کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

1
جهش رشد کودک
جهش رشد کودک جهش رشد یکی از نشانه های مشخص بلوغ است. عامل این رشد پدیدار شدن هورمون های جنسی و هورمون رشد در بدن است. رشد نیز مانند دیگر تغییراتی که در دوران بلوغ رخ می دهد از دست ما خارج است و از درون بدن و از طریق آرایش های ژنتیکی به میراث ماده از سوی والدین تنظیم میشود. جهش رشد کودک

جهش رشد کودک
جهش رشد یکی از نشانه های مشخص بلوغ است. عامل این رشد پدیدار شدن هورمون های جنسی و هورمون رشد در بدن است. رشد نیز مانند دیگر تغییراتی که در دوران بلوغ رخ می دهد از دست ما خارج است و از درون بدن و از طریق آرایش های ژنتیکی به میراث ماده از سوی والدین تنظیم میشود.
بیشتر دختر ها در حدود نه سالگی جهش رشد خود را آغاز میکنند اما این جهش میتواند تا سیزده سالگی و با سرعتی زیاد رخ بدهد. رشد ناگهانی پسرها معمولا بین دوازده تا چهارده سالگی صورت می گیرد.
به هنگام جهش رشد شکل بدن نیز تغییر می کند . انحنای دور باسن با جمع شدن چربی در این ناحیه بیشتر می شود کمر مشخص تر می شود و قوس های جدید بدن شکل تازه ای به آن می دهند.
در پاسخ به هورمون مردانه ی تستوسترون حجم ماهیچه ی پسرها افزایش می یابد و شانه ها و سینه شان پهن تر می شود و برای اینکه امکان رشد وجود داشته باشد اشتها افزایش می یابد. نوجوانان ده- دوازده ساله برای حفظ آهنگ سریع تغییرات در بدن خود به غذای بیشتری از نظر کمی احتیاج دارند.
بچه ها و والدینشان در همین هنگام نیز نگران افزایش بیش از حد وزن می شوند و ممکن است بر سر غذا با هم دعوا کنند اما بدانید که حالا دیگر میزان خورد و خوراک فرزند ده – دوازده ساله تان فقط دست خود اوست و در واقع همیشه نیز همین طور بوده است.
والدین میتوانند با نشان دادن عادات سالم تغذیه ای خود برای فرزندان شان الگویی مناسب باشند ضمن آنکه میتوانند یخچال خانه را از مواد مغذی گوناگون پر کنند اما حجم خوراک کودکان دست خود آنهاست همان طور که وقتی خارج از خانه هستند نوع خوراکشان را نیز خود تعیین میکنند.
افزایش وزن –دخترها
نوجوانان قبل از دوران بلوغ سالانه حدود 2 کیلوگرم وزن اضافه میکنند اما طی دوران جهش رشد بلوغ سالانه بین 5/5 تا 5/10 کیلوگرم بر میزان وزن 95 درصد از دختران اضافه می شود. سرعت رشد و افزایش وزن در دخترها با آغاز عادت ماهانه کاهش پیدا میکند و دختر معمولا دوسال بعد از این تاریخ به قد نهایی خود می رسد.
وزن در طول زندگی کم و زیاد می شود اما تا حدی تحت تاثیر عوامل ژنتیکی است. استفاده از یک رژیم غذایی متعادل و انجام دادن فعالیت های ورزشی عاداتی ضروری برای حفظ سلامتی اند و اگر این عادات در دوران بلوغ فرد به وجود بیاید تا آخر عمر میتواند همراه او باقی بماند. اشتهای دخترها نیز طی دوره ی عادت ماهانه کم و زیاد میشود و گاهی در نیمه دوم دوره افزایش اشتها دیده می شود.افزایش وزن – پسرها
جهش رشد در پسرها بعد از تغییر در اندام جنسی شان دیده می شود. ابتدا بیضه ها و غلاف بیضه بزرگ تر می شود و سپس طول و پهنای آلت افزایش می یابد. آنگاه در حدود سیزده – چهارده سالگی جهش رشد اتفاق می افتد که تقریبا دو سال بعد از وقوع آن در دختر هاست.
طول زمان رشد در پسرها بیشتر از دختر هاست ضمن آنکه جهش رشد در پسرها دیرتر رخ می دهد اما بیشتر طول می کشد و به همین دلیل است که متوسط قد مردها بیشتر از متوسط قد زنهاست.
یکی از تغییرات دوران بلوغ که پسرها بیش از همه به آن علاقه دارند تغییرات شکل بدن است. بافت ماهیچه ای در شانه های آنها افزایش می یابد و شانه هایشان پهن تر می شود. ماهیچه ی ران ها و بازو ها نیز رشد می کند و باعث افزایش قدرت جسمی و چابکی پسرها می شود.
البته بازو و ران پسرها در طی رشد سریع شان شکلی بی قواره دارد. گاهی هم خود پسرها و هم والدینشان فکر می کنند که زیادی رشد کرده اند و ممکن است تا وقتی که به اندازه های جدید بدن شان عادت کنند کمی دست و پاچلفتی به نظر برسند.
افزایش وزن پسرها در طول دوران بلوغ سالانه حدود 9 کیلوگرم است و 95 درصد از پسرها سالانه بین 6 تا 5/12 کیلوگرم وزن اضافه میکنند. همان طور که در دخترها دیده می شود برای هماهنگی با این اضافه وزن اشتهای پسرها زیاد میشود. داشتن عادات سالم غذایی در طی این سالها بسیار مهم است چون میتواند به حفظ عادات سالم در بزرگسالی کمک کند.
شماره ی پا
پای دختر ها و پسرها نیز به طور قابل توجهی بزرگ میشود. ممکن است رشد پاهایشان سریع تر از دیگر اندام شان باشد و بدین ترتیب پاهای شان قبل از اندام دیگر به اندازه ی کامل خود برسد. بعضی از والدین فکر می کنند که پاهای بچه هایشان تا پایان عمر بزرگ خواهد شد و می گویند اگر بچه ی دوازده – سیزده ساله شان کفش بزرگسالان را می پوشد لابد در پایان دوره ی بلوغ به جای کفش باید از قایق موتوری استفاده کند.
خوشبختانه آهنگ رشد پا در مراحل آخر بلوغ کند می شود و پا قبل از دیگر اعضای بدن به اندازه ی کامل خود می رسد.
منبع : کتاب کلیدهای آموزش و مراقبت از سلامت جنسی در کودکان و نوجوانان
جهش رشد کودک
روشهایی برای رشد کودک – بخش اولروشهایی برای رشد کودک – بخش اول

روشهایی برای رشد کودک کودک آنلاین: استفاده از روشهای رشدی به ویژه اگر به موفقیت ختم گردد، اقدامی جالب است.اما شرط استفادۀ مؤثر از این روش، اطلاعِ به اندازه از ارگانیسم در حال رشد و چگونگی آن در سنین مختلف است. روشهایی برایِ رشد کودک


رشد کودک در زمان بلوغرشد کودک در زمان بلوغ

رشد کودک در زمان بلوغ بلوغ مرحله ی تغییر از کودکی به بزرگسالی است که معمولا سن 18 سالگی در نظر گرفته می شود. تغییرات جسمانی در پسران به طور میانگین در 12 سالگی آغاز می شود و بیضه ها شروع به رشد می کنند. رشد کودک در زمان بلوغ


تاثیر تندرستی و شادکامی بر رشد کودکانتاثیر تندرستی و شادکامی بر رشد کودکان

تاثیر تندرستی و شادکامی بر رشد کودکان از میان عواملی که به کودک شما برای رسیدن به خودشکوفایی کمک می کنند تندرستی از همه مهمتر است زیرا به کودک کمک میکند با قدرت بیشتری نسبت به وقتی که سلامتی او مختل است با مشکلات دست و پنجه نرم کند. تاثیر تندرستی و شادکامی بر رشد کودکان


رشد کودکان در سنین دبستانرشد کودکان در سنین دبستان

رشد کودکان در سنین دبستان معمولاً در سنین 7 تا 11 سال در هر سال به‌طور میانگین 3 تا 3.5 کیلوگرم به وزن آن‌ها اضافه می‌شود و تقریباً6 سانتی‌متر قد می‌کشند. افزایش طول قد یک دختر متوسط 11 ساله و یک پسر با همین مشخصات بین 5 تا8 سانتیمتر است رشد کودکان در سنین دبستان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران