کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

2
رشد حرکتی کودک پنج ساله
رشد حرکتی کودک پنج ساله سه چرخه سواری ، اسکیت بازی ، پریدن ، بالارفتن ، جست و خیز و تاب بازی تنها بخشی از فعالیت هایی است که کودک پنج ساله به آنها می پردازد. اگر فرصتی دست دهد اکثر کودکان ترجیح می دهند بیرون از خانه به فعالیتی بپردازند تا اینکه در خانه بنشینند و بازی کنند. رشد حرکتی کودک پنج ساله

رشد حرکتی کودک پنج ساله
سه چرخه سواری ، اسکیت بازی ، پریدن ، بالارفتن ، جست و خیز و تاب بازی تنها بخشی از فعالیت هایی است که کودک پنج ساله به آنها می پردازد. اگر فرصتی دست دهد اکثر کودکان ترجیح می دهند بیرون از خانه به فعالیتی بپردازند تا اینکه در خانه بنشینند و بازی کنند.
کودکان پنج ساله توازن بیشتری دارند و مهارت های حرکتی درشت آنها بیشتر از مهارت های حرکتی ظریف است.
مهارت های حرکتی درشت
مهارت های حرکتی درشت یا به عبارتی استفاده از ماهیچه های بزرگ در پنج سالگی رشد خوبی دارد. کودکان این سن کنترل بیشتری روی حرکات خود دارند و از لحاظ سطح کلی حرکتی فعالیت کمتری دارند. کودک شما قادر است روی پنجه ی پا بدود یا رو به عقب راه رود و یک پا را مستقیما پشت پای دیگر قرار دهد.
برای او که با این پا و آن پا کردن ها از پله ها بالا و پایین می رود پله مانعی سهل به شمار می رود. رکاب زدن سه چرخه برای اغلب کودکان پنج ساله کار ساده ای است. برخی از کودکانی که از هماهنگی چشم و دست خوبی برخوردارند حتی آمادگی دوچرخه سواری با چرخ های کمکی را هم دارند.
حال دیگر با جرأت از بلندی بالا می روند و بعد از فعالیت های بیرون از خانه قطعا شلوار پاره یا سر زانوهای کثیف در انتظار شما خواهد بود. آنها همچنین میتوانند پشتک بزنند و از ارتفاع 30 سانتی متری روی پنجه ی خود فرود آیند. کودک پنج تا شش ساله میتواند روی میله ی تعادل راه برود و ممکن است علاقه ای واقعی به اسکیت بازی نشان دهد.
به یاد داشته باشید که استفاده از محافظ زانو و آرنج و کلاه ایمنی برای اجتناب از آسیب دیدگی ضروری است.
مهارت های حرکتی ظریف
مهارت های حرکتی ظریف که شامل دستکاری اشیاء ، هماهنگی چشم و دست و مهارت های ادراکی هستند نیز در این سن رشد میکنند اما نسبت به مهارت های حرکتی درشت روند رشد کندتری دارند. ممکن است دختران در این زمینه ماهرانه تر از پسرها عمل کنند اما سرانجام پسرها نیز به همان سطح از مهارت خواهند رسید.
کودک پنج ساله ی شما میتواند با قطعات لگو خانه سازی کند دکمه های لباس را باز کند و ببندد و بندکفش خود را ببندد. کودکان به تدریج یاد می گیرند که هنگام رنگ کردن نقاشی از خط بیرون نزنند شکل ها را با قیچی ببرند و بچسبانند اما در این زمینه به رشد کامل نمی رسند.پرورش رشد حرکتی
به عنوان والدین چگونه میتوانید رشد حرکتی کودک خود را پرورش دهید؟ نخست اینکه کودک خود را در تمام فعالیت های فیزیکی شرکت دهید تا هماهنگی بین اعضای بدن او بیشتر شود.دویدن ، پریدن و پرتاب توپ ، همگی رشد حرکتی درشت کودک شما را تقویت می کنند.
فرصت هایی را در اختیار کودک قرار دهید که به فعالیت های حرکتی ظریف نیز بپردازد. کودکانی که در هماهنگی حرکات ظریف مشکل دارند نسبت به انجام کارهایی که مستلزم چنین مهارتی باشد تمایل نشان نمی دهند.
استفاده از ماژیک ، مداد و مداد شمعی های مخصوص گاه کودک را ترغیب به نقاشی میکند. برای بریدن کوپنها از کودک خود کمک بگیرید تا در استفاده از قیچی ماهر شود. هرچند خمیر بازی  و گل سفالگری محیط را کثیف می کنند اما ابزارهای خوبی برای تقویت عضلات هستند.
گاهی اطراف خود را با دقت نگاه کنید و ببینید کودک شما به چه فعالیت هایی علاقه مند است. به این ترتیب ایده هایی برای تقویت مهارت های حرکتی درشت و ظریف پیدا خواهید کرد. در زیر پیشنهادهایی در جهت تقویت مهارت های حرکتی درشت و ظریف کودکان ارائه شده است :
•    از کودک بخواهید برای آویزان کردن پارچه یا لباس های کوچک روی بند از گیره استفاده کند.
•    باقلا یا نخود سبز را از پوست درآورد.
•    برای تقویت هماهنگی بین چشم و دست با نظارت شما از میخ و چکش استفاده کند.
•    در قوطی های پلاستیکی را باز و بسته کند.
•    برای تقویت مهارت های حرکتی درشت با استفاده از صندلی جعبه و دیگر وسایل موجود در خانه عبور از مانع را تمرین کند.
منبع : کتاب کلیدهای رفتار با کودک پنج ساله
رشد حرکتی کودک پنج ساله
فعالیت هایی برای رشد مهارت های حرکتی کودک مبتلا به اوتیسمفعالیت هایی برای رشد مهارت های حرکتی کودک مبتلا به اوتیسم

فعالیت هایی برای رشد مهارت های حرکتی کودک مبتلا به اوتیسم همراه با کودک روی زمین های صاف، ناهموار، چمن ها، شیب ها، روی شن ها، روی یخ و برف و یا زمین های گلی به اشکال گوناگون مانند راه رفتن آرام، دویدن، پریدن، لنگان لنگان راه رفتن، لی لی کردن، چهار دست و پا راه بروید.


رشد جابجایی حرکتی در نوزادان - قسمت اولرشد جابجایی حرکتی در نوزادان - قسمت اول

رشد جابجایی حرکتی در نوزادان - قسمت اول کودک آنلاین: هرچند ممکن است عجیب به نظر برسد، ولی کودک شما برای اینکه راه رفتن، دویدن، لی‌لی کردن و پریدن را بیاموزد، ابتدا لازم است توانایی کنترل سر خود را به دست آورد. بنابراین وقتی کودک شما در سن چهار هفتگی شروع به بلند کردن خود می‌کند، درواقع شاهد نخستین تلاش‌های کودکتان برای راه رفتن هستید. رشد جابجایی حرکتی در نوزادان - قسمت اول


رشد مهارت‌های حرکتی ماهیچه‌های ظریف کودک سه سالهرشد مهارت‌های حرکتی ماهیچه‌های ظریف کودک سه ساله

رشد مهارت‌های حرکتی ماهیچه‌های ظریف کودک سه ساله کودک آنلاین: کنترل حرکات انگشتانِ کوچک کودک سه ساله، درهای دنیای هیجان‌انگیز جدیدی را به روی او باز می‌کند. او از نقاشی، جور کردن تکه‌های یک اسباب‌بازی و بازی با خمیر لذت می‌برد. این فعالیت‌ها نه‌تنها سرگرم‌کننده هستند، بلکه درواقع تمرین حرکاتی هستند که کودک در آینده برای نوشتن به آن‌ها نیاز دارد. رشد مهارت‌های حرکتی ماهیچه‌های ظریف کودک سه ساله


رشد استخوانی کودک – بخش اولرشد استخوانی کودک – بخش اول

رشد استخوانی کودک هنگام تولد ، بیشتر اسکلت کودک از استخوان تشکیل می شود ، اما بعضی از قسمت ها ، از جمله دو سر استخوان های بازو ، پا ، کف دست و کف پا از غضروف تشکیل میشوند و تا اواخر دوران بلوغ استخوانی نمیشوند. رشد استخوانی کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران