کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
علاقه‌مند کردن کودکان به علوم تجربی – بخش دوم
علاقه‌مند کردن کودکان به علوم تجربی با انجام چند آزمایش ساده با یخ و آب می‌توانید بعضی از خصوصیات مهم جامدات، مایعات و محلول‌ها را بیاموزید و به‌بعضی از حالتهایی که یخ دارد پی ببرید.

علاقه‌مند کردن کودکان به علوم تجربی – بخش دوم
•    بازی با یخ
با انجام چند آزمایش ساده با یخ و آب می‌توانید بعضی از خصوصیات مهم جامدات، مایعات و محلول‌ها را بیاموزید و به‌بعضی از حالتهایی که یخ دارد پی ببرید.
1- یخ زدن آبِ نمک
هدف: با استفاده از آب، نمک طعام و فریزر خود میتوانید ببینید که چگونه نمک از یخ بستن آب جلوگیری می‌کند.
وسایل مورد نیاز: 2 قالب یخ؛ فریزر؛ نمک طعام؛ آب؛ پیمانه اندازه‌گیری
مدت زمان: حدود یک ساعت و نیم؛ چون باید منتظر یخ بستن آب بشویم.
روش کار
-یک قاشق چایخوری نمک را در سه پیمانه آب شیر حل کنید.
- یکی از قالبهای یخ را از آبِ نمک و دیگری را از آب ساده پر کنید. از دو قالب یکسان استفاده کنید و در آنها حجم برابری از آب بریزید.
- هر دو قالب را در یک طبقه از فریزر قرار بدهید و هر 20 دقیقه یکبار سرکشی کنید و ببینید آیا یخ بسته‌اند یا نه. شما و فرزندتان هر دو حدس بزنید که کدام قالب اول یخ می‌بندد.
- اگر فرزندتان کمی بزرگتر است میتوانید هربار که قالب‌ها را بررسی می‌کنید، دمای آنها را نیز بسنجید.
توضیح: هروقت جامدی را در مایعی حل کنیم، یا حتی مایع دیگری را در مایعی حل کنیم، نقطۀ انجماد آن مایع پایین می‌آید، پس وقتی در آب نمک را حل می‌کنیم نقطۀ انجماد آن از صفر درجه سانتیگراد یا 32 درجه فارنهایت پایین تر می‌آید.
پس آب نمک دیرتر از آب ساده یخ می‌بندد، چون باید در فریزر به‌دمای پایین تری برسد. اگر حدس زدید که آبِ شیر زودتر یخ می‌بندد، حدستان درست بوده است. با توجه به‌نتیجۀ این آزمایش، به نظر شما آبِ دریاچه زودتر از آب دریا یخ می‌بندد؟
کندوکاوِ بیشتر: یخ بستن آب شیر
همین آزمایش را با آب شیر و آب مقطر تکرار کنید. از فرزندتان بخواهید آبِ مقطر را بچشد تا تفاوت طعم آن را با اب شیر تشخیص دهد. آب مقطر خالص است اما آبِ شیر محتوی املاحی است که از سنگ‌ها و خاک در آن حل شده است.
در آبِ مناطق شهری مواد آلاینده با غلظت‌های کم یافت می‌شود. یکی از این آلاینده‌ها کلروفرم است که برای ضدعفونی کردن آب به‌آن می‌افزایند. پس آب مقطر باید زودتر یخ ببندد.
2- یخ از آب بزرگتر است
هدف: این آزمایش ساده یکی از خصوصیات منحصربه‌فرد آب را نشان میدهد: آب هنگام یخ بستن منبسط می‌شود، یعنی فضای بیشتری را اشغال می‌کند. تقریباً همۀ مایعات دیگر برعکس عمل می‌کنند، یعنی هنگام منجمد شدن جمع می‌شوند.
وسایل مورد نیاز: ظرف شیشه‌ای یا پلاستیکی بی‌رنگ؛ ماژیک؛ آب شیر؛ فریزر
مدت زمان: حدود یک ساعت برای یخ بستن آب
روش کار
- مقداری آب درون ظرف بریزید اما آن را پُر نکنید. با استفاده از ماژیک سطح آب را علامت بزنید.
- ظرف آب را درون فریزر بگذارید. وقتی که آب یخ بست ظرف را بیرون بیاورید و مشاهده کنید که سطح یخ از سطح اولیۀ آب بالاتر است.
توضیح: آب هنگام یخ بستن جامدی بلورین را تشکیل میدهد که بین ذرات آن فضای خالی زیادی وجود دارد. به‌همین دلیل است که یخ فضای بیشتری از آبِ مایع اشغال می‌کند و به‌همین دلیل‌است که یخ روی آب شناور می‌ماند.
اگر آب هم مانند مایعات دیگر بود بود و هنگام انجماد چگالی بیشتری پیدا می‌کرد برای ماهی‌ها و پستانداران دریایی چه اتفاقی می‌افتاد؟
کندوکاو بیشتر: بالا آمدن سطح آب
این آزمایش را به‌شکل دیگری نیز می‌توانید با بچه‌های بزرگتر انجام بدهید: یک پارچ کوچک بردارید و به‌اندازۀ دو لیوان در آن آب بریزید و سطح آب را در آن علامت بزنید. سپس یک لیوان از آبِ آنرا در یک ظرف پلاستیکی بریزید و در فریزر قرار بدهید.
یخ حاصل را درون یک لیوان آبِ باقی مانده در پارچ بیندازید و آنرا به‌وسیلۀ خلال دندان زیر سطح آب نگه دارید. سطح آب را درون پارچ مشاهده کنید. سطح آبِ کنونی از سطحِ دو لیوانی که قبلاً علامت زده بودید بالاتر است چون یک لیوان از آب در فریزر منجمد و منبسط شد.
منبع: 50 روش ساده برای علاقه‌مند کردن فرزند به علوم تجربی

علاقه‌مند کردن کودکان به علوم تجربی – بخش اولعلاقه‌مند کردن کودکان به علوم تجربی – بخش اول

علاقه‌مند کردن کودکان به علوم تجربی بیشتر بچه‌ها از بازی کردن با رنگ‌های خوراکی واقعاً لذت می‌برند. در فعالیت‌های زیر می‌توانید تنها با استفاده از چند وسیلۀ خانگی و مقداری خوراکی بعضی از ویژگیهای اولیۀ مایعات را به‌فرزندان خود معرفی کنید. علاقه‌مند کردن کودکان


بازی های ریاضی برای کودکان – بخش سومبازی های ریاضی برای کودکان – بخش سوم

بازی های ریاضی برای کودکان – بخش سوم بازیکنان کارت‌ها را برمی‌گردانند تا جفت کارتی که مجموعش ده می‌شود را پیدا کنند. گروه سنی: 6 تا 8 سال مهارت: توانایی جمع‌کردن اعداد بازی های ریاضی برای کودکان – بخش سوم


علاقه‌مند کردن کودکان به علوم تجربی – بخش چهارمعلاقه‌مند کردن کودکان به علوم تجربی – بخش چهارم

علوم تجربی چرا آسمان آبی است؟ هدف: اگر نور سفید را از آبی عبور دهید که کمی شیر در آن مخلوط شده است، نوری که از آن پراکنده می‌شود آبی رنگ میشود و آب هم آبی رنگ به‌نظر می‌رسد. علاقه‌مند کردن کودکان


بازی های مطالعات اجتماعی و علوم برای کودکانبازی های مطالعات اجتماعی و علوم برای کودکان

بازی های مطالعات اجتماعی و علوم برای کودکان بازیکنان وقتی که جعبۀ کارتن را تکان می دهند نام کشورها و پایتخت ها را جفت می کنند و ژتون های علامت زده شده را داخل مکان های طراحی شده می اندازند. بازی های مطالعات اجتماعی و علوم برای کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران