا 12 ساله – بخش چهارم خواندن زبان بدن و بیان چهره یک برنامۀ آموزشی رسمی نیست که بتوان آن را در مدرسه یاد گرفت. بلکه بخش مهمی از آموزش غیر رسمی در زندگی ما است. این تمرین را هنگامی که با کودک و خانوادۀ خود سر میز شام نشسته اید، انجام دهید.


بازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش اولبازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش اول

بازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش اول کودک آنلاین: وقتی‌که کودک مدت طولانی به فضای خالی نگاه می‌کند، خسته می‌شود و تعجبی ندارد که چشمان خسته و بیکار کودک، حالت مات، بگیرد. کودکان با نگاه کردن به اشیاء می‌توانند خودشان را مشغول کنند. بازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش اول


بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 سالهبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله برای کودکانی که هنوز چگونگی نظم بخشیدن به کلمات را نمی‌دانند، نوشتن کاری مشکل است. آن‌ها نوشتن را درزمانی که بزرگ‌تر شدند، راحت‌تر از زمانی که کوچک هستند، درک می‌کنند. برای نوشتن یک داستان از مراحل حقیقی استفاده کنید. در این بازی کودک یک تجربۀ مهم در مورد چگونگی طرح‌ریزی یک داستان، ویرایش و تنظیم آن کسب می‌کند. بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران