کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

1
ورود کودکان به دوران نوجوانی
ورود کودکان به دوران نوجوانی آغاز دوران نوجوانی و عبور از آن توأم با بحرانی است که اگر به خوبی مدیریت نشود قطعا مشکل آفرین خواهد بود اما میتوان با مدیریت صحیح آن را درست پشت سر گذاشت این مهم نیز در درجه نخست به کمک والدین و در درجه دوم به کمک معلمان و مربیان نوجوان حاصل میشود. با توجه به اینکه نوجوانی دوران بسیار مهمی از زندگی هر فرد است ، والدین باید به نوجوان کمک کنند تا بتواند این دوران را به خوبی سپری کند. ورود کودکان به دوران نوجوانی

ورود کودکان به دوران نوجوانی
آغاز دوران نوجوانی و عبور از آن توأم با بحرانی است که اگر به خوبی مدیریت نشود قطعا مشکل آفرین خواهد بود اما میتوان با مدیریت صحیح آن را درست پشت سر گذاشت این مهم نیز در درجه نخست به کمک والدین و در درجه دوم به کمک معلمان و مربیان نوجوان حاصل میشود. با توجه به اینکه نوجوانی دوران بسیار مهمی از زندگی هر فرد است ، والدین باید به نوجوان کمک کنند تا بتواند این دوران را به خوبی سپری کند.
شروع توفان
هم زمان با آغاز نوجوانی ، توفانی درون فرد ایجاد میشود و با رشد جسمی ، شناختی ، ذهنی ، اخلاقی و انتظارات جدیدی که از او در اجتماع میرود و خداحافظی با کودکی او را با نقطه عطفی مواجه میکند که ممکن است با اضطراب همراه باشد، در واقع پشت سرگذاشتن این توفان بسیار مهم است.
آغاز بلوغ
آغاز بلوغ و نوجوانی هفت مرحله دارد که همه باید آن را پشت سر بگذارند ، نخستین مرحله حس استقلال و رهایی از وابستگی است ؛ یعنی نوجوان باید آرام آرام اتکای خود را به خانواده کم کند تا به استقلال برسد .
 بنابراین خانواده ها باید زمینه ایجاد استقلال و کاهش وابستگی را به وجود بیاورند یعنی کم کم با سپردن مسئولیت های بیشتر به نوجوان به او استقلال بیشتری بدهند.شروع اینگونه مسئولیت ها هم میتواند بسیار ساده باشد ؛ مثلا به او اجازه دهیم خودش به تنهایی خرید کند یا انجام بخشی از کارهای خانه را به عهده بگیرد.
بلوغ عاطفی
نوجوان باید به تدریج رفتارها و واکنش های دوران بچگی را کنار بگذارد و بپذیرد که دوران کودکی او سپری شده است ، اما نباید از او توقع داشته باشیم که به یکباره اینکار را انجام دهد ، بلکه باید به او فرصت بدهیم که به تدریج و آرام آرام وارد فصل جدید زندگی خود شود ؛ مثلا بهتر است به او اجازه دهیم گاهی به بازی های دوران کودکی برگردد و نیز به او کمک کنیم تا بهتر بتواند تغییرات جسمانی و رشدی خود را بپذیرد.
بلوغ اجتماعی
در بلوغ اجتماعی باید به نوجوان اجازه دهیم به تدریج زندگی اجتماعی و دوستی و مهربانی با دوستان را فراگیرد و تفاوت آن را با دوران کودکی بپذیرد و از طرفی اعتماد به نفس نوجوان را بالا ببرد ؛ یعنی نجوان باید بتواند احساس شایستگی کند و زمینه این احساس را علاوه براینکه خانواده باید فراهم آورند ، نوجوان هم باید همکاری کرده و خود را برای ورود به اجتماع آماده کند.
استقلال مالی
در بسیاری از جوامع نوجوان باید خود را برای ورود به بازار کار آماده کند و متناسب با توان خود آموزش ببیند تا بتواند کم کم روی پای خود بایستد؛ در واقع میتوانیم با نظارت برکار نوجوان زمینه ی آموزش او را فراهم آوریم.بدین ترتیب میتوان همانطور که با بررسی نمرات او پی به استعدادهای تحصیلی اش می بریم ، با انجام کارهای مختلف استعدادها و علایق او را به کارهای عملی ارزیابی کنیم ما باید به نوجوان جهت بدهیم تا بتواند در تمام زمینه ها استعدادهای خود را کشف کند و زودتر به استقلال مالی برسد.رشد فکری
نوجوان باید یاد بگیرد که هیچگاه بدون فکر چیزی را نپذیرد و در مورد هرچه می شنود خودش به خوبی فکر کند و روش حل مسئله را یاد بگیرد چون مهم است قبل از اینکه هرچیزی را از دیگران بپذیرد خوب فکر کرده و راه درست را خودش انتخاب کند؛ یعنی نوجوان باید با فکر کردن و تحلیل مسائل آشنا شود.
اوقات فراغت
نوجوان باید با مطالعه و شرکت در فعالیت های اجتماعی مختلف مانند کارهای فرهنگی ، ورزشی و تفریحی وقت خود را به گونه ای تنظیم کند تا بتواند به جنبه های مختلف زندگی برسد و تک بعدی نباشد.با توجه به اینکه نوجوانی آغاز ورود به دوران بزرگسالی است انتخاب سبک درستی از زندگی بسیار مهم است.
برقراری رابطه ی دوستانه با نوجوان
یکی از مهمترین مسائل دوران نوجوانی برقراری ارتباط دوستانه والدین با اوست. در برخورد با نوجوان خصوصا برخورد با اشتباهات او به گونه ای رفتار نکنیم که نتواند مشکلات و مسائلش را با ما مطرح کند. فراموش نکنیم نوجوان در حال کشف هویتی جدید برای خودش است که ما نیز باید بتوانیم او را در این راه کمک کنیم . او میخواهد بداند بعد از کودکی و رهایی از وابستگی به پدر و مادر هویتش چگونه خواهد بود.در واقع نوجوان فرصتی میخواهد تا بداند موقعیت جدید خود را بپذیرد.
وظایف والدین ، همراهی نوجوان
همه ما میدانیم که بهتر است در برقراری ارتباط با نوجوان راه دوستانه را انتخاب کنیم اما این نباید در حد حرف و شعار باقی بماند. فراموش نکنیم اگر دائم بخواهیم نوجوان را نقد و ارزیابی کنیم و از او ایراد بگیریم او هم ترجیح میدهد مشکلات خود را از ما پنهان کند یا اشخاص دیگری را برای تصمیم گیری یا درددل انتخاب کند چون تا زمانی که نتوانیم او را درک کنیم نمیتوانیم رابطه ی دوستانه ای هم با او برقرار کنیم.
بعضی نوجوانان به خواندن رمان یا نوشتن خاطرات علاقه مند هستند ولی اگر ما به هر دلیلی مانند نگرانی از درس و مدرسه و عقب ماندن از آنها نوجوان را مسخره کنیم او هم پنهانی اینکار را انجام می دهد؛ ضمن اینکه امکان دارد در همین سالها آنقدر اعتمادش از ما سلب شود که دیگر هیچگاه نتواند ارتباط صمیمانه ای با ما برقرار کند.
مهمترین کار در برخورد با اشتباهات نوجوانان این است که به او فرصت دهیم خودش راه درست را تشخیص دهد و به نوعی خودش خودش را پیدا کند ، مثلا اگر در کودکی کارهای بامزه ای انجام میداد و تشویق میشد حالا والدین با کوچک ترین حرف و سخنی او را شماتت میکنند.
 البته قرار نیست بگذاریم نوجوان هرکار میخواهد انجام دهد بلکه میتوانیم نظر خودمان را مانند یک دوست با او درمیان بگذاریم و فرصتی را برای تشخیص به خود او بدهیم و سعی کنیم به جای اینکه در مقابلش بایستیم در کنارش بمانیم. یکی از اشتباهات مهم والدین این است که یا زیادی به نوجوان توجه کرده یا کاملا او را رها میکنیم.
منبع : مجله موفقیت شماره 308 (دکتر زهرا رمضانخانی)
ورود کودکان به دوران نوجوانی
راهنمایی عاطفه همراه با رشد فرزند – نوجوانیراهنمایی عاطفه همراه با رشد فرزند – نوجوانی

راهنمایی عاطفه همراه با رشد فرزند – نوجوانی کودک آنلاین: سال‌های نوجوانی دوره‌ای متمرکز بر پرسش‌های هویت است. من چه کسی هستم؟ چه کسی خواهم شد؟ چه کسی باید باشم؟ بنابراین اگر فرزندتان در مقطعی از نوجوانی کاملاً خودمحور شد، تعجب نکنید. علاقۀ او به امور خانوادگی رنگ می‌بازد و روابطش با دوستان برجسته می‌شود. راهنمایی عاطفه همراه با رشد فرزند – نوجوانی


هیجانات دوران بلوغ و نوجوانیهیجانات دوران بلوغ و نوجوانی

هیجانات دوران بلوغ و نوجوانی بلوغ و نوجوانی پدیده ایست دو بعدی که : درونی و بیرونی. نوجوان بر اثر هیجانات ناشی از شور و شوق نوجوانی و گذر از دوران کودکی دوم و قدم به دوران سازندگی و خودشناسی مایل است که قدم های بعدی را بر قبلی رجحان داده و از تضاد و برخورد آنها هیجانات خاصی را به گونه ای متفاوت از خود بروز دهد. هیجانات دوران بلوغ و نوجوانی


نقش خانواده ، اجتماع و فرهنگ در رشد نوجوان – قسمت اولنقش خانواده ، اجتماع و فرهنگ در رشد نوجوان – قسمت اول

نقش خانواده ، اجتماع و فرهنگ در رشد نوجوان – قسمت اول دوران نوجوانی دوران جست و جو ، جهت یافتن خود و بعد از مدتی یافتن دیگری یا دیگران است. میدانیم که امروزه دوران نوجوانی میتواند بهترین و یا بدترین ایام زندگی انسان باشد. متاسفانه در برخی از جوامع ، نوجوانی با درد و رنج و محرومیت و محدودیت و تحمیل و فشارهای فراوان همراه است. نقش خانواده ، اجتماع و فرهنگ در رشد نوجوان – قسمت اول


مراقبت بیشتر از کودکان در دوران پیش از نوجوانیمراقبت بیشتر از کودکان در دوران پیش از نوجوانی

مراقبت بیشتر از کودکان در دوران پیش از نوجوانی کودکان معمولا در ابتدای دوران نوجوانی مسئولیت پذیر هستند. در عمل ، مقررات مربوط به موارد ایمنی را رعایت می کنند و کار خوب و بد را از هم تشخیص می دهند ؛ در عین حال ، گاهی اوقات رفتارهای غیرمنطقی دارند ، پس به مراقبت مداوم والدین احتیاج دارند. مراقبت بیشتر از کودکان در دوران پیش از نوجوانی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران