کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
رشد و نمو کودک در پنج سالگی و سنین اول ابتدایی
رشد و نمو کودک در پنج سالگی و سنین اول ابتدایی : کودک در سن پنج سالگی می‌تواند 5 تا 10 ثانیه روی یک پا بایستد، روی نوک پا بدود و با موزیک حرکت کند، در امتداد خط باریک راه برود و با یک پا جست‌های کوچک بزند. کودک در این سن می‌تواند برای‌های دسته‌جمعی را کاملاً انجام دهد. رشد و نمو کودک در پنج سالگی و سنین اول ابتدایی

رشد و نمو کودک در پنج سالگی و سنین اول ابتدایی
رشد حرکتی: کودک در سن پنج سالگی می‌تواند 5 تا 10 ثانیه روی یک پا بایستد، روی نوک پا بدود و با موزیک حرکت کند، در امتداد خط باریک راه برود و با یک پا جست‌های کوچک بزند. کودک در این سن می‌تواند برای‌های دسته‌جمعی را کاملاً انجام دهد.
چشم‌ها و دست‌ها: کودک در انتهای سن پنج سالگی قادر است رنگ‌ها را از یکدیگر تشخیص دهد، سوزن را نخ کند، با مکعب‌های چوبی دو تا سه تا پله بسازد، یک مربع را تقلید کند یا یک خط مایل رسم کند، شکل انسان را با تنه، سر و دست‌ها رسم نماید. خانه‌ای که دارای پنجره و در باشد رسم نماید، عکس را به طور کامل و دقیق رنگ‌آمیزی نماید و انگشتان دست را بشمارد.
تکلم و شنوایی: کودک در انتهای سن پنج سالگی روان و صحیح صحبت می‌کند  ولی ممکن است صداهای ف، س و ث را با هم اشتباه کند. در این سن کودک دوست دارد که معما ، داستان و طنز بشنود و قادر است سن و جنس و حتی نشانی حدودی خانه خود را بگوید و پنج شیء را یکی‌یکی بشمارد.
رشد اجتماعی و بازی کردن: کودک در سن پنج سالگی قادر است در هنگام غذا خوردن کارد و چنگال را به کار ببرد او می‌تواند لباس خود را درآورده و بپوشد و برای خود دوست انتخاب کند. کودک از سن پنج سالگی شروع به آشنایی با زمان و ساعت می‌کند. از خواهر و برادر کوچک خود و حیوانات مواظبت می‌نماید و آن‌ها را دوست دارد. در این سن علائقی را که در آینده خواهد داشت به صورت بازی و به تقلید از پدر و مادر نشان می‌دهد.
در سن پنج سالگی رفتار کودک چه در محیط خانه و چه در خارج تغییر می‌یابد و در نتیجه برخوردهایی مابین کودک و والدین به وجود می‌آید. این سبب می‌شود که افکار نا ثابت، تعرض، پرخاش و تلوّن در کودک به وجود آید.
پیدا شدن چنین دگرگونی‌ها ممکن است در کودک به صورت خواب‌های وحشتناک، ترس از جدایی، احساس صدمات بدنی و حتی احساس مرگ تظاهر کند. کودکانی که از این لحاظ مشکل‌دارند ممکن است به شب ادراری، مکیدن انگشت، اختلال در تکلم و ناسازگاری با کودکان دیگر مبتلا گردند.رشد و نمو کودکان در سنین اول دبستان
رشد و نمو جسمانی: در سن شش سالگی دندان‌های کودک شروع به ریختن می‌کند و اولین دندان‌هایی که می‌ریزد دندان‌های پیشین است. در همین موقع نخستین دندان‌های آسیاب همیشگی کودک در زیر اولین دندان‌های شیری او ظاهر می‌شود.
اولین دندان آسیاب همیشگی کودک اهمیت ویژه‌ای دارد زیرا این دندان است که محور دندان‌های همیشگی را تشکیل می‌دهد و شکل‌بندی فک و در یک صف و مرتب بودن دندان‌های همیشگی بستگی به سلامتی این دندان دارد. بنابراین در بهداشت و حفظ این دندان‌ها نباید کوتاهی شود.
رشد حرکتی: فعالیت حرکتی کودک که قبلاً به صورت دویدن و بالا رفتن بود در این سنین جای خود را به فعالیت در یک جهت مشخص و بازی‌های دسته‌جمعی می‌دهد. کودک در سنین 6 سالگی می‌تواند از طناب پرش کند و در سن 8 سالگی قادر است به راحتی دوچرخه‌ای را براند.
چشم‌ها و دست‌ها: در سن شش سالگی کودک می‌تواند نرده‌ای را رسم کند اگر دو شیء که از بعضی جهات با یکدیگر شباهت دارند به او نشان داده شود می‌تواند بگوید که از چه جهاتی همانند و از چه جهاتی ناهمانندند.
در هفت سالگی کودک می‌تواند 24 تا 26 حرف را بنویسد و شکل یک آدم را با خصوصیات صورت او رسم کند. در 8 سالگی می‌تواند خانه‌ای با تمام جزئیات آن رسم کند.
تکلم و شنوایی: کودک در سن شش سالگی می‌تواند جمله‌ای که برای او گفته می‌شود را تکرار کند. اگر عکسی به او نشان داده شود می‌تواند با سه جمله درباره آن توضیح دهد. کودک در سن هفت سالگی می‌تواند در مورد عکس‌های آزمایش هوش یا چهار جمله توضیح بیشتری بدهد.
اگر سه شیء به او نشان داده شود می‌تواند بگوید از چه لحاظ یک شیء به شیء دیگر تفاوت دارد. در سن 8 سالگی می‌تواند تفاوت چهار شیء را که از لحاظی با یکدیگر شباهت دارند، ذکر کند ساعت را می‌فهمد و نیم ساعت و ربع ساعت را ممکن است روی ساعت مچی خود تشخیص دهد و بگوید.
رشد اجتماعی: کودک در سن شش تا هفت سالگی می‌تواند غذای خود را با کارد و چنگال تکه‌تکه کند و سر میز غذا کاملاً آرام بنشیند. در سن هفت سالگی کودک در مدرسه دوست پیدا می‌کند.
در این سن بدون کمک موهای خود را شانه می‌زند و لباس‌های خود را می‌پوشد و در می‌آورد. کودک در سن هشت سالگی می‌تواند بدون کمک میز غذا را بچیند.
رشد و نمو کودک در پنج سالگی و سنین اول ابتدایی
رشد و نمو کودکان در سه  و چهار سالگیرشد و نمو کودکان در سه و چهار سالگی

رشد و نمو کودکان در سه و چهار سالگی : کودک در آخر سن سه سالگی می‌تواند مدت کوتاهی روی یک پا بایستد، در حال دویدن توپ را جابجا کند، به توپ ضربه بزند، توپ بزرگی را ‌میان بازوانش بگیرد و یک سه چرخه را براند. رشد و نمو کودکان در سه و چهار سالگی


رشد و نمو کودک در سه ماه اول تولدرشد و نمو کودک در سه ماه اول تولد

رشد و نمو کودک در سه ماه اول تولد :کودک در 4 تا 6 هفتگی در هنگام تعویض پوشک ممکن است تبسم نماید که موجب خوشحالی مادر می‌گردد. در این سن انگشتان دست او که قبلاً بسته بود باز می‌شود. موقعی که او را به شکم بخوابانید سر خود را مختصری بالا می‌آورد. رشد و نمو کودک در سه ماه اول تولد


نوزادان نارس و رشد و نمو آنهانوزادان نارس و رشد و نمو آنها

نوزادان نارس و رشد و نمو آنها رفتار ،اعمال و ظاهر نوزادان نارس بستگی به نسبت نارس بودن آنها یعنی مدت زمانی که زودتر متولد شده اند دارد. نوزادان نارس و رشد و نمو آنها

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران